1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

помош со тастатури

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од ipowerboy93, 22 Јуни 2009.

1. ipowerboy93

ipowerboy93
    Intern

42
    1
    21 Јуни 2009
    користев оргинал Wireless Microsoft, тастатура шо требаше да биди и повеќе од добра, ама испадна дека е тешко ср*ње, копчињата заглавуваат, има многу закаснување и сл.

Сеа прашањето ми е, дајте ми предлог за тастатура каде што главен приоритет и е флексибилноста на копчињата, то ест можноста за брзо пишување.
    не ми треба мултимедиа копчиња и слични работи, обична, минималистичка тастура, каде може раце да ти летаат по незе.

2. lifehacker

lifehacker
    Баниран/a

391
    16
    24 Јануари 2009
    logitech 4 ever !!!!!!!!!!:D

3. ipowerboy93

ipowerboy93
    Intern

42
    1
    21 Јуни 2009
    мн има логитеч,

више би ценел, слика, цена и линк

4. lifehacker

lifehacker
    Баниран/a

391
    16
    24 Јануари 2009
    http://nevada.com.mk/pd1235031577.htm?categoryId=413

http://nevada.com.mk/pd441286633.htm?categoryId=413

http://nevada.com.mk/pd-455672603.htm?categoryId=413

Е па сега во нептун имаат флеш веб страна и не мозам да ти пратам линк но оди на нептун.ком.мк оди кај компјутери - компјутерска опрема - тастатури и првата ! Јас имам таква мн. е уба и во дизајн и за пишување + имас другу дугминја за млтимедиа !!:D:bravo:

5. ipowerboy93

ipowerboy93
    Intern

42
    1
    21 Јуни 2009
    скапа ми е твојава а плус и не доволно минималистичка :)

Сакам нешто мн едноставно, да не знајте кај можам да најдам онакви ко шо ги има по кафичиве, тие се нешто како без пластика, само дугмина и некоја гума, шознам како да кажам..

6. lifehacker

lifehacker
    Баниран/a

391
    16
    24 Јануари 2009
    Мислиш на гумена тастатура ?? :D

7. ipowerboy93

ipowerboy93
    Intern

42
    1
    21 Јуни 2009
    Најверојатно, имаш линкче? :)

8. feit

feit
    Intern

684
    43
    12 Февруари 2009
    Прво одлучи што сакаш па постави прашање. Не ти се допаднала Microsoft тастатурата. Па тие имаат едни од подобрите тастатури на пазарот. А ако сакаш гумена тастатура нема да можеш на неа многу брзо да пишуваш....

http://www.najevtino.com

Иди на линкот и ќе си најдеш некоја соодеветна за тебе (ако може нешто да е соодветно). Инаку страната подржува повеќе фирми во Македонија за продажба на компјутери и опрема....

9. ipowerboy93

ipowerboy93
    Intern

42
    1
    21 Јуни 2009
    да се кладиме дека нема 15 минс да пишуваш на Мајкрософтската без трипати да лупнеш по неа?

Верувај нечини, верувај.

10. toteto

toteto
    Баниран/a

916
    40
    19 ноември 2008
    Обрати се од кај што ја купи, сигурно е некоја грешка.

Не сум баш некој њубител на бежичните тастатури, но сега мислам дека има bluetooth тастатури.

Ако бараш гумена тастатура која се витка (таква имам гледано на телевизија), таква кај нас немам видео.

11. JunkieMKD

JunkieMKD
    Retro King

2,346
    1,086
    3 Декември 2008
    Машко
    Има и гумена тастатура кај нас или позната како силиконска

12. ipowerboy93

ipowerboy93
    Intern

42
    1
    21 Јуни 2009
    Од Шведска ја купив.

Абе како немаш видено, сигурно имаш по кафичиве има најчесто дека се мн флексибилни и можиш секаде да ја испикаш и секако да ја користиш :)

се мислам дали на таква брзо се пишува..

13. eldiablo

eldiablo
    Баниран/a

820
    48
    21 oктомври 2008
    Да не` имаш нешто во близина што му пречи на сигналот што закаснува?

