Помош со Overclock AGP?

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
695
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
може ли некој да ми помогне како да направам overclock на графичката имам g-force fx 5200 го симнав rivatuner само незнам како да направам ке ве молам ако може некој да ми помогне!Благодарам Однапред
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,120
547
Ај некој нека каже, и мене ми треба за GeForce 7300 GT. Само колку што знам треба плус ладење за да не ти цркне графичката.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,461
1,256
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Ми мириса дека некој ќе купува нова графичка:D
Никогаш не сум бил за Overclock на што било. Мој совет подобро заменете за појака графичка.
Ако не чекајте упатство од другите за Overclock .
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
695
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
pa me nervira ovaa mn e slaba mojava barem malce da ja pojacav ali oki ako nema nekoja razlika!a i plus mojata nema kuler samo hladnjak(ja taka go vikam :D)!
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,120
547
Не се сложувам со тоа дека 7300 GT е толку слаба. Зарем 512 мега е слаба графичка. Знам дека има разлика и во таквите графички, но не верувам дека е толку за никаде :)
 

noviot

Gaining Experience
1 февруари 2008
102
57
Наместо rivatuner, симни си го PowerStrip 3.75 http://downloads.guru3d.com/download.php?det=169
многу е полесен за сетирање на оверклок. Два слајдери има за engine clock и за memory clock, полесно не може да биде, само не претерувај со вредностите да не ја спржиш картицата :)
 
M

Mr.Alien

Гостин
За перформансите на графичките картички не се доволни само МБ, ниту високи работни тактови. Побитен е меморискиот интерфејс, shader едниците (pixel/vertex), кај најновите модели streaming процесорите.....
Јалова работа е да оверклокуваш картички од тие категории. Со Riva Tuner GeForce 6200 ја направив 6600, со отклучување на pixel и vertex единици - имав среќа да "боцнам" таква картичка. Исто така, на стандардна GeForce 6800 со Riva Tuner и отклучив дополнителни pixel и vertex канали.....да видиш скок во перформанси!
Пбичен оверклок подразбира зголемување на работните тактови на меморијата на графичката картичка и, во помала мерка, и на графичкиот процесор. Но, далеку поголемо влијание на перформансите има зголеувањето на работниот такт на мемориите.
Секако, не кај секоја картичка. 5200 е ТАРАБА, а 7300 GT во псново на набилдана до крајни граници. Не верувам дека ќе извлечеш повеќе од 7-8 % зголемување на тактот на мемориите. Генерално кажано.
Покрај тоа, можеш да го зголемиш и работниот такт на AGP интерфејсот. Е сега, како ќе минеш тука ... :rolleyes:.
 
Поголем ефект има клокањето на јадрото, неголи меморијата Mr.Alien. А AGP интерфејсот е самоубиство да го клокаш.

Економист, ја имам 8600GTS со 256MB рам, и според тебе, 7300GT е дупло појака од неа оти има 512 рам???:LOL::LOL::LOL::LOL:
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
695
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
sekako deka 8600 e pojaka ima i mn zasto!
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,120
547
Не реков дека графичката е нешто посебно, туку дека не е многу слаба.
И се сложувам дека е претерано набилдана.
 

TataMata

Intern
13 јуни 2008
115
1
Е не би рекол. Поголем ефект, односно поголем раст на перформанси се постигнува со клокање на меморијата. Старо правило. BTW, провери.
Старо правило за стари игри. Не важи повеќе. Сега игрите имаат долги шејдери, односот на ALU и TEX е се поголем...Проверка: Radeon 2900XT и GTX260/280.
 
Е не би рекол. Поголем ефект, односно поголем раст на перформанси се постигнува со клокање на меморијата. Старо правило. BTW, провери.

Проверено, не се секирај:ninja2:
 
M

Mr.Alien

Гостин
Старо правило за стари игри. Не важи повеќе. Сега игрите имаат долги шејдери, односот на ALU и TEX е се поголем...Проверка: Radeon 2900XT и GTX260/280.

И Графичкиот процесор и Streaming единиците имаат одреден лимит на клокање, како и графичкиот процесор. И, што е најважно, потребно е да се внимава на односот помеѓу нивните работни тактови.
Нивните лимити за оверклок се далеку пониски од лимитите на меморијата.
Јас не спомнав дека клокањето на графичкиот процесор нема удел во порастот на перформансите. Има, но поголем има клокањето на меморијата.

@Sepiroth
И јас тврдам врз основа на искуство.
 
Абе добро, нормално дека рамот има поголем headroom за клокање од јадрото. Фората е што 10% оверклокано јадро ке ти даде подобри резултати од 10% оверклокуван рам. Ама коа ке земеш во предвид дека јадрото максимум до 15% ке го донесеш, а рамот до 30%, испаѓа дека со клокање на рамот добиваш поубав резултат.

А друга приказна е што можеш двете одеднаш да ги клокнеш.

(сите бројки погоре се измислени, секоја картичка, не како модел туку индивидуално, има различен простор за клокање)
 
M

Mr.Alien

Гостин
Е па брале, обајцата сме мислеле едно те исто но на поинаков начин. Цела финта е во горната оверклок маргина. Тука се сложуваме и двајцата.
Е сега, кај најновите картици, постои и Shader Clock опција. Тука веќе оверклокот на GPU и Shader единиците ќе има доста поголемо влијание врз перформансите, но сепак ниските маргини сеуште ќе бидат тесното грло. а мора да се внимава и на односот помеѓу тактовите на GPU и Shader единиците, како што веќе спомнав.
 
Тоа само кај Нвидија, АТИ не ти дава да го клокаш шејдерот оти е врзан за клокот на јадрото. Кај Нвидија може асинхроно без проблем.

И проблемот со клокањетоа картици не е во ниските маргини, туку во неможноста да се промени волтажата на јадрото и меморијата. Уствари лошо кажано, еве вака: ниските маргини постојат заради тоа што неможе да се менуваат волтажите на јадрото и меморијата. Со волтмодови фрчат оверклокови од 30-40% ама па се јавува проблемот со температурата.

Изглеа ке пројде долго време дур видиме БИОС на графичките сличен на оној на матичните:p
 
M

Mr.Alien

Гостин
Вероватно, ова за ATi. За жал, немав можност да испробам картичка од последниве две генерации на ATi. Но. и таа "неправда" ќе ја исправам наскоро, се надевам :D.
За напредни BIOS-и на графичките картички навистина ќе чекаме уште долго време.
Оверклок маргините на мемориите донекаде зависат и од моделот на картичката - поточно, какви мемориски чипови се употребени (кои латенции), дали се работи за картички кои се со веќе "набуџени" работни тактови ("Gran Turismo" :D). GT моделите како по правило имаа(т) помал простор за оверклок. На пример, ако се употребени 1,8ns чипови, тогаш според формулата 1000/Т (Т=х.х ns) излегува 1000/1.8 = 555,55555...., односно 1111,111 МHz ефективни (DDR). Tоа е најголемиот можен работен такт на меморискиот чип. Значи, ако картичката фабрички има 950 МHz DDR (DDR2 во овој случај) такт на меморијата, тогаш и нема којзнае колкав простор за оверклок. Е сега, со употреба на 1,6 ns чипови, а со фабрички нагоден такт од 950 MHz, просторот за оверклок е далеку поголем - максимумот е 625 MHz, односно 1250 MHz во DDR мод. А колку ќе се постигне, зависи и од квалитетот на самите мемориски модули, производителот на картичката.....:ermm:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,043
Мислења
870,705
Членови
30,375
Најнов член
dzoni77764
На врв Дно