1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош во Notepad

Дискусија во форумот 'Останати' започната од Tajson, 8 Мај 2018.

 1. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  597
  768
  25 Февруари 2016
  Машко
  Во нотепад треба да заменам некои бројки со една иста бројка, ама-ама многу бројки се почнуваат вака од Z0.900 па се до Z3.883 , отприлика 2900 бројки да се замнеат со Z3.884 , е сега пешки пробав ама “многу планиње за качвење, а ја бос во глаата’’. Имат чаре или имат снемано.
   
 2. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  247
  228
  25 Април 2011
  Прво симни си Notepad++.
  Отвори го фајлот и притисни Ctrl+H.
  Одбери го "Replace" табот, и во Search mode" одбери Regular expression.
  Во "Find what:" нашиши го следново:
  Код:
  Z[0-3]\.[0-9]{0,3}
  Во "Replace with:" внеси ја вредноста што треба да се замени или во твојот случај "Z3.883".

  Replace.JPG

  Со ова би требало да ја завршиш замената за една секунда :)
  Среќно!

  Едит:
  Заборавив да напоменам треба да го користиш "Replace All" копчето, не "Replace".
   
  Последна промена: 8 Мај 2018
  На kstojanovski, JensenInterceptor, gego и уште 11 други им се допаѓа ова.
 3. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  597
  768
  25 Февруари 2016
  Машко
  Бравооо, одлично, прва прилика частам пиво, кафе :).
  Благодарам за брзината и одговорот.
  Дејан 071/211-537
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 4. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  247
  228
  25 Април 2011
  Нема проблем.
  Тука сме за да си помогнеме ;)
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Astro

  Astro
  Guru

  6,250
  8,649
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  @DareDevil има частење и од мене.

  Такви као него сакаме. Бачко ајде на кебапи
   
  На DareDevil му/ѝ се допаѓа ова.
 6. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,304
  6,427
  27 Март 2014
  Пробај го ова на фајл од 500MB> и види како ке поминеш . Како и да е, за мали фајлови е ОК.
   
 7. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  247
  228
  25 Април 2011
  Абе фајл од 500МБ нема да се отвори во notepad ќе смрзне цела машина.
  Размислив за тоа no worries!
  Ако имаше таков фајл ќе му пуштев кратка скрипта во node/.net и пак ќе завршевме работа.
   
  Psycore, Oktar, DrMTR и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,057
  2,302
  19 Јули 2013
  Editpad за големи фајлови. Моментално ги отвора и тие од 15 гига. Нормално, поддржува регекс, пребарувањето е инстантно.
   
  На kstojanovski и DrMTR им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. daceee90
  Одговори:
  35
  Прегледи:
  4,089
 2. Alexandar
  Одговори:
  32
  Прегледи:
  3,638
 3. vlatkorun
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,044
 4. IntelAmd
  Одговори:
  18
  Прегледи:
  986
 5. anonimen12
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  581
Вчитување...

Сподели

Вчитување...