1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош со задача: NBA

Дискусија во форумот 'C // C++' започната од coffemonstar, 16 Јули 2018.

 1. coffemonstar

  coffemonstar
  Intern

  11
  8
  29 Јуни 2018
  Машко
  Ми треба помош со задачава, секогаш ми го вади истиот error:

  Код:
  /tmp/p_646603-c07b71.o: In function `main':
  p_646603.cpp:(.text+0x6d): undefined reference to `NBAPlayer::NBAPlayer()'
  /tmp/p_646603-c07b71.o: In function `AllStarPlayer::AllStarPlayer()':
  p_646603.cpp:(.text._ZN13AllStarPlayerC2Ev[_ZN13AllStarPlayerC2Ev]+0x18): undefined reference to `NBAPlayer::NBAPlayer()'
  p_646603.cpp:(.text._ZN13AllStarPlayerC2Ev[_ZN13AllStarPlayerC2Ev]+0x28): undefined reference to `NBAPlayer::NBAPlayer()'
  /tmp/p_646603-c07b71.o: In function `AllStarPlayer::AllStarPlayer(NBAPlayer, double, double, double)':
  p_646603.cpp:(.text._ZN13AllStarPlayerC2E9NBAPlayerddd[_ZN13AllStarPlayerC2E9NBAPlayerddd]+0x28): undefined reference to `NBAPlayer::NBAPlayer()'
  p_646603.cpp:(.text._ZN13AllStarPlayerC2E9NBAPlayerddd[_ZN13AllStarPlayerC2E9NBAPlayerddd]+0x3c): undefined reference to `NBAPlayer::NBAPlayer()'
  /tmp/p_646603-c07b71.o: In function `AllStarPlayer::AllStarPlayer(char*, char*, double, double, double, double, double, double)':
  p_646603.cpp:(.text._ZN13AllStarPlayerC2EPcS0_dddddd[_ZN13AllStarPlayerC2EPcS0_dddddd]+0x70): undefined reference to `NBAPlayer::NBAPlayer()'
  clang: error: linker command failed with exit code 1 (use -v to see invocation)
  
  ---------
  Код:
  #include <iostream>
  #include <cstring>
  
  using namespace std;
  
  class NBAPlayer {
  protected:
    char * name;
    char team[40];
    double points;
    double assists;
    double rebounds;
  public:
    NBAPlayer();
    NBAPlayer(char * name, char * team, double points,double assists, double rebounds) {
      name = new char[strlen(name)+1];
      strcpy(this->name,name);
      this->points=points;
      this->assists=assists;
      this->rebounds=rebounds;
    }
  
    NBAPlayer(const NBAPlayer&l) {
      strcpy(this->name,l.name);
      strcpy(this->team,l.team);
      this->points = l.points;
      this->assists = l.assists;
      this->rebounds = l.rebounds;
    }
  
  
    double rating() {
      double a = 0;
      a = points / 0.45 + assists / 0.30 + rebounds / 0.25;
      return a;
    }
  
  
  
    void print() {
      cout << "name" << " : " <<endl;
      cout << "Assists: " << assists << endl;
      cout << "Rebounds: " << rebounds << endl;
      cout << "Rating: " << rating() << endl;
    }
  
  
    NBAPlayer & operator = (const NBAPlayer & l) {
      strcpy(this->name,l.name);
      strcpy(this->team,l.team);
      this->points = l.points;
      this->assists = l.assists;
      this->rebounds = l.rebounds;
      return * this;
    }
  
  
  
    ~NBAPlayer(){
        delete name;
    }
  };
  
  class AllStarPlayer : public NBAPlayer {
  protected:
    NBAPlayer a;
    double allStarPoints;
    double allStarAssists;
    double allStarRebounds;
  
  public:
    AllStarPlayer(){}
  
    AllStarPlayer(NBAPlayer a, double allStarPoints,
           double allStarAssists,
           double allStarRebounds) {   
          this->a=a;
          this->allStarPoints=allStarPoints;
          this->allStarAssists=allStarAssists;
          this->allStarRebounds=allStarRebounds;
    }
  
  
    AllStarPlayer(char * name, char * team, double points,double assists,
           double rebounds,double allStarPoints,double allStarAssists,
           double allStarRebounds
           )
      : NBAPlayer(name,team,points,assists,rebounds) {
  
            this->allStarPoints=allStarPoints;
          this->allStarAssists=allStarAssists;
          this->allStarRebounds=allStarRebounds;
  
