1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош со пишување линија код во AutoHotKey

Дискусија во форумот 'Останати' започната од Rikimaru, 28 Март 2020.

 1. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,103
  1,365
  26 Март 2016
  Даскал
  Здраво дечки,

  Сакам ама не знам како да напишам код во AutoHotKey кога ќе кликнам комбинација од две типки да ми испишува кирилично е коешто во карактер мап е со код U 0450. Е сега пример да го копирам тоа јас од карактер мап и да направам кога ќе кликнам пример „`+e“ да ми дава е со надреден знак. Како можам најбрзо тоа да го направам?

  Поздрав.
   
 2. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,260
  2,493
  19 Јули 2013
  Код:
  ::``e::{U+0450}
   
  На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Avid

  Avid
  Guru

  4,502
  6,797
  21 Јануари 2009
  Ќе ми објасни ли мене некој како е можно уште да нема дифолт начин со тастатурата да пишуваш буква со надреден знак? Без да ти треба дополнителен софтвер, без да треба да правиш копи пејст од други места...
   
 4. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,103
  1,365
  26 Март 2016
  Даскал
  За Ѝѝ со надреден знак има решение, за е' нема ете. Се' да му е*** xD.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Avid

  Avid
  Guru

  4,502
  6,797
  21 Јануари 2009
  Кое е за и?
   
 6. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,103
  1,365
  26 Март 2016
  Даскал
  тоа бранчето под ESC кога си со мак. поддршка уклучен испишува Ѝѝ.
   
 7. Avid

  Avid
  Guru

  4,502
  6,797
  21 Јануари 2009
  Тоа го пишува оваа стандарднава
  upload_2020-3-28_18-20-5.png
  А другата не.
  А оваа стандарднава престанав да ја користам затоа што имаше нешто што ме нервираше ама не ми текнува што.
  А, еве што беше
   

Сподели

Вчитување...