1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош со верификација на amazon seller account

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Fatal1ty_, 30 ноември 2019.

 1. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,508
  25,578
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Поздрав дечки,
  Веќе месец дена се обидувам да ја верифкувам мојата амазон сметка (за продавачи) но неуспешно. Статус му е Your account has been deactivated.
  Поврзан е со пејонир на кој ми направија успешна транскација во двата правци (ми земаа и ми вратија пари на неа 0.12 долари). Порака што ја добивам е:

  Ок документ на англиски јазик,
  Им пишав на а1 да ми пратат фактура на англиски јазик и ми ја пратија,
  Ја прикачив на амазон и истат пројде
  Screenshot

  Но сеуште е деактивиран.
  На техничка поддршка не добивам одговор. Имам два тикета отворено но без одговор што е она што теба да го направам за да ми до реактивираат акаунтот... ја се сомневам на болдираното од цитатот...

  Некој да има искуство со ова...
   
 2. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,311
  6,429
  27 Март 2014
  Не не сакаат како држава. Просто е. Со криминоген народ не сакаат да си имаат работа.
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,508
  25,578
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Па зошто тогаш не има во листата кога креираме акаунт, нај легално, ми одобрија и пасош и се, адреса на живеење...дури и како македонија не има без префикси...
   
 4. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,311
  6,429
  27 Март 2014
  И на Пејпал не има, па пак не можеме легално да примаме пари. ✌
   
 5. Blaxus

  Blaxus
  Intern

  5
  3
  8 ноември 2016
  Машко
  Ист проблем имав коа пробав да продавам дигитални ствари на Амазон. После еден месец инстант верификација коа напраив нов акаунт со бугарски пасош. До државата е 100% (не велам дека нема шанси да ти го одобрат).
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,508
  25,578
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  И што да напраам? Немам бугарски документи.
  Зарем ниеден македонец нема успеано да верифкува акаунт на амазон со наши документи?
   
 7. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,311
  6,429
  27 Март 2014
  Ништо неможе да направиш. Ти кажав. Никој не сака да си има работа со криминогена нација.
   
 8. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,508
  25,578
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Не ми помагаш брат, не може не е решение
  Сигурно некој успеал....
   
  DrMTR, Ragnar и на Oktar им се допаѓа ова.
 9. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,086
  4 Септември 2008
  Пробај ѕвони на support, мислам дека така има поголеми шанси да завршиш работа.
   
  DonFrozex, goran_oh и на Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 10. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,508
  25,578
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  update
  Ситуацијата ескалираше.
  По телефонскиот разговор со поддршката на амазон добив информација дека фактура од а1 не била официјална туку некој земал ја отворил ја превел и ми ја пратил. Им реков дека ќе ја проверам ситуацијат.
  Од корисничката поддршка на а1 добив одговор дека не издаваат фактури на друг јаик освен на македонски.
  Пото повторно се слушнав со техничката поддршка на амазнон и им ја објаснив ситуацијата. Ми рекоа дека ќе отворат тикет во мое име до соодветниот оддел и дека во рок од 24часа ќе добијам одговор што понатака.

  Ќе споделам следен update кога ќе добијам информација што да направам.

  Поздрав.

  P.S два позива кон амазон (~ 12min ) ме чинеа 643ден. (чисто да си имате како информација).
   
  На gOJDO, Astraion, DrMTR и уште 4 други им се допаѓа ова.
 11. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,086
  4 Септември 2008
  eBay support може да се ѕвони бесплатно преку Skype, провери и кај овие дали е исто. Исто е и за PayPal, бесплатно преку Skype.
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,508
  25,578
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Не проверив ќе проверам подоцна.
   
 13. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  542
  664
  21 ноември 2010
  Машко
  И да немаат варијанта преку скајп, болје земи си 5$ кредит на скајп(или некој друг воип провајдер) да можеш на фиксни/мобилни да вртиш.Смешни се цените на тој начин, некои 2 центи е минута за америка.

  Едит
  Skype Credit | Pay-as-you-go calling and SMS internationally | Skype
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Mao

  Mao
  On your way to fame

  975
  508
  5 Јуни 2007
  Машко
 15. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,450
  10,326
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ја им титкам и чекам они да се јават :D :D :D Шала на страна, 2-3 пати кога сум имал некој проблем, они ми се јавувале.
   
  На olikomerc и causevd им се допаѓа ова.
 16. efto

  efto
  Gaining Experience

  290
  251
  19 Април 2007
  Прифаќаат сметка преведена и заверена од овластен преведувач? Прашај, кога веќе нема други решенија.
   
  Последна промена: 3 Декември 2019
 17. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,508
  25,578
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ја добив истата шаблон порака. И секој пат ја добивам истата, без конкретно образложение дали може преведена и заверена од судски преведувач со печат и потпис, ни што е конретниот проблем.
  Почињам да губам надеж дека ќе успеам некако да го средам...
   
 18. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  835
  894
  9 Декември 2015
  Машко
  Досадувај им по телефон пак. Вака со мејлови и пораки не може да се разбереш. Инаку може не си ни требал да се замараш со барање на англиски копија од фактура. Прати ја директно на кирилица кој знае дали гледаат :)
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,508
  25,578
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ќе пробам преки скајп да ги контактирам за поефтино.

  Ќе споделам што одговор сум добил
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,508
  25,578
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  UPDATE #2

  Конечно мрднавав од мртва точка. По вчерашниот разговор преку телефон добив некоја конкретна информација, а тоа е дека не се профаќаат сметки од мобилен оператор,туку само piped or natural gas, electricity, piped water, or internet service, па затоа ми била блокирана сметката. Покрај тоа треба да приложам валидна кредитка картичка заедно со документот.

  НО! проблемот е во тоа што немам друга сметка од погоре спомнатите на мое име.
  Затоа следно што ќе направам е прфрлање на сметка за струја на мое име па потоа ќе си ја пробам среќата повторно.
   
  Маша, bxxxn, Ragnar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 21. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  835
  894
  9 Декември 2015
  Машко
  Ако личните документи ти се на иста адреса можеби нема да е проблем. Ама подобро префрли некоја сметка на твое име, само не заборавај дека после ти ќе бидеш лично одговорен за плаќање на таа сметка :)
   
 22. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,311
  6,429
  27 Март 2014
  Побараа крвна група, извештај од отоларинголог и седиментација ма црвени крвни зрнца ?
   
 23. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,072
  1,182
  11 Март 2011
  Колку што знам сметки се префрлаат во централата на ЕВН во ново Лисиче, ќе треба да одат и стариот и новит корисник, старите сметки да се подмирени, да се приложи некаков договор за купопродажба (при промена на сопственост). Може полесно ќе пројдеш но мој предлот вклучи интернет од некој без месечен договор и приложи сметка.
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 24. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,064
  2,307
  19 Јули 2013
  Не треба договор за купопродажба, а во случајов и нема. Мене ми бараа изјави заверени на нотар дека стариот се откажува а новиот се нафаќа да биде носител на сметката.

  @Fatal1ty_ Пробај со водовод, таму е многу поедноставно пренесувањето на корисник. Во меѓувреме пробај со сметка на иста адреса и со исто презиме, ако ти се такви сметките.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 25. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,433
  13,549
  23 Јануари 2008
  Манга
  Треба да оди само новиот плаќач со документ за сопственост(имотен лист или поседовен лист или купо-продажен договор заверен на нотар) или документ за закуп(договор заверен на нотар).
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...