1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош за авто цд мп3 радио PIONEER DEH 1300 MP ???

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од red dragon, 20 Април 2015.

 1. red dragon

  red dragon
  Intern

  45
  9
  28 Јуни 2013
  Машко
  fe392f78a62c6fc460cf8c2a182b395f_XL.jpg
  По која цена може да се продаде ова радио ново некористено е.Ако некој знае нека пише ако сака.Има и далинско.
  • LCD Display (8-Character)
  • AUX Input (Front)
  • MP3/WMA Playback
  • Advanced Sound Retriever
  • MOSFET 50W x 4 Amplifier
  • Supertuner® IIID
  • RCA Preouts x 1 (2V)
  • 3-Band Equalizer (High/Mid/Low)
  • Anti-Dust Design
  • Rotary Volume Control
  • Card Remote Control
  • Detachable Face Security
   
 2. krema

  krema
  Professor

  10,019
  9,653
  24 Јуни 2009
  Машко
  Дали има гаранција, и од каде !?
   
 3. danix01

  danix01
  Intern

  86
  31
  7 Јули 2010
  Стар модел, нема усб, од 2000ден повеке тешко да му земеш
   
 4. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,982
  4,218
  28 oктомври 2008
  Стар модел е од 2014 ама е со CD механизам и во ЗЕЦ е 5000 денари. Инаку се сложувам, за поевтини пари се зема само плеер со SD картица или USB стикче. Ова е само за некој мераклија за CD-ња, би рекол околу 3000-3500 денари.
   
 5. danix01

  danix01
  Intern

  86
  31
  7 Јули 2010
  Сите се префрлаат на усб. Побрзо се ставаат песни на усб, а цд па снимај па се изгребало па се искривило од сонцето и не го чита
   
  На DrMTR и Banjifiko им се допаѓа ова.
 6. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,982
  4,218
  28 oктомври 2008
  Да има поддршка за команди на Рено, јас би го зел:)
   
 7. red dragon

  red dragon
  Intern

  45
  9
  28 Јуни 2013
  Машко
  Донесено е од Америка. Од мои лични искуства радиа со усб или картички немат чист звук како класичните авто радиа само на цд/мп3.
   
  На mmm121 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,982
  4,218
  28 oктомври 2008
  Ова е друг момент. Во Северна Америка ФМ радио станиците завршуваат на непарна фреквенција (во распон од 200KHz) на пример 99.5MHz, 100.1MHz и слично. Во Македонија (Европа) можат да бидат со распон од 100KHz, така да имаме и парни и непарни станици. Доколкку радиото е со вакви ограничувања многу ќе влијае на цената. Дали си проверил дали стои на пример на 103.4, 96.8 и слично?
   
  На viktormkd му/ѝ се допаѓа ова.
 9. viktormkd

  viktormkd
  Gaining Experience

  311
  289
  31 Јули 2011
  Машко
  Истото сакав и јас да го искоментирам. Братучед ми од Америка донесе радио за кај него во кола (Исто Пионир) и му фаќа само непарни станици.
   
 10. red dragon

  red dragon
  Intern

  45
  9
  28 Јуни 2013
  Машко
  Не е уклучуено,монтирано и слично како е донесено така си стои. (за мене нема значење парни непарни станици,авто цд радио купуем стрикно за квалитет,добар звук и цд/мп3, станици никад не сам пуштил).
   
 11. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,596
  5,163
  20 Април 2007
  Машко
  Во тој случај најдобро е да си го користиш ти, пошто никој нема да слуша цд во град. Ако е само за да фаќа непарни станици, тогаш е неупотребливо за нормален корисник, и нема вредност. Поточно е безвредно, барем за мене.
  Доколку не е тоа така, ондак цена до 3500 би била максимум за радио без гаранција, без УСБ.
   
  tupacan, goki1990 и на Banjifiko им се допаѓа ова.
 12. red dragon

  red dragon
  Intern

  45
  9
  28 Јуни 2013
  Машко
  да да океј си е тој секој со различни размилувања и кефови.Не ми е итно за продажба,не сам ни размислувал да го продавам. Само ми га тражат да га купат па затој ми беШе да прашам колку вреди :hay:
   
 13. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  411
  325
  11 Декември 2009
  Моја проценка 1800-2000 денари, PIONEER MVH-1400UB во Зец на акција ново е 3490 денари, имаше и акција, незнам дали уште важи радио + звучници за на врата 4199денари
   
 14. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  918
  234
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
  Додека сме на оваа тема, дали некој сака Pioneer DEH3000MP, за цена ќе се договориме :) или некоја проценка. Ви благодарам.
   
 15. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,314
  20 Февруари 2011
  Машко
  @petre.dimov

  Mu raboti CD ? dali e MP3 i kazi mi cena za istoto.
   
 16. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  918
  234
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
  Радиото е исправно, работи CD, чита MP3, AUX-от работи. За цена незнам, за тоа и проценка пишам. Дај ми во пп некој предлог.
   
 17. busav0408

  busav0408
  Intern

  58
  14
  17 Декември 2015
  Машко
  Да ја искористам темава, за да не отварам нова.

  Дали некој знае кој може да поврзе звучници во DACIA SANDERO 2010 која има подготовк. Радиото го ставив бидејќи и колата има еуро џек и радиото си доби струја и вклучено е, но сега не можам да проверам да ги приклучам звучниците. И уште едно прашање клој има искуство дали на сликите што се прикачени е џекот за звучници бидејќи тој и уште еден црн се празни и не се приклучени. Благодарам

  za zvucnik1.jpg za zvucnik2.jpg za zvucnik3.jpg
   
 18. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,715
  7,090
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Едно мултиметарче, стави го на омско подрачје, најниско што може да мери, стави една сонда на црната жица, а со другата шетај по другите 4 да видиш колкав е отпорот. Би требало да биде 3-5Ω. Веројатно масата им е на сите заедничка, судејќи према конекториве. Црниот џек би можел да биде remote за појачало или некој сличен ѓавол.
   
  busav0408, Jovan2389, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.
 19. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,982
  4,218
  28 oктомври 2008
  Јас го правев ова со една батерија од 1,5 V
   
  На busav0408 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. busav0408

  busav0408
  Intern

  58
  14
  17 Декември 2015
  Машко
  Дали треба да вклучам контакт или без контакт? Ова го прашувам оти сепак не моја област.
   
 21. busav0408

  busav0408
  Intern

  58
  14
  17 Декември 2015
  Машко
  за проверка на звучниците ?
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,715
  7,090
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Без контакт. Ако се испостави дека се на една маса сите врзани, тоа би било пожелно да се преправи, мада и не е морално. Немој со батерии и чуда :D звучник не трпи дц напон, може да изгори намотка.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,982
  4,218
  28 oктомври 2008
  А бе само ќе ги ц'цне, колку да чуе кој звучник каде е. Да користеа сите автоелектричари унимери, ех...
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 24. krema

  krema
  Professor

  10,019
  9,653
  24 Јуни 2009
  Машко
  Понекогаш со едно ц`ц може калемот да направи „Puff“ :cool:
   
  На DrMTR и Banjifiko им се допаѓа ова.
 25. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,468
  12,643
  2 Август 2012
  Машко
  Со 1,5V батерија нема да рикне ама ако се работи само за високотонец тогаш треба да бидеш брз ко змај.

  Батерија методот е единствен брз за откривање на вистински поларитет.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...