• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најдобар одговор Помош во врска со категории во WordPress

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

daceee90

Intern
2 март 2008
234
9
Здраво,

Правиме едно порталче, е сега на сајтов ќе има 2 страни со блогови, дали може некој да ми објасни како да наместам која ктегорија во кој блог да постира.

Благодарам :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

daceee90

Intern
2 март 2008
234
9
Не е тоа, значи проблемот е ваков, имаме страна ВЕСТИ и страна ЗАБАВА имаме категории во кои се пишува, е сега двете страни ќе се како блог е сега штом пишеме некој пост постот излегува и во ЗАБАВА и во ВЕСТИ , работа е сега како да ги оделиме категории кои категории да постираат во ВЕСТИ и кои во ЗАБАВА мислам дека се разбираме :)

Пример како на http://www.kumanovonews.com/ ВЕСТИ,СПОРТ,ЗАВАВА е сега кај мене кога пишам нешто излегува секаде :)
 

Sintrax

Gaining Experience
20 септември 2012
105
85
Skopje
Proveri mozebi kodot na kategoriite e problem odnosno probaj da povikas kategorija po ime ili po ID vo kodot.
Primer:
<?php query_posts('category_name=Zabava’); ?> (po ime)
<?php query_posts('cat=1'); ?> (po ID)
Se nadevam deka ke ti pomogne :)
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,324
28,668
kalco.ru
Правиш категории за секоја страница посебно после кога пушташ нов натпис од десна страна имаш да селектираш во која категорија да биде видлив....ТОа е тоа....
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,324
28,668
kalco.ru
Ама дали чекира во која категорија да се појавува. ПРашањето не е комплетно.
 

kuzman0v

Gaining Experience
14 декември 2008
598
74
Скопје
Не успеав баш ниту јас да те разберам, од категории на категории во категории... :D
Значи, едноставно е. Си имаш категории, селектираш категории за постот, го објавуваш и истиот се прикажува само во тие категории што ги имаш селектирано.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

daceee90

Intern
2 март 2008
234
9
Не успеав баш ниту јас да те разберам, од категории на категории во категории... :D
Значи, едноставно е. Си имаш категории, селектираш категории за постот, го објавуваш и истиот се прикажува само во тие категории што ги имаш селектирано.
Epa zatoa i jas pogoduvav i go postirav videoto pa kodot edno od tie 2 bi trebalo da bide... (ako ubavo se razbravme so Dace) :)

Ќе видиме сега со Fatal1ty_ кај е проблемот се нафати да ми помогне ФАЛА МУ :)
 

Кристијан Про

Gaining Experience
5 октомври 2012
857
143
Значи, проблемот ако може да се каже проблем е многу лесен и едноставен. Прво креираш катерогии после тоа на пр. Мени членот Забава го правиш од тип да покажува на Категорија но Blog Layot или како е во WordPress, и кога пишуваш нова колумна задолжително мора да избереш Секција и Категорија, може и да не избереш но ќе биде НЕКАТЕГОРИЗИРАНО. Значи мора да направиш СЕКЦИИ И КАТЕГОРИИ.

Поздрав се надевам дека ти помогнав, ако не обрати ми се во ПП ќе ти објаснам подетално
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,278
3,289
Скопје
www.gorast.com
Вон темава, може некој да ми објасни зошто уште се користи Вордпрес? Имаше една тема кај што некој даде експликација зошто Wordpress > Joomla. Дајте да ја прочитам пак зашто а некој користи Wordpress заглавуе на работи што во Joomla се решаваат во 15 минути.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,440
1,212
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1

kuzman0v

Gaining Experience
14 декември 2008
598
74
Скопје
Добро де, не се тепајте сега кој го решил проблемот. :) Кажете што било и како сте го решиле.

Вон темава, може некој да ми објасни зошто уште се користи Вордпрес? Имаше една тема кај што некој даде експликација зошто Wordpress > Joomla. Дајте да ја прочитам пак зашто а некој користи Wordpress заглавуе на работи што во Joomla се решаваат во 15 минути.
И мене ме интересира да видам кој пишувал и што пишувал на оваа тема. Инаку, каде каде WordPress е понапред во однос на Joomla. Прво од девелоперски аспект е многу попрактичен, едноставен и конкретен во развојот, во однос со Joomla каде што треба да направиш еден куп повикувања за да добиеш некоја едноставна работа.
Во WordPress скоро сè добиваш со <?php функцијата ?> и тоа е тоа.

