1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош со Sheets и Docs

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од M.Pix, 13 ноември 2019.

 1. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  693
  2,297
  27 Јануари 2014
  Машко
  Имам листа на Google Sheets од 4 колумни (Име, Презиме, Мејл, Рандом Код). Целта ми е од сите овие 4 колумни да ги земам податоците и да се направи документ во Sheets ама по некој си редослед.
  Пример да ги стави Име и Презиме во 1 ред, во вториот ред мејлот, и во третиот ред да биде кодот. На 1 страна во Sheets да стои по 1 корисник, т.е. за 5000 корисници да ми направи 5000 посебни страни што би можеле да се принтаат.

  Како може ова најлесно да се изведе, а да не се куцаат рачно?
   
 2. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,948
  2,189
  19 Јули 2013
  Со Mail-merging. Не знам кои се можностите на гугл докс околу ова, но во ворд се прави со неколку клика.
   
 3. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  693
  2,297
  27 Јануари 2014
  Машко
  Ми требаше некој саат да научам како функционира ова, мислев дека е полесно со аддони на докс или шитс ама на ворд за 10 минути завршив работа. Многу моќна ствар, дужам пиво!
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. goodboy
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,415
 2. JunkieMKD
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  767
 3. prichina
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  526
 4. Глупав
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  412
 5. comakot
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  1,137
Вчитување...

Сподели

Вчитување...