• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош со отварање порти

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Kaurex

Intern
19 октомври 2017
41
10
Здраво дечки, имам еден проблем со отварање порти. Во овој случај имам Strict NAT на Destiny 2 и пробувам да ја отворам портата што ја дава од играта 3097 преку рутерот, но иако правам се како што треба, сеуште не се мења NAT type-от. Рутерот е Technicolor TC7200.20, а овој проблем го имам со повеќето игри каде што ми покажува NAT Type. Имено рутерот не ми дава да отварам порти поради некоја причина. Поставив и статичка IP адреса, ама ништо не работи. Некој да помогне дали правам нешто погрешно или треба да си зеам нов рутер?

1.png
 

Mao

On your way to fame
5 јуни 2007
1,227
975
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Каков рутер и да земеш, ако овој ти е gateway нема да работи. Најверојатно ти е од Вип те А1. Не дозволуваат отварање порти


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Kaurex

Intern
19 октомври 2017
41
10
Да од А1 ми е. А дали под default не дозволуваат и ако ги исконтактирам ќе ми дозволат да отворам, или во никој случај не дозволуваат?
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,940
12,038
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Неможе да работи затоа што А1 даваат пр7ватна адреса и твојот рутер веќе е позади стрикт нат. Можеш да бараш јавна адреса, ама по ново, мислам дека ја наплаќаат.
 

greenline

Intern
19 мај 2012
115
27
И јас имам проблем со отворање на порт, не за игрица туку за uT, па ме интересира дали е сменета политиката на А1 за ова или се уште е исто?
Инаку рутерот ми е HG8145V5
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,589
Мислења
821,356
Членови
28,245
Најнов член
slavkovski
На врв Дно