• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош со пинг во игри

  • Ја почнал/а темата
  • #1

comakot

Gaining Experience
23 февруари 2017
299
188
Си беше арен пред месец но сега пингот крена наеднаш и е скрос тинња, 30/1 од Телекабел, Битола. Подолу слики од модемот и speedtest.net во рутер за wi-fi нема ништо што приметив да прај проблеми.
Пробав factory reset повеќе пати на модем и на рутер па и на windows ресет на драјвери и сетинзи
Пример во CS:GO од 48-60ms сега е 85-100+ исто и на Valorant

Screenshot_40.png
Screenshot_34.png
 

GunnerMkd

Gaining Experience
29 ноември 2017
76
107
Скопје
Телекабел кабловскиот е катастрофа ,паѓа брзината и се крева пингот ,истиот пакет го имав и истите проблеми, сменив на телекабел оптика сега е константна брзината и csgo пинг 20-30 ,warzone 30-50
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

comakot

Gaining Experience
23 февруари 2017
299
188
Телекабел кабловскиот е катастрофа ,паѓа брзината и се крева пингот ,истиот пакет го имав и истите проблеми, сменив на телекабел оптика сега е константна брзината и csgo пинг 20-30 ,warzone 30-50
За оптика од Телекабел веќе сум на некојаси листа веќе 5 години така да абер немат
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
121
72
Skopje
за оптиката зборам ,за кабелскиот лошо ми е кога ќе ми текне каков беше :D
Абе си имал среќа што имало можност оптика кај тебе -кај мене нема (требало да се собереме повеке комшии со барање за оптика - шо да праам -да идам од врата до врата да молам?). Имаче имам нет во секое време - не паѓа под 20 во најлош период од денот а пингот на спеедтест 5-16.
Мислењето е автоматски споено:

Си беше арен пред месец но сега пингот крена наеднаш и е скрос тинња, 30/1 од Телекабел, Битола. Подолу слики од модемот и speedtest.net во рутер за wi-fi нема ништо што приметив да прај проблеми.
Пробав factory reset повеќе пати на модем и на рутер па и на windows ресет на драјвери и сетинзи
Пример во CS:GO од 48-60ms сега е 85-100+ исто и на Valorant

Погледнете го атачментот 96595
Погледнете го атачментот 96594
Comak види Power level кај тебе е 7dBmV а кај мене 18dBmV .
Значи негде сигналот е ослабнат. Прашај јави се у Телекабел.
Поздрав.
 
Последна промена:
  • Ја почнал/а темата
  • #13

comakot

Gaining Experience
23 февруари 2017
299
188
Comak види Power level кај тебе е 7dBmV а кај мене 18dBmV .
Значи негде сигналот е ослабнат. Прашај јави се у Телекабел.
Поздрав.
Се јавив тетката таму само го ресетира рутерот и то е то ништо неможеле да направат повеќе кај нив било се ок
 

Vlad944

On your way to fame
3 март 2015
382
832
Битола
И дома да ти дојдат да ти мерат со апаратот ќе ти кажат дека од кај нив е се супер,тоа е кога 30 души закачени сме на една бандера и се молиме некој да оди да си легни да одспие а ти да поиграш на раат.
Прашвав кај А1,Телеком,Неотел за оптика ама ска,освен VDSL ако има во твој реон да ставиш таков па да видиш тро сонце.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #15

comakot

Gaining Experience
23 февруари 2017
299
188
И дома да ти дојдат да ти мерат со апаратот ќе ти кажат дека од кај нив е се супер,тоа е кога 30 души закачени сме на една бандера и се молиме некој да оди да си легни да одспие а ти да поиграш на раат.
Прашвав кај А1,Телеком,Неотел за оптика ама ска,освен VDSL ако има во твој реон да ставиш таков па да видиш тро сонце.
А1 еднаш ми нудеа мислем 50/50 или слично но наеднаш ме фатија па излажав дека имам појак дома а во душата си плачев, сега гледам Неотел имат добра понуда за тв + тел + интернет па ќе видиме што ќе направам
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,121
Мислења
838,818
Членови
29,033
Најнов член
Newlearner
На врв Дно