• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

помош за едитирање на програма

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,346
28,738
kalco.ru
Значи се работи за по едноставна програма за фирма( евидентирање на кој што купил ,кога,колку пари и така натака)
Е сега мене ми треба да направам мали измени ви програмата ама незнам во што е правена...Како можам да дознаам преку која прогама е правена?
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Во што јазик е?
Ако успејш тоа да го дознајш (јас претпоставвам BASIC) побарај некој decompiler и така можеби ќе го извлечиш кодот.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Ако не си ја правел ти програмата и ако го немаш source code-от, тешка работа, good luck!
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ако е визуелна програма и има ГУИ реално со среќа .. иначе може да се направи модификации со едитирање на ASM код .. така да со среќа .)))
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,346
28,738
kalco.ru
Значи нема да можам да го изведам тоа така лесно:plachko2:

Иначе поентата беше да го упростам програмчето бодејќи беше премногу сложено,а тој слепецот што го правеше отишол у америка
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Ако ти треба дисасемблер, тука е OllyDbg
 

mkdev

Intern
1 декември 2007
111
4
Единствено можеш само ресусите да ги едитираш / и зависи со што копајлер е направена програмата .
 
1 октомври 2008
278
9
Hex editor mene mi zavrshi rabota ... za slicen primer.. vo about samo go smeniv imeto deka jas sum ja napravil.. i malu go editirav skinot (boite):D u hex normalno
programa za hex - na google vidi Easyhex imase edno
 

PBaller

Intern
6 март 2008
76
0
Kako shto razbraf ne se raboti za komplicirana aplikacija shto tebe ti treba. Taka da bi ti predlozhil namesto da gubish vreme so baranje nachin kako da izmenish, da zemesh i da sklopish nova aplikacija od pochetok. Taka ke se zdobiesh i so plus iskustvo.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,536
Мислења
858,918
Членови
29,941
Најнов член
искра
На врв Дно