• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош - Windows 10 на external drive

  • Ја почнал/а темата
  • #1

ljupce

Gaining Experience
8 ноември 2011
133
98
ljupce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4700MQ
Storage
1TB +8GB SSD Hybrid Disk
RAM
8GB DDR3
Video card
AMD Radeon R7 M265 2 GB DDR3
OS
Microsoft Windows 10 Pro 64-bit
Здраво дечки, дали некој има искуство со користење на win10 бутиран од екстернал драјв.
Кое би било најдобро решение?
Се мислев за SSD во кутија со усб 3.0.
Какво намалување на перформанси треба да очекувам?
Ако некој правел вакво нешто, споделете искуство.
Фала :)
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
639
703
orgrimar
може на ссд во кутија, со усб 3 едно 10 пати поспоро од кога е на сата, на усб2 споро полжав
 

alderson

Intern
18 јануари 2018
49
25
Освен 3.0 немој да земаш. Поспоро е за некои 20-30% на 3.0, сум го користел така 1година, па повеќе немав потреба од тоа.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,410
847
Користи го на Усб 3.0 ген.2 од 10ГБт/с, треба теоретски да е подобро од Сата кое е околу 6ГБт/с,но усб си има свои ограничувања како тоа дали си има посебен контролер таа порта или го дели со други порти.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,571
Мислења
820,919
Членови
28,236
Најнов член
Bubce30
На врв Дно