1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Помош со MSI B450 Tomahawk и Ryzen 5 3600

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Mao, 14 Септември 2019.

1. Arkturus

Arkturus
    Gaining Experience

232
    133
    17 Јануари 2013
    Машко
    А да почекаш tomahawk max, во грција веќе се продава.

Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk

2. CykaBlyat

CykaBlyat
    Gaining Experience

191
    85
    22 oктомври 2016
    Се мачам на видео игри
    И така.чекам 3 месеци уште еден шо ке ми смени

3. gOJDO

gOJDO
    Epic

8,788
    11,820
    23 Јануари 2008
    Манга
    Одличен е томахавкот, не за 3600 туку за секој Рајзен.

На GGTT1 и CBB_6 им се допаѓа ова.
  4. Mao

Mao
    Gaining Experience

863
    395
    5 Јуни 2007
    Машко
    Kako alternativa mi ja ponudija b450 Aorus Pro, e sega posto e ist chipset neznam dali istata ploca bi gi imala istite problemi.

Iskreno se kaam so zemav tomahawk, vcera prvite 3 uklucuvanja otkako ja zemav maticnata i procesorot od servis (testirani deka rabotat) ne bea uspesni. Posle 3tio neuspesen obid, gi iskupav kablite od maticnata so se za usb, audio i jumperite za reset, power, led i sl. i se ukluci pc-to. Probav posle restart uste 5-6 pati se beshe ok. Sabajlevo, go vkluciv i pak istiot problem, pomina windows loading i bap se iskluci pak ekranot, a na maticnata ne pokazuvase error nikakov. So restart se opravi pak.

Mislam deka plocata sama po sebe i chipsetot ne se najkompatibilni so procesorot, i ima i valjda ke ima problemi :)

5. CykaBlyat

CykaBlyat
    Gaining Experience

191
    85
    22 oктомври 2016
    Се мачам на видео игри
    Со X370 BSOD вадеше ако беше уклучен front panel usb а без него работеше

6. Arkturus

Arkturus
    Gaining Experience

232
    133
    17 Јануари 2013
    Машко
    Затоа дури не исфрлат b550, јок 3600.

Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk

7. StefAngel

StefAngel
    On your way to fame

1,170
    718
    28 ноември 2015
    Машко
    Јас ќе земам 3600 само да тестирам на томахавк со најнов биос.
    Доста едноставно е bios flashback без потреба од процесор за update

8. Mao

Mao
    Gaining Experience

863
    395
    5 Јуни 2007
    Машко
    Претходно пишав, пак ќе се навратам. Првично кога го вклучив компјутерот, му пуштив Cinebench benchmark и можам да кажам дека максималната температура на процесорот достигна 92 степени, што мислам дека е премногу. На идле работи од 55-65 степени. Некоја сугестија? Дали треба да ставам појак кулер и да фрлам сток-от или треба да се подеси нешто у биос околу процесорот? Да гасам XMP, мислам дека некој се пожали дека со вклучен XMP процесорот загревал повеќе.

9. gOJDO

gOJDO
    Epic

8,788
    11,820
    23 Јануари 2008
    Манга
    Вентилација имаш ли у куќиштето и околу него?

10. CykaBlyat

CykaBlyat
    Gaining Experience

191
    85
    22 oктомври 2016
    Се мачам на видео игри
    Мене добар ми беше на X370ката
    35c idle а во игри негде 55-60 а во Cinebench крена околу 70 со XMP,AutoOC и PBO уклучено

11. Mao

Mao
    Gaining Experience

863
    395
    5 Јуни 2007
    Машко
    Моментално имам само 1 што внесува воздух однапред на куќарето.

12. CykaBlyat

CykaBlyat
    Gaining Experience

191
    85
    22 oктомври 2016
    Се мачам на видео игри
    BTW CPU Cooler:Arctic Freezer 34 eSport Red (Тенк ју гојдо) и Natec Titan 750

13. gOJDO

gOJDO
    Epic

8,788
    11,820
    23 Јануари 2008
    Манга
    Побитно ти е да изнесува. Како и да е стави обавезно две 120мм, една на влез, а друга на излез. И околу и над куќиштето глеј да нема ништо во радиус од 30cm.

14. Mao

Mao
    Gaining Experience

863
    395
    5 Јуни 2007
    Машко
    Има нов момент, матичната нејќе да се вклучи. Се беше ок претходно, не чепкав биос, куќарето затворено и так се стартува ма секунда и згасна. Толку. Напојувањето го пробав на друг пц и работи, извадив се од матичната, само струја и несака да се пали на џампер, не мрда, ко мртва е.

