1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош со MSI B450 Tomahawk и Ryzen 5 3600

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Mao, 14 Септември 2019.

 1. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  232
  133
  17 Јануари 2013
  Машко
  А да почекаш tomahawk max, во грција веќе се продава.

  Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk
   
 2. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  191
  85
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  И така.чекам 3 месеци уште еден шо ке ми смени
   
 3. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,773
  11,801
  23 Јануари 2008
  Манга
  Одличен е томахавкот, не за 3600 туку за секој Рајзен.
   
  На GGTT1 и CBB_6 им се допаѓа ова.
 4. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  861
  391
  5 Јуни 2007
  Машко
  Kako alternativa mi ja ponudija b450 Aorus Pro, e sega posto e ist chipset neznam dali istata ploca bi gi imala istite problemi.

  Iskreno se kaam so zemav tomahawk, vcera prvite 3 uklucuvanja otkako ja zemav maticnata i procesorot od servis (testirani deka rabotat) ne bea uspesni. Posle 3tio neuspesen obid, gi iskupav kablite od maticnata so se za usb, audio i jumperite za reset, power, led i sl. i se ukluci pc-to. Probav posle restart uste 5-6 pati se beshe ok. Sabajlevo, go vkluciv i pak istiot problem, pomina windows loading i bap se iskluci pak ekranot, a na maticnata ne pokazuvase error nikakov. So restart se opravi pak.

  Mislam deka plocata sama po sebe i chipsetot ne se najkompatibilni so procesorot, i ima i valjda ke ima problemi :)
   
 5. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  191
  85
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Со X370 BSOD вадеше ако беше уклучен front panel usb а без него работеше
   
 6. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  232
  133
  17 Јануари 2013
  Машко
  Затоа дури не исфрлат b550, јок 3600.

  Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk
   
 7. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,168
  716
  28 ноември 2015
  Машко
  Јас ќе земам 3600 само да тестирам на томахавк со најнов биос.
  Доста едноставно е bios flashback без потреба од процесор за update
   
 8. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  861
  391
  5 Јуни 2007
  Машко
  Претходно пишав, пак ќе се навратам. Првично кога го вклучив компјутерот, му пуштив Cinebench benchmark и можам да кажам дека максималната температура на процесорот достигна 92 степени, што мислам дека е премногу. На идле работи од 55-65 степени. Некоја сугестија? Дали треба да ставам појак кулер и да фрлам сток-от или треба да се подеси нешто у биос околу процесорот? Да гасам XMP, мислам дека некој се пожали дека со вклучен XMP процесорот загревал повеќе.
   
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,773
  11,801
  23 Јануари 2008
  Манга
  Вентилација имаш ли у куќиштето и околу него?
   
 10. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  191
  85
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Мене добар ми беше на X370ката
  35c idle а во игри негде 55-60 а во Cinebench крена околу 70 со XMP,AutoOC и PBO уклучено
   
 11. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  861
  391
  5 Јуни 2007
  Машко
  Моментално имам само 1 што внесува воздух однапред на куќарето.
   
 12. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  191
  85
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  BTW CPU Cooler:Arctic Freezer 34 eSport Red (Тенк ју гојдо) и Natec Titan 750
   
 13. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,773
  11,801
  23 Јануари 2008
  Манга
  Побитно ти е да изнесува. Како и да е стави обавезно две 120мм, една на влез, а друга на излез. И околу и над куќиштето глеј да нема ништо во радиус од 30cm.
   
 14. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  861
  391
  5 Јуни 2007
  Машко
  Има нов момент, матичната нејќе да се вклучи. Се беше ок претходно, не чепкав биос, куќарето затворено и так се стартува ма секунда и згасна. Толку. Напојувањето го пробав на друг пц и работи, извадив се од матичната, само струја и несака да се пали на џампер, не мрда, ко мртва е.

  Искрено ми се смачи од томахафкот, незнам во анхоч дали да си ги барам парите назаф или да мењам со друга салам плоча.

  Кои ми се опциите тука.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 15. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,773
  11,801
  23 Јануари 2008
  Манга
  Таква среќа имаш :) Јас до сега имам продадено над 15 конфигурации со Asrock b450m-hdv и ryzen 5 3600. 2500 денари е поефтина од Томахавкот, а ја брка истата работа. Со ниедна немав никаков проблем. Во моментов се дефицитарни па склапам конфигурации со Asus B450M-K. Доаѓаат со фабрички флешуван најнов биос, па ryzen 5 3600 е plug&play. Никаков проблем, еве 5-та по ред. Со Томахавк сум склопил две, помина флешот со флешбек, ама не од прва, морав да напѓам постар усб стик. До сега не се пожалиле од моите, но знам случаи со фалични Томахавк. Една е на @StefAngel купена од ибеј која беше DOA. Потоа му купив нова од Анхоч со која нема проблеми.
   
 16. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  861
  391
  5 Јуни 2007
  Машко
  Бев во Анхоч и земав нова плоча, Gigabyte B450 Aorus Pro, на самата кутија пишува дека е Ryzen 5 3000 компатибилна, што е добро. Испадна дека изгорел процесорот, а не плочата која ми ја заменија, но јас инсистирав да ми дадат и друг модел на плоча. Процесорот ми го заменија и еве се си работи супер.

  Следно што ќе направам е да сменам кулер пошто овој што е сток ме нервира што зуи и дава гас од време на време.

  Ви благодарам на сите за помошта и советите, битно работата се заврши на арно.
   
  На ТАТА_МАТА му/ѝ се допаѓа ова.
 17. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,773
  11,801
  23 Јануари 2008
  Манга
  OMG WTF????

  Процесор не гори туку-така....Од што?
   
 18. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,168
  716
  28 ноември 2015
  Машко
 19. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  861
  391
  5 Јуни 2007
  Машко
  Стварно незнам, можеби лошата плоча предизвикала процесорот да изгори, можеби сама грешка во процесорот. Пишав погоре уште вчера завчера дека на Cinebench процесорот крена 92 степени што не е нормално воопшто. На идле работеше на 65 степени. Сега дур ви пишувам тука овој процесор работи на 37 степени.

  И јас неможев да верувам, мислев дека е плочата ама испадна процесорот. Како и да е им кажав за томахавк несакам да чујам веќе ќе си земам друга и така и стана.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 20. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  191
  85
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Порачав Томахак од мало дујканче овде во битолите ке ви кажам како ке биди во моја ситуација со р5 3600 ако изгори да сме здрави и живи
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 21. steelseries

  steelseries
  Gaining Experience

  681
  406
  20 Декември 2015
  Машко
  Зошто да изгори?
  Секоја компанија има и добри а и фалични парчиња. Се е до среќа. Добра плоча е јас ја имам.
   
  На CykaBlyat и StefAngel им се допаѓа ова.
 22. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,168
  716
  28 ноември 2015
  Машко
  И јас исто, имав ист проблем ја вратив си зедов нова нема проблем.
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 23. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  191
  85
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Не кобам јас,реално уште да ми изгори процесоро ми фали.Само велам дали ќе испадни исто кај мене ко кај @Mao или ке поминам полесно,оти ако изгори мојот CPU нема врајкање.
   
 24. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  191
  85
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Tomahawk зеде пак или друг модел,ако е друг каква?
   
 25. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,168
  716
  28 ноември 2015
  Машко

Сподели

Вчитување...