Помош со поврзување на TV со PC преку HDMI

Vinter108

Intern
12 август 2015
84
39
Здраво, пред некоја ден сменив нова матична, процесор и графичка и сега неможам да го поврзам ТВ-то со компјутерот, добивам "Didn't detect another display" error иако ми е селектирано "Duplicate these displays".

Пробав со апдејтирање на драјверите на графичката ама ништо, претходно имав интегрирана графичка но сега веќе немам таква, да не треба во BIOS нешто да се измени за да се овозможи детектирање на друг уред?
Фала. :)
1634229539872.png
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
661
504
Skopje
Здраво, пред некоја ден сменив нова матична, процесор и графичка и сега неможам да го поврзам ТВ-то со компјутерот, добивам "Didn't detect another display" error иако ми е селектирано "Duplicate these displays".

Пробав со апдејтирање на драјверите на графичката ама ништо, претходно имав интегрирана графичка но сега веќе немам таква, да не треба во BIOS нешто да се измени за да се овозможи детектирање на друг уред?
Фала. :)
Погледнете го атачментот 105184
Можно е да ти прегорел HDMI влезот ? Провери со друг уред дали ќе даде сигнал ?
 

Vinter108

Intern
12 август 2015
84
39
Можно е да ти прегорел HDMI влезот ? Провери со друг уред дали ќе даде сигнал ?

Имам два влеза на ТВ, HDMI 1 и HDMI 2, го користев HDMI 1 ама сега пробав и на двата и го добивам истиот резултат, можно ли е и двата да се прегорени од невремево иако ми беше поврзан само на едниот влез?

ПС: Нема проверено со друг уред, ќе проверам, фала.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
661
504
Skopje
Имам два влеза на ТВ, HDMI 1 и HDMI 2, го користев HDMI 1 ама сега пробав и на двата и го добивам истиот резултат, можно ли е и двата да се прегорени од невремево иако ми беше поврзан само на едниот влез?

ПС: Нема проверено со друг уред, ќе проверам, фала.
Ми се случи скоро едниот да прегори - другиот функционираше - во твојот случај незнам - ама најпаметно од таму да тргнеш - било кој уред - поврзи го со HDMI , па ако работи било кој од нив - дури тогаш "troubleshoot" Виндоус и драјвери..
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
243
186
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Seagate Momentus 500gb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
пробај и со друг HDMI кабел
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,164
9,815
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ако ти е Duplicate и првиот екран има сетинзи што неможе вториот да ги прикаже, ќе го нема.

Останато како што ти преложија, пробај друг уред на тв-то, друг кабел итн.

Зошто HDMI би прегорел од невреме? Имаш нешто од надвор што иде директно во компјутер како на пр. коаксијален кабел или телефонски кабел?
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
661
504
Skopje
Ако ти е Duplicate и првиот екран има сетинзи што неможе вториот да ги прикаже, ќе го нема.

Останато како што ти преложија, пробај друг уред на тв-то, друг кабел итн.

Зошто HDMI би прегорел од невреме? Имаш нешто од надвор што иде директно во компјутер како на пр. коаксијален кабел или телефонски кабел?
Ма прегорува и од невреме и од два уреда кога се поврзани на различни фази а едниот или двата немат заземјување ( како во мојот случај ) .
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,829
1,403
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
ај прати една слика како ти е HDMI кабелот уклучен во компјутер
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
6,009
9,760
Скопје
ај прати една слика како ти е HDMI кабелот уклучен во компјутер
Зш?
Сумњаш дека го уштекал у матична уместо долу у графиќќќка?
:D
Ја иам едно 30% сомнеж у тоа...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
870,608
Членови
30,369
Најнов член
bigsmile
На врв Дно