Искрено ми се смачи од томахафкот, незнам во анхоч дали да си ги барам парите назаф или да мењам со друга салам плоча.

Кои ми се опциите тука.

Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација

15. gOJDO

gOJDO
    Epic

8,788
    11,820
    23 Јануари 2008
    Манга
    Таква среќа имаш :) Јас до сега имам продадено над 15 конфигурации со Asrock b450m-hdv и ryzen 5 3600. 2500 денари е поефтина од Томахавкот, а ја брка истата работа. Со ниедна немав никаков проблем. Во моментов се дефицитарни па склапам конфигурации со Asus B450M-K. Доаѓаат со фабрички флешуван најнов биос, па ryzen 5 3600 е plug&play. Никаков проблем, еве 5-та по ред. Со Томахавк сум склопил две, помина флешот со флешбек, ама не од прва, морав да напѓам постар усб стик. До сега не се пожалиле од моите, но знам случаи со фалични Томахавк. Една е на @StefAngel купена од ибеј која беше DOA. Потоа му купив нова од Анхоч со која нема проблеми.

16. Mao

Mao
    Gaining Experience

863
    395
    5 Јуни 2007
    Машко
    Бев во Анхоч и земав нова плоча, Gigabyte B450 Aorus Pro, на самата кутија пишува дека е Ryzen 5 3000 компатибилна, што е добро. Испадна дека изгорел процесорот, а не плочата која ми ја заменија, но јас инсистирав да ми дадат и друг модел на плоча. Процесорот ми го заменија и еве се си работи супер.

Следно што ќе направам е да сменам кулер пошто овој што е сток ме нервира што зуи и дава гас од време на време.

Ви благодарам на сите за помошта и советите, битно работата се заврши на арно.

На ТАТА_МАТА му/ѝ се допаѓа ова.
  17. gOJDO

gOJDO
    Epic

8,788
    11,820
    23 Јануари 2008
    Манга
    OMG WTF????

Процесор не гори туку-така....Од што?

18. StefAngel

StefAngel
    On your way to fame

1,170
    718
    28 ноември 2015
    Машко
  19. Mao

Mao
    Gaining Experience

863
    395
    5 Јуни 2007
    Машко
    Стварно незнам, можеби лошата плоча предизвикала процесорот да изгори, можеби сама грешка во процесорот. Пишав погоре уште вчера завчера дека на Cinebench процесорот крена 92 степени што не е нормално воопшто. На идле работеше на 65 степени. Сега дур ви пишувам тука овој процесор работи на 37 степени.

И јас неможев да верувам, мислев дека е плочата ама испадна процесорот. Како и да е им кажав за томахавк несакам да чујам веќе ќе си земам друга и така и стана.

На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
  20. CykaBlyat

CykaBlyat
    Gaining Experience

191
    85
    22 oктомври 2016
    Се мачам на видео игри
    Порачав Томахак од мало дујканче овде во битолите ке ви кажам како ке биди во моја ситуација со р5 3600 ако изгори да сме здрави и живи

На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
  21. steelseries

steelseries
    Gaining Experience

681
    406
    20 Декември 2015
    Машко
    Зошто да изгори?
    Секоја компанија има и добри а и фалични парчиња. Се е до среќа. Добра плоча е јас ја имам.

На CykaBlyat и StefAngel им се допаѓа ова.
  22. StefAngel

StefAngel
    On your way to fame

1,170
    718
    28 ноември 2015
    Машко
    И јас исто, имав ист проблем ја вратив си зедов нова нема проблем.

На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
  23. CykaBlyat

CykaBlyat
    Gaining Experience

191
    85
    22 oктомври 2016
    Се мачам на видео игри
    Не кобам јас,реално уште да ми изгори процесоро ми фали.Само велам дали ќе испадни исто кај мене ко кај @Mao или ке поминам полесно,оти ако изгори мојот CPU нема врајкање.

24. CykaBlyat

CykaBlyat
    Gaining Experience

191
    85
    22 oктомври 2016
    Се мачам на видео игри
    Tomahawk зеде пак или друг модел,ако е друг каква?

25. StefAngel

StefAngel
    On your way to fame

1,170
    718
    28 ноември 2015
    Машко

Сподели

Вчитување...