14. ipowerboy93

ipowerboy93
    Intern

42
    1
    21 Јуни 2009
    Сигурно не, едно до едно стоеја со акцепторот

15. bojan_an

bojan_an
    Intern

96
    1
    5 Јануари 2008
    да не испадне дека се фалам ама види ја оваа, имаш маус и тастатура, јас сум презадоволен нема никакво каснење во пишување ниту пак да касни маусот
    http://www.anhoch.com/shopCart/vpasp/shopexd.asp?id=6175

16. NetworX

NetworX
    Intern

959
    46
    3 Мај 2009
    imam raboteno na silikonska tastatura i ne mi se dopagjase mn
    bi ti preporacal nekoja so flat kopcinja za da ne straka mn koga ke pisuvas

btw na silikonskata se lizat bukvite pa taka da ako ne gi znaes na pamet ke imas teskotii :D

17. ipowerboy93

ipowerboy93
    Intern

42
    1
    21 Јуни 2009
    @bojan_an Прескап ми е комплетот, а и не ми треба толку ствари на тастатурата и толку копчиња на маусот, више е таја по гејмерска :)

@NetworX Викаш не се пишува брзо на силиконска? Значи да не барам таква..
    Не ми се проблем копчињата, кој не ги знае напамет сеа..

Невидов на neptun.com.mk некоја со тенки, флат копчиња...

18. toteto

toteto
    Баниран/a

916
    40
    19 ноември 2008
    Абе клај некоја слика од тастатурата каква сакаш да имаш, и ќе видиме дали ќе може да ти се помогне, вака не можи наслепо.

Сакам да купвам компјутер каков што има комшијата.

19. toteto

toteto
    Баниран/a

916
    40
    19 ноември 2008
    BTW: што батерии користи ова тастатурата и маусот, дали во комплетот идат и батерии за полнење? И колку време можеш да ја користиштастатурата пред да се испразни, а и маусот.

20. ipowerboy93

ipowerboy93
    Intern

42
    1
    21 Јуни 2009
  21. bojan_an

bojan_an
    Intern

96
    1
    5 Јануари 2008
    користи најобични АА батерии од 1.5 V две тастатурата и две маусот, во комплетот идат алкални батерии, не се полнат.
    јас си купив што се полнат од 1.5 V и 1100 mAh, ги имам скоро две години, оригиналните батерии од тастатурата се потрошија, само еднаш ги имам сменето, а на маусот зависи колку седиш пред компјутер мене ми траат околу една недела, но ако ставиш со поголема моќност (поголеми mAh, пример 2000 mAh или повеќе), ќе ти траат подолго време, пред да ги полниш.
    поздрав

22. toteto

toteto
    Баниран/a

916
    40
    19 ноември 2008
    Па ева ваква, само не е безѓишна. Видов една ваква гуменна, со големина како на лап топ, ама беше скроз мазна (немаше дугмиња) функционирање со спојување на два слоја на гума, и кога ќе се спојат се лоцира кај е споено и кажва која буква е.

Ваква ко на сликата, немам видено. Со жица само. Овие тастатури (гумените) се првично наменети за телефоните со мала тастатура, дека ова тастатура би требало да е блутут.

23. ipowerboy93

ipowerboy93
    Intern

42
    1
    21 Јуни 2009
    и таква ми врши работа :)

мн. скапа ми е, али ми се праи ќеф и ште ја купам прво ко че одам СК :)

24. Fico

Fico
    Intern

251
    14
    9 Март 2008
    Мое мислење е дека на силиконска (гумена) тастатура не можеш брзо да пишуваш. Бев во допир еднаш со таква и малце поише време требаше да се навикнам. Е сеа, за брзо пишување можеби може, ама јас во рок од 2-3 дена не успеав да се привикнам. (а и ја земав од другар чисто за ќејф)

Слични теми
  1. AMD_fan
    Одговори:
    16
    Прегледи:
    2,558
Вчитување...

Сподели

Вчитување...