А за корисничкиот интерфејс и колку побрзо може да се снајдат почетниците во WordPress, за разлика од Joomla - мислам дека нема потреба да се дискутира. :)
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,278
3,289
Скопје
www.gorast.com
Добро де, не се тепајте сега кој го решил проблемот. :) Кажете што било и како сте го решиле.И мене ме интересира да видам кој пишувал и што пишувал на оваа тема. Инаку, каде каде WordPress е понапред во однос на Joomla. Прво од девелоперски аспект е многу попрактичен, едноставен и конкретен во развојот, во однос со Joomla каде што треба да направиш еден куп повикувања за да добиеш некоја едноставна работа.
Во WordPress скоро сè добиваш со <?php функцијата ?> и тоа е тоа.

А за корисничкиот интерфејс и колку побрзо може да се снајдат почетниците во WordPress, за разлика од Joomla - мислам дека нема потреба да се дискутира. :)
Не се сложувам. Мака мачат почетници со ова. Башка како што сконтав, за да модифицираш некоја тема (да додадеш поле некое за компонента ли како и да се вика) треба да се окозиш.
 

kuzman0v

Gaining Experience
14 декември 2008
598
74
Скопје
Не се сложувам. Мака мачат почетници со ова. Башка како што сконтав, за да модифицираш некоја тема (да додадеш поле некое за компонента ли како и да се вика) треба да се окозиш.
И сега сакаш да кажеш дека Џумла е поедноставна за користење од Вордпрес? :)
Не може да се убедуваме, сепак секој ќе си држи своја страна, но во WordPress навигацијата, пишувањето и уредувањето на содржина, инсталирање на теми и додатоци, и сите останати поставувања се доста едноставни и се уредуваат со еден клик.

За додавање на компонента во Вордпрес треба да се окозиш? :D Се' што ти треба да знаеш е хиерархијата на датотеките, ја има на codex.wordpress.org и од тука може да увидиш кој дел сакаш да го уредиш во која датотека ти е.

Ако сакаш да уредуваш страница каде што се прикажуваат постовите - single.php, страници - page.php, архива - archive.php, сајдбар - sidebar.php, хедери и футери исто си имаат свои сајтови, форма за пребарување, форма за коментари... се ти е читко распоредено.
 

Martinovski

Gaining Experience
4 октомври 2011
620
207
Martinovski's setup  
Processor & Cooler
i7 7700K @ 5.0GHz // NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus ROG Strix Z270E Gaming
Storage
2x Samsung SM960 EVO 250GB RAID 0 // SSD 850 PRO 256GB // WD Black 2TB
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
G.Skill Trident Z RGB 32GB (4x8GB) DDR4 3867MHz
Video card
Asus ROG Strix 1070 8GB OC Edition
Case
NZXT S340 Elite Matte Black
Mouse
Razer Lancehead TE // Steelseries Qck XXL
Keyboard
Razer BlackWidow Chroma v2 TE
Audio
Asus ROG Strix Fusion 300 // Asus Xonar U5
Monitor
Dell S2417DG w/ 165Hz, 1ms & G-Sync
OS
Windows 10 Pro 64-Bit
@skullmonkey правиш грев другар, не греши друша :))
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,658
9,024
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ајј се закараа за кој CMS е подобар, супрајс супрајс.

Wordpress е одличен за блогови и лесен да се користи, межутим ги нема коњите на џумла (и друпал) да влече огромен портал зад себе. Едноставно тоа не му е намена, додека користење на џумла за обично блогче е оверкил.

Еве што може џумла во искусни раце.
http://thehill.com/
http://www.itwire.com/
 

kuzman0v

Gaining Experience
14 декември 2008
598
74
Скопје
Ајј се закараа за кој CMS е подобар, супрајс супрајс.

Wordpress е одличен за блогови и лесен да се користи, межутим ги нема коњите на џумла (и друпал) да влече огромен портал зад себе. Едноставно тоа не му е намена, додека користење на џумла за обично блогче е оверкил.

Еве што може џумла во искусни раце.
http://thehill.com/
http://www.itwire.com/
TechCrunch, The Next Web, Mashable, Smashing Magazine... се доволен пример дека WordPress може да работи со огромни портали. Плус, голем дел од блоговите и сајтовите на врвни медиумски куќи работат на WordPress.

Не велам дека Џумла не е моќна, но е покомплицирана за работа, а знаеме дека денес сите се стремат кон едноставност, минимализам и ефикасноста - баш тоа што го нуди WordPress.

Drupal е исто моќна платформа. Јас ја ставам на второ место, после WP. :)

За да не ја труеме оваа тема која е за проблемот на дечкото, може дискусијава да се префрли во друга тема.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,211
Мислења
858,227
Членови
29,734
Најнов член
Анита Јан
На врв Дно