1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош со MSI B450 Tomahawk и Ryzen 5 3600

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Mao, 14 Септември 2019.

 1. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,173
  749
  5 Јуни 2007
  Машко
  Здраво, пред малку склопив нова машина со MSI B450 Tomahawk и Ryzen 5 3600 процесор, 2x8gb HyperX Fury 3200mhz, Gigabyