• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Помош за да сочувување на favorites од Mozilla Firefox и од Internet Explorer

ernesto

Intern
8 април 2008
175
10
Kumanovo
ernesto's setup  
Processor & Cooler
Intel (R) Core (TM) i3-5005U CPU @ 2.00GHz
Storage
1 TB
RAM
4 GB
Video card
Intel
Mouse
Gembird
OS
Windows 10
Имам проблем. :krshiglava:

Сакам да го преинсталирам компјутерот а од бровсери користам
Mozzila Firefoks и понекогаш Inernet Explorer. Еве сега кога нешто
ми се зезна компјутерот, :lut2: не ми работи како што треба, затоа
сакам да го преинсталирам, а неможам да ја отворам Mozzila па
поради тоа сега работам од Inernet Explorer.

Пред да земам и да го форматирам компјутерот, барем парицијата C:
сакам да ги ископирам сите веб страни што ги имам ставано
(т.е. запомнувано) во Favorites и на Mozzila Firefoks и на Inernet Explorer,
ама незнам како да ги извадам за да ги зачувам.

Дај пријатели помоагајте и кажете ми како најлесно да си ги извадам
некако и сочувам сите тие страни што ги имам собирано и помнето во
Favorites за после кога ке го преинсталирам компјутерот пак да си ги
вратам во Favorites во бровсерот Mozzila Firefoks и во Inernet Explorer.

А мислам дека има и опција сите тие страни што се запомнети во
Favorites да се стават во еден бровсер кога ке го преинсталирам
компјутерот и ке ставам нов бровсер, во овој случај на пр.
во Mozzila Firefoks. :firefox:

Кој ке ми помогне има пиво од мене :nazdravje:

Пзодрав
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.637
182
Во Firefox имаш во bookmarks>organize bookmarks>Import третото копче горе>export html..., за да ги вратиш import html...

Не знам дали сум напишал точно како треба дека на македонски ми е фајрфокс, но колку што памтам така некако беа...
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
За Мозила:
Bookmarks\Organize bookmarks\Import and Backup\Export HTML за да ги зачуваш,
Потоа откако ќе го преинсталираш Мозила за да ги вратиш одиш на:
Bookmarks\Organize bookmarks\Import and Backup\Import HTML\From HTML file

За Интернет експлорер:
File\Import and export\Next\Export favorites за да ги зачуваш
File\Import and export\Next\Import favorites за да ги вратиш после инсталација

Ако сакаш пак да ги внесеш сите омилени страници во еден пребарувач, на пример сите да ги ставиш во Фајрфокс:
Bookmarks\Organize bookmarks\Import and Backup\Import HTML\Microsoft Internet Explorer
 

mENDol

Intern
24 декември 2007
83
2
Ako imas poveke useri na kompjuterot ili takov setup, togas "Favorites" ke gi najdes vo "C:\Documents & Settings\ --user name-- kade sto --usrname-- ti e imeto sto go koristis koga se logiras na kompjuterot . I tamu imas folder "Favorites" iskopiraj si go na strana i mozes direkto od tamu da gi startuvas linkovite, ili da go iskopiras vo koj sakas browser...
 

ernesto

Intern
8 април 2008
175
10
Kumanovo
ernesto's setup  
Processor & Cooler
Intel (R) Core (TM) i3-5005U CPU @ 2.00GHz
Storage
1 TB
RAM
4 GB
Video card
Intel
Mouse
Gembird
OS
Windows 10
Ako imas poveke useri na kompjuterot ili takov setup, togas "Favorites" ke gi najdes vo "C:Documents & Settings --user name-- kade sto --usrname-- ti e imeto sto go koristis koga se logiras na kompjuterot . I tamu imas folder "Favorites" iskopiraj si go na strana i mozes direkto od tamu da gi startuvas linkovite, ili da go iskopiras vo koj sakas browser...

Да, во "C:\Documents & Settings\ --user name-- го најдов "Favorites" ама само од Inetrnet Explorere, а од Mozzila немзам да го најдам.

Да ја отворам Mozzila несака, нешто се има зезнато, па затоа барам некоја ваква опција.
 

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
Јас би ти препорачал користење на сервисот http://del.icio.us . Намената му е баш централизирано чување на кратенки, а ако помнам како што треба кога ќе отвориш нов акаунт имаш и опција за импорт од IE и Firefox. :bravo:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
C:/Program Files/Mozilla Firefox 3 Beta 3/defaults/profile

од тука сите фајлови ги копирај и зачувај на некое место, или пак најдобро копирај го целиот Firefox инсталационен фолдер од Program Files за секој случај па после ќе му најдеме мајката .)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.984
Мислења
890.300
Членови
31.719
Огласи
223
Најнов член
Cicoblageeeeee
На врв Дно