1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош со задача.....

Дискусија во форумот 'Java' започната од krstanoski, 22 ноември 2014.

 1. krstanoski

  krstanoski
  Intern

  117
  24
  1 Декември 2010
  Машко
  студент
  Да се состави програма во која корисниот ќе може:
  1.Да внесува податоци за возен ред (шифра на дестинација, почетна дестинација, крајна дестинација, време, цена на билет, превозник). Податоците да се запишуваат во и читаат од xml фајл.
  2.Да бриши одредена дестинација, според шифра.
  3.Да ги листа сите дестинации.

  Дали можи да постирате некакви упатства/чекори (или ако на некој му е досадно да ја напише цела :D :D ) за тоа како да се напише задачава??
   
 2. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  969
  246
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
  Мислaм декa никoј немa дa ти јa нaпише. Прoбaј првен нaпрaви структурa нa xml. Зaпишувaње и читaње oд негo, a пoтoa другoтo ќе ти oде кaкo вoдa.

  Пробај тука.
  Пробај тука.

  Кога ќе стигнеш до некаде и ако не може да продолжиш ќе ти помогниме.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,703
  1,432
  22 oктомври 2012
  Машко
 4. VlatkoBakev

  VlatkoBakev
  Intern

  2
  0
  22 ноември 2014
  Машко
  Задачата е замене али заради тоа што немав акаунт неможев да постирам.Сакам некој да ми помогне по можност да даде линк за xml како се користе кодирање правила и слично заради тоа што задачата е за проектна на факултет и ова никогаш го неаме работено и незнам воопшто ништо за xml и задачата треба се изработе во програмата eclipse
   
 5. AngelaXY

  AngelaXY
  Intern

  1
  0
  15 Декември 2014

  Имам слична ваква задача и стигнав до негде. :))
  Направив xml writer, но проблемот е што треба да го повикам повеќе пати т.е да внесам повеќе објекти. Бидејќи document builder factory, таговите и елементите се наоѓаат во истиот метод, кога ќе го повикам ми прави overwrite на фајлот, па во новиот фајл е зачуван само последниот објект. Како да го одделам делот за креирање на xml фајл од делот каде што ги додавам елементите, така што фајлот ќе се креира само еднаш а потоа секој објект само ќе се додава на постоечкиот фајл?
   
 6. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,797
  1,324
  17 Август 2014
  Машко
  Да прашам нешто може знае некој во xml како да направам прашање и одговорот да се напише во text box....

  Пример вака е за прашање со повеќе можно одговори


  <Question id="1">
  <text>Како го модифицираме теренот?</text>
  <Answers>
  <Answer>
  <text>со терен едиторот</text>
  <correct>true</correct>
  </Answer>
  <Answer>
  <text>со помош на пријател</text>
  <correct>false</correct>
  </Answer>
  <Answer>
  <text>не ни треба терен</text>
  <correct>false</correct>
  </Answer>
  </Answers>
  </Question>

  И сеа јас сакам да направам прашање и одговорот да се напише во текст бокс...
   
 7. VlatkoBakev

  VlatkoBakev
  Intern

  2
  0
  22 ноември 2014
  Машко
  ti prativ u poraka ideja edna :)
   
  Последна промена: 16 Декември 2014
 8. Damjan Stojanovski

  Damjan Stojanovski
  Intern

  2
  1
  19 oктомври 2016
  Машко
  Zdavo Decki pocetnik sum u programiranje java i sakav da ve prasam poso stignav do tocka kaj so ucam za fajl-ovi i resavam prosta zadaca. Ucam od Java for Dummies i isprogramirav klasa i vo klasata imam staveno fajl koj mi e kreiran no ne mi go kompajluva na kraj rezultatot. Moze nekkoj poiskusen da mi pomogne? Fala vi Untitled.png
   
 9. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  293
  257
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Ред 11 фали екстензија или path до датотеката Fajl.
  Пример. "Fajl.txt" ili "X:\Path\To\File\Fajl".
   
  На Damjan Stojanovski му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Damjan Stojanovski

  Damjan Stojanovski
  Intern

  2
  1
  19 oктомври 2016
  Машко
  Фала многу исправено
   
  На SmartGuru му/ѝ се допаѓа ова.
 11. SaraPikseli

  SaraPikseli
  Intern

  4
  0
  9 Август 2015
  Женско
  Ќе ве замолам ако може некој што има познавање во java програмирање да ми пише, ми треба итно помош за една кратка задачка.:blush::cry:
   
 12. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,007
  23,445
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Пиши ја задачата и што епроблемот. Со задоволство ќе ти помогнеме.
   
  На SaraPikseli му/ѝ се допаѓа ова.
 13. kstojanovski

  kstojanovski
  Intern

  10
  5
  5 ноември 2016
  Машко
  Apache Commons (org.apache.commons.io) - FileUtils.readFileToString, FileUtils.writeStringToFile. Има и многу други начини за пишување и читање на фајл.

  Посебно за XML процесирање користи JAXB (или JDOM2), тогаш ги имаш податоците во Јава и можеш да ги манипулираш како што ти требаат.
   
Слични теми
 1. Dance989
  Одговори:
  19
  Прегледи:
  1,782
 2. Sylvester
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  2,765
 3. Gateway
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,152
 4. hebocig
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  750
 5. FATAL ERROR !
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  894
Вчитување...

Сподели

Вчитување...