Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Помош за aircrack-ptw и Ubuntu

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Неможам да инсталирам Aircrack-ptw на Убунту. На BackTrack2 ми успеа ама бидејки е liveCD треба на секое стартуваење треба да го инсталирам па да правам промени во Makefile...Имам инсталирано Ubuntu и на него обичниот Aircrack ама премногу е спор иако функционален. aircrack-ptw е ЗАКОН!

Е сега:
го отпакувам и влегувам во makefile правам промени како што е дадено тука

Правам make ми јавува ваква грашка:

gcc -o aircrack-ptw -Wall -fomit-frame-pointer -O3 aircrack-ptw.c aircrack-ptw-lib.c -lpcap
aircrack-ptw.c:5:18: error: pcap.h: No such file or directory
aircrack-ptw.c: In function ‘main’:
aircrack-ptw.c:33: error: ‘PCAP_ERRBUF_SIZE’ undeclared (first use in this function)
aircrack-ptw.c:33: error: (Each undeclared identifier is reported only once
aircrack-ptw.c:33: error: for each function it appears in.)
aircrack-ptw.c:34: error: ‘pcap_t’ undeclared (first use in this function)
aircrack-ptw.c:34: error: ‘descr’ undeclared (first use in this function)
aircrack-ptw.c:55: warning: implicit declaration of function ‘pcap_open_offline’
aircrack-ptw.c:60: warning: implicit declaration of function ‘pcap_datalink’
aircrack-ptw.c:60: error: ‘DLT_IEEE802_11’ undeclared (first use in this function)
aircrack-ptw.c:64: warning: implicit declaration of function ‘pcap_next_ex’
aircrack-ptw.c:65: error: dereferencing pointer to incomplete type
aircrack-ptw.c:65: error: dereferencing pointer to incomplete type
aircrack-ptw.c:33: warning: unused variable ‘errbuf’
make: *** [aircrack-ptw] Error 1

Истото ова го направив во Backtrack2 и тоа со live cd-то и успеа од прва. Што е проблемот што неможам да инсталирам Aircrack-ptw на Убунту?
 

DF-1

Intern
13 септември 2007
98
2
Можно е да ти фалат некои C библиотеки. Ubuntu е направено internet-based-installation, така да за секој пакет ти е потребен интернет... Try this out:

sudo apt-get install libpcap0.8-dev
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
da, kako sto DF-1 kaza.. ubuntuto gi nema site C biblioteki. Probaj da gi instaliras so Synaptic manager (baraj : "gcc" i instaliraj se sto vo nego go sodrze zborot "lib")
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Да, прочитав дека треба да инсталирам libpcap08-dev ама секогаш ми даваше некој грешка. Го апдејтував Убунту и потоа повторно направив „sudo apt-get install libpcap0.8-dev" и успеав.
Сега дојде на ред повторно да го инсталирам aircrack-ptw. Прво го симнав пакетот, го отпакував, го едитирав Makefile и кога сакав да ја повикам aircrack-ptw командата ми вика:
„sudo: aircrack-ptw: command not found“

Каде грешам?
 

QBox

Intern
28 октомври 2007
42
0
Да, прочитав дека треба да инсталирам libpcap08-dev ама секогаш ми даваше некој грешка. Го апдејтував Убунту и потоа повторно направив „sudo apt-get install libpcap0.8-dev" и успеав.
Сега дојде на ред повторно да го инсталирам aircrack-ptw. Прво го симнав пакетот, го отпакував, го едитирав Makefile и кога сакав да ја повикам aircrack-ptw командата ми вика:
„sudo: aircrack-ptw: command not found“

Каде грешам?

toa znaci deka ne e instaliran aircrack-ptw
mislam deka komandata e ./aircrack-ptw fajl.cap
i treba da bides vo folderot kade sto e instalirana programata.
inaku moze da go razgledas i ova
http://www.xorax.info/blog/wifi/161-aircrack-pwt.html

a dali instalirase nekoj posebni drajveri za wifi kartata. koga probuvam da napravam cap fajl mi vika deka toa ne e dozvoleno. any solution?
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Сигурно имам нешто проблем со Убунту, кознае што. Затоа што со бектрек2 ми успева. Иначе користам PCMCIA SMC картица која користи atheros драјвери, не се посебни.
А како сакаш да направиш cap фајл?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.082
Мислења
974.220
Членови
35.392
Најнов член
gegert33
На врв Дно