    }
   
     AllStarPlayer(const AllStarPlayer & a){
          this->a=a.a;
          this->allStarPoints=a.allStarPoints;
          this->allStarAssists=a.allStarAssists;
          this->allStarRebounds=a.allStarRebounds;
  
    }
   
    AllStarPlayer &operator = (const AllStarPlayer&a){
        this->a=a.a;
          this->allStarPoints=a.allStarPoints;
          this->allStarAssists=a.allStarAssists;
          this->allStarRebounds=a.allStarRebounds;
      return * this;
    }
   
     double allStarRating() {
      double a = 0;
      a = points / 0.30 + assists / 0.40 + rebounds / 0.30;
      return a;
    }
   
    void print(){
  
        cout << "ddup" << endl;
    }
   
     ~AllStarPlayer(){
        delete name;
    }
      
  };
  
  int main() {
  
    char name[50];
    char team[40];
    double points;
    double assists;
    double rebounds;
    double allStarPoints;
    double allStarAssists;
    double allStarRebounds;
  
    NBAPlayer * players = new NBAPlayer[5];
    AllStarPlayer * asPlayers = new AllStarPlayer[5];
    int n;
    cin >> n;
  
    if (n == 1) {
  
      cout << "NBA PLAYERS:" << endl;
      cout << "=====================================" << endl;
      for (int i = 0; i < 5; ++i) {
        cin >> name >> team >> points >> assists >> rebounds;
        players[i] = NBAPlayer(name,team,points,assists,rebounds);
        players[i].print();
      }
    } else if (n == 2) {
  
      for (int i=0; i < 5; ++i) {
        cin >> name >> team >> points >> assists >> rebounds;
        cin >> allStarPoints >> allStarAssists >> allStarRebounds;
        players[i] = NBAPlayer(name,team,points,assists,rebounds);
        asPlayers[i] = AllStarPlayer(players[i],allStarPoints,allStarAssists,allStarAssists);
      }
  
      cout << "NBA PLAYERS:" << endl;
      cout << "=====================================" << endl;
      for (int i=0; i < 5; ++i)
        players[i].print();
  
      cout << "ALL STAR PLAYERS:" << endl;
      cout << "=====================================" << endl;
      for (int i=0; i < 5; ++i)
        asPlayers[i].print();
  
    } else if (n == 3) {
  
      for (int i=0; i < 5; ++i) {
        cin >> name >> team >> points >> assists >> rebounds;
        cin >> allStarPoints >> allStarAssists >> allStarRebounds;
        asPlayers[i] = AllStarPlayer(name, team, points, assists, rebounds,
                       allStarPoints,allStarAssists,allStarAssists);
      }
      cout << "ALL STAR PLAYERS:" << endl;
      cout << "=====================================" << endl;
      for (int i=0; i < 5; ++i)
        asPlayers[i].print();
  
    }
  
    delete [] players;
    delete [] asPlayers;
  }
  
  
  
  
  
   
 2. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  918
  866
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Кoгa гo видoв тoa нaслoвoт мислев ќе се дискутирa зa Лебрoн и Лејкерси xD

  Sent from my LG-H830 using Tapatalk
   
  Lokvan, Potop, cakii и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. 100JKO

  100JKO
  Gaining Experience

  39
  121
  27 Јуни 2018
  Машко
  Intern
  Код:
  class NBAPlayer {
  protected:
    char * name;
    char team[40];
    double points;
    double assists;
    double rebounds;
  public:
    ////////////////////////////////////////////////////////////////
    NBAPlayer() {} // tuka bese staveno NBAPlayer();
    ////////////////////////////////////////////////////////////////
    NBAPlayer(char * name, char * team, double points,double assists, double rebounds) {
      name = new char[strlen(name)+1];
      strcpy(this->name,name);
      this->points=points;
      this->assists=assists;
      this->rebounds=rebounds;
    }
  
    NBAPlayer(const NBAPlayer&l) {
      strcpy(this->name,l.name);
      strcpy(this->team,l.team);
      this->points = l.points;
      this->assists = l.assists;
      this->rebounds = l.rebounds;
    }
  
  
    double rating() {
      double a = 0;
      a = points / 0.45 + assists / 0.30 + rebounds / 0.25;
      return a;
    }
  
