1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Помош! Хакната фејсбук страница!

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од npoptomov, 25 Април 2011.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
  1. npoptomov

npoptomov
    Intern

206
    9
    8 ноември 2009
    Машко
    Student
    Пред 2-3 месеца еден тетовчанец по име Бобан Трпкоски т.е. http://www.facebook.com/#!/profile.php?id=1327119834 успеа да ми ја одземе мојата фанстраница на која имав повеќе од 100.000 фанови! Незнам како успеал да стигне до неа...дури едно време приметив дека некој честита радендени во мое име од мојот профил...значи влегол некако во мојот профил...не сум паднал ни на фишинг ни на ништо...добро ги разбирам тие работи и не сум толку наивен за да паднам на толку ниско ниво...
    Јас веднаш после одземањето на мојата страница се обратив до фејсбук администраторите со стотици пораки, но како и обично добивав само автоматски одговори...пробав и да се јавам на фб роботите ама за 2 мин ми земаа 150 денари така да морав да го прекинам разговорот бидејки не се снајдов преку телефон...
    Барам помош од вас! Ве молам дајте ми совет како да си ја повратам страницата бидејки многу ми е криво за таа страница...кога ќе отворам профил на некој...на 50% од лугето ја има страницата во нивните омилени активности...или ако можете уште подобро ќе биде ако успеете вие да најдете контакт со фејсбук за да ми ја вратат страницата...доколку успее некој да ми ја врати му ветувам дека ќе ја поделам страницата со него и заедно ќе ја работиме...се работи за следната страница:
    http://www.facebook.com/#!/TosheProeski

БЛАГОДАРАМ ОДНАПРЕД!!! СЕ НАДЕВАМ ДЕКА НЕКОЈ ЌЕ МИ ИЗЛЕЗЕ ВО ПРЕСРЕТ!

2. MetalGear

MetalGear
    On your way to fame

2,995
    505
    14 Април 2007
    Машко
    хммм
    1. од кај знаеш дека тој ти ја земал,... или ти се пофали дечкото.
    2. од кај да знаеме дека не сакаш ти да собираш податоци за да ја "хакнеш" туѓата страна, нема никаде дека била твоја

и само контактирање со фб да видат во логови дека била твоја и ти ја вратат

и под знак ? дека ти е пробиена

за да се десило тоа (ако си бил единствен админ) требало тој да ти ја знае лозинката на твојот акаунт, а да ја знае лозинката или си му ја кажал или не си пазел кај си се логирал, или имаш keyloger на компјутер,.. трета опција нема, сепак не ги добро разбираш тие работи ;)

едит:
    http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=21268
    сега се е јасно :rolleyes:

3. Clash

Clash
    Intern

116
    10
    18 Јануари 2009
    Повеќе од евидентно е дека сака со нечесни работи да се занимава.

4. npoptomov

npoptomov
    Intern

206
    9
    8 ноември 2009
    Машко
    Student
    so e evidentno be !!! fejsbuk moze da proveri koj e osnovac na stranicata! a nz kako moze da se dokaze deka ja sum osnovac! se praete deka ste najpametni a ustvari ste prijateli na tetovskiot majmun!

siguren sum deka on mi je zema bidejki toj period imav problemi so nego...i nekako uspeal da stigne do mojot profil...toj period izgleda imav keylogger na mojot pc pa izgleda on nekako upadnal vo nego...

5. daci92

daci92
    Gaining Experience

2,120
    162
    4 Февруари 2009
    Машко
    Студент
    Epa ako ti si bil osnovac i si im pisal na facebook ,togas do sega bi ja imal ti nazad stranicata.
    Evidentno e zatoa sto prvo baras keylogger ili nekoja slicna alatka za da nastetis nekomu voedno za strana so isti broj na fanovi ,a sega barash nie da ti pomogneme ,epa druze nema pomosh ,ako e tvoja ke ti ja vratat ,na kraj kraeva so ako bila tvoja ,sega e negova, od kaj da znam pa jas deka ne si ja prodal .(sto mi e malku verojatno i toa)
    Ne navreduvaj bez potreba ,stavi se ti na nase mesto ,a ne samo da frcis so komentari ,nie ne sakame da pomagame na cyber kriminalci ,tuka sme samo za da spodelime znaenje vo dobri celi ili da naucime nesto.
    I daj kazi mi pa od kaj bi go poznavale site nie toj tvoj tetovcanec ?

A so ova sakas da kazes deka covekot e expert za kompjuterska bezbednost i napravil virusce koe ti kako idiot si go fatil i mu otvorilo backport vo tvojot kompjuter za da ti go zeme na passwordot ,a u megjuvreme gatal na grafcinja za da doznae dali ti imas keylogger za da ti ukrade passwordot ,za da moze stranata da ti ja zeme?

6. uwemi

uwemi
    Unbeatable

4,762
    4,277
    20 Февруари 2011
    Машко
    Da te prasam sto imas dobovika od fan stranata ???dobivas paricna nagrada ili nesto po golemo od toa ili onaka samo ???

7. npoptomov

npoptomov
    Intern

206
    9
    8 ноември 2009
    Машко
    Student
    abe dete...jas barav keylogger fajl bidejki vidov deka fejsbuk ne mi ja vraka stranicata...pa morav da se obidam sam da si ja vratam...inace imam mnogu dokazi deka stranicata e moja i ne davajte glupi komentari koga ne ste sigurni...za da komentirate nesto i da napadnete nekogo prvo treba da imate ARGUMENT za toa a ne samo da plukate po ostetenite luge...sramota!

samo onaka :) ne mi treba dobivka...tuku sakam da gi sprecam ovie raboti...me boli srceto koga vidam nekoj drug da se fali so mojata stranica

8. fuUuUzZzZy

fuUuUzZzZy
    On your way to fame

4,841
    880
    14 Декември 2007
    Машко
    Game developer, VFX Artist
    Можеш да ни дадеш некој од твоите АРГУМЕНТИ, да видиме како изгледа тоа? Бидејќи јас не видов ни еден твој аргумент на темава дека страната е твоја.

пс. Во линкот од Томче, никаде не ја пишува погорната верзија на приказнава.
    Всушност, проба на тој начин да ни ја откриеш намерата, и нормално не придејствува. Па, логично е да пробаш сега со друга верзија на приказната.

Дај ми цврсти аргументи на приватна порака, и темава ќе ја отворам.
    За сега, темавава ја затворам.

Поздрав,
    Влатко

9. Commie

Commie
    Gaining Experience

4,717
    218
    27 oктомври 2007
    Машко
    @npoptomov
    Смирела малце со изрази. Ако си ја пријавил страната како хакната ќе ја вратиш. Ако ти е хакнат профилот исто може да се врати.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...