Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Помош со не-палење на пц.

Статус
Затворена за нови мислења.

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.255
2.851
Неготино
Земав да ја исчистам графиката, ко што правам на секои 6 месеци - година дена. Средено, сменета паста.
Ја пикам во матичната, ставам 2х8пин конектори (посебни овојпат, пред тоа беше daisy chain).
Палам, не дава слика и не се гаси од копчето. Само ако го извадам кабелот. Ако го ставам кабелот автоматски се вклучува сам, без power button.
Ај викам сум заебал со каблите. Го вратив ко што беше, нејќе.
Ја вратив старата графика, исто.
Пробав друго напојување и со двете графики, исто. Се палат вентилатори ергебеа говна, и не се гаси пц ако не го извадам кабелот.

Ресетирав и биос исто е.
Пробано и со рамовите.

Отиде матичната? 3 ипол години е стара мме.
 

Атачменти

 • IMG-41fc7cf37522410c887314a42f9479a2-V.jpg
  IMG-41fc7cf37522410c887314a42f9479a2-V.jpg
  171,9 KB · Прегледи: 43

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.255
2.851
Неготино
Gigabyte B450M DS3H.
Сеа ја извадив пак графиката и забележав ко гребнатинки кај пцие слотот.

Претпоставувам тоа е тоа и треба нова?
 

Атачменти

 • IMG_20230715_162726.jpg
  IMG_20230715_162726.jpg
  5,1 MB · Прегледи: 66
 • IMG_20230715_163610.jpg
  IMG_20230715_163610.jpg
  4,1 MB · Прегледи: 60
Последна промена:

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.612
9.792
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
G-Skill Ripjaws 3000Mhz
Video card
Intel UHD730 & Asus R7 250
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Razer Basilisk Essential
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Извади ги сите фронт панел конектори и види дали така пак ќе уклучува сама, ако уклучува, бацити у смеќе. Ако не уклучува, краткоспој ги пиновите за on-off па види резултат.
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.255
2.851
Неготино
Извади ги сите фронт панел конектори и види дали така пак ќе уклучува сама, ако уклучува, бацити у смеќе. Ако не уклучува, краткоспој ги пиновите за on-off па види резултат.
У ѓубре?
Ја запалив јaс со он/офф спој ама ако го исклучам напојувањето и го пуштам пак, сама се пали.

едит: ако е ојдена, да одам да товарам ASUS PRIME B550M-A.
Ми треба ПЦ за работа, нема многу време за чекање :)
 

Атачменти

 • VID_20230715_164701.mp4
  16 MB · Прегледи: 1
Последна промена:

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.612
9.792
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
G-Skill Ripjaws 3000Mhz
Video card
Intel UHD730 & Asus R7 250
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Razer Basilisk Essential
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Имаш друго напојување за тест само? Гарант е ојдена матичната ама ај да не те зезнам да купуваш џабе случајно.
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.255
2.851
Неготино
Имаш друго напојување за тест само? Гарант е ојдена матичната ама ај да не те зезнам да купуваш џабе случајно.
Да да пробав и тоа.
Ништо, ја купив асусот, еве го крена одма.

Фала ви на двајцата ептен дечки.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.803
17.463
Да да пробав и тоа.
Ништо, ја купив асусот, еве го крена одма.

Фала ви на двајцата ептен дечки.
Ова повеќето го пишувам како хинт за другите. Не е (во потполност) посочено на тебе..

Кога чистите, особено графичка, не ги „вртете“ вентилаторите со правосмукалката или со компримиран воздух.
Тахо-генераторите (кај некои графички) често, електрично, се врзани директно на процесорот. Со вртењето се генерира напон/струја. Резултатот можете да го претпоставите
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.255
2.851
Неготино
Ова повеќето го пишувам како хинт за другите. Не е (во потполност) посочено на тебе..

Кога чистите, особено графичка, не ги „вртете“ вентилаторите со правосмукалката или со компримиран воздух.
Тахо-генераторите (кај некои графички) често, електрично, се врзани директно на процесорот. Со вртењето се генерира напон/струја. Резултатот можете да го претпоставите
Ги извадив скрос и ги чистев. Кај мене друго беше проблемот, имаше пробиен (најверојатно) конектор, оние тенки ко влакно што се на матичната.
Малку ми е чудно само пошо беше одма под пластиката под PCI-E слотот, јес да ми забега штрафцигер, ама отиде на друго место, не таму.

Како и да е, многу подобра матична, 2 нвме слота, конечно можам да си ги искористам и SSDата во фиока. Малку непредвиден трошок, ама тоа е.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.257
6.874
Скопје
www.facebook.com
Ако ја немаш ти преогрено намерно јас Флегма да не се викам :ROFLMAO:
Удрил ненамерно со штрафцигерот на плочата кај слотот и ги прекинал тенките водови :D
Нареден пат поука за него : Со пластичен предмет само.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
45.674
Мислења
947.023
Членови
34.145
Огласи
2.014
Најнов член
Yadow
На врв Дно