1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош за дигитален фотоапарат

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од Tobey, 5 Мај 2020.

 1. Tobey

  Tobey
  Intern

  190
  45
  23 Април 2017
  Здраво, ми треба помош за избор на дигитален фотоапарат за сликање на производи за интернет продавница. Никогаш не сум се занимавал со фотографија па и не знам многу за нив:
  Изборот е следен:
  Дигитален фотоапарат SONY DSCH300B, 3', 20.1MP
  Дигитален фотоапарат CANON Powershot SX430IS, 3", 20MP, 40x, WiFi
  Дигитален фотоапарат CANON Powershot SX620HS, 3", 20.2MP, 50x, WiFi
  Дигитален фотоапарат SONY DSCHX60B, 3". 20.4MP +LCJ-HN
  Дигитален фотоапарат NIKON Coolpix B500, 3", 16MP, 40x, BT, WiFi
   
 2. Робсо

  Робсо
  Intern

  52
  32
  1 Септември 2018
  За какви производи се работи и шо сакаш да постигниш? Прво дај некој конкретен пример со слика. Че треба светло и позадина да наместиш.
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Tobey

  Tobey
  Intern

  190
  45
  23 Април 2017
  Спортска опрема | Митра
  Не е сродна дејност ама фотографии од овој тип
  Заборавив да напомена дека владеам Фотошоп и афинити фото
   
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,829
  26,030
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ти треба многу повеќе од само апарат.
  Јас фотографирам продукти за онлајн шоп, и можам да ти кажам дека ти треба tripod, добро осветлување, јас фотографирав со dslr 3300 фотоапрат и со Nikon 50mm f/1.8G AF-S објектив.

  А еве ти и фотка направена од мене за пример
  DSC_9653.jpg
   
  JasSum, acekorg и на Tomislav96 им се допаѓа ова.
 5. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,453
  920
  1 Април 2012
  Машко
  Би ти препорачал да земеш трипод и осветлување и да пробаш да сликаш со телефон. Ако не ти се свиѓа резултатот од телефонот тогаш може да купиш апарат а триподот и светлото ќе ти требаат во секој случај.
  Апарат ќе земеш некој ентри левел ДСЛР, а не играчкиве што си ги линкнал. Можам да гарантирам дека со добар телефон ќе имаш исти резултат како со понудениве апарати.
   
  JasSum, acekorg, stefan_off и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,175
  3,899
  5 Декември 2009
  Машко
  Да ти понудам нешто овака. Комплет со трипод. Пиши ПП ако си заинтересиран.

  Fujifilm X10

  Sent from my Redmi K20 using Tapatalk
   
 7. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  315
  273
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  Ова е далеку од апарат за продукт фотографија, смартфон да користи можеби и подобар резултат ќе има за тоа
   

Сподели

Вчитување...