  
  
    void print() {
      cout << "name" << " : " <<endl;
      cout << "Assists: " << assists << endl;
      cout << "Rebounds: " << rebounds << endl;
      cout << "Rating: " << rating() << endl;
    }
  
  
    NBAPlayer & operator = (const NBAPlayer & l) {
      strcpy(this->name,l.name);
      strcpy(this->team,l.team);
      this->points = l.points;
      this->assists = l.assists;
      this->rebounds = l.rebounds;
      return * this;
    }
  
  
  
    ~NBAPlayer(){
        delete name;
    }
  };
  
   
  Dave1, Banjifiko, coffemonstar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. coffemonstar

  coffemonstar
  Intern

  11
  8
  29 Јуни 2018
  Машко
  Woow... tnx xD (8 hours wasted here)
   
  На 100JKO му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Jovan2389

  Jovan2389
  On your way to fame

  686
  670
  22 Април 2013
  Машко
  Може да споделиш повеќе инфо за задачава ? Каква намена има или стриктно задача :) плежр ор бизнис...
   
 6. coffemonstar

  coffemonstar
  Intern

  11
  8
  29 Јуни 2018
  Машко
  Sam ke si ja doresam nema poenta da mi pomagaat drugi :D samo ova me kocese mnogu
   
 7. Jovan2389

  Jovan2389
  On your way to fame

  686
  670
  22 Април 2013
  Машко
  Missed the point...
   
 8. coffemonstar

  coffemonstar
  Intern

  11
  8
  29 Јуни 2018
  Машко
  Zadaca e od faks:

  //
  NBAPlayer
  Да се дефинира класа NBAPlayer за која ќе се чуваат:

  • динамички алоцирана низа од карактери за името на играчот
  • низа од максимум 40 карактери за тимот во кој играчот моментално настапува
  • просечен број на поени на играчот оваа сезона (double)
  • просечен број на асистенции на играчот оваа сезона (double)
  • просечен број на скокови на играчот оваа сезона (double)
  За потребите на класата да се дефинираат:

  • default конструктор и конструктор со аргументи
  • copy constructor и оператор =
  • деструктор
  • метод rating() кој го враќа рејтингот на кошаркарот кој се пресметува како:

   45% од поените + 30% од асистенциите + 25% од скоковите

  • метод print() кој го печати играчот во следниот формат:

   Име - тим

   Points: поени

   Assists: асистенции

   Rebounds: скокови

   Rating: рејтинг
  AllStarPlayer
  Од претходната класа NBAPlayer да се изведе класата AllStarPlayer за која дополнително ќе се чуваат и:

  • просечен број на поени на играчот од All Star натпреварите (double)
  • просечен број на асистенции на играчот од All Star натпреварите (double)
  • просечен број на скокови на играчот од All Star натпреварите (double)
  За потребите на класата да се дефинираат:

  • default конструктор
  • конструктор кој прима објект од NBAPlayer и плус додатните информации (погледни main)
  • конструктор кој ги прима сите аргументи (погледни main)
  • copy constructor, оператор =, деструктор
  • метод allStarRating() кој го враќа рејтингот на кошаркарот од All Star натпреварите и кој се пресметува како:

   30% од поените + 40% од асистенциите + 30% од скоковите
  Да се препокријат методите:

  • rating() кој го враќа просекот од обичниот рејтинг на кошаркарот и неговиот All Star рејтинг
  • print() кој покрај основните информации за кошаркарот печати и:

   All Star Rating: рејтингот од All Star натпреварите

   New Rating: просечниот рејтинг
  //
   
  На Jovan2389 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. coffemonstar

  coffemonstar
  Intern

  11
  8
  29 Јуни 2018
  Машко
  Poznava nekoj dobar psiholog?
   
 10. Mikaxsus

  Mikaxsus
  Gaining Experience

  274
  221
  19 Јануари 2016
  Машко
 11. AceDuk98

  AceDuk98
  Intern

  1
  0
  31 Јануари 2017
  Машко
Слични теми
 1. Dance989
  Одговори:
  19
  Прегледи:
  1,839
 2. Kokta
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  928
 3. mariomako
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,236
 4. hebocig
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  817
 5. FATAL ERROR !
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  975
Вчитување...

Сподели

Вчитување...