• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош во врска со DNS сервери при регистрирање домен

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Neptvn

Intern
13 октомври 2007
16
0
Здраво.

Не ја разбирам во целост процедурата со сетирање на DNS серверите (ок, знам дека служат за преведување на доменот во IP адреса и обратно) пред регистрација на домен (зборувам за регистрација на com.mk домен преку МАРНет). Пред регистрирање треба значи да обезбедам некој хостинг провајдер кој ќе ме снабди со неговите нејмсервери за да јас ги внесам во дотичното барање на МАРНет.

Е сега, бидејќи сакам да хостирам на бесплатен хостинг сервис (како mkd.net, или странски - на око ми е 000webhost.com) конкретно 000webhost ми вика дека треба однапред треба да ми биде регистриран доменот. Дознав дека постојат и независни (читај странски) и воедно бесплатни сервиси за DNS управување и ги нудат нивните нејм сервери (како на пример EveryDNS.net) само што заглавувам односно не знам како да ги сетирам (стигнувам до точката кога си го внесов доменот .

Дали некој разбира за што зборувам (може да не сум многу јасен) и дали може да ми помогне и објасни што да направам.

Фала :)

PS. Еве и скриншот од опциите за операции со everydns


__
едит: ок средив занемарете ова пфффф...
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Колку што јас знам треба само во CPanel-от на доменот да ги подесиш DNS серверите од хостингот. И јас имав сличен проблем, ама го оправив...
Можеш да споделиш што/како си направил. Ќе му се најде на некого...
 

WestCost

Intern
16 мај 2008
9
0
Super si konfiguriral, sega samo prati na marnet baranje so tie ns1.everydns.net, ns2,......
I koga ke bide sve vo red, togas menuvas samo A record na domen.com.mk so IP adresata na serverot. (isto treba da napraes add na domenot vo control panelot)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,057
Мислења
861,177
Членови
29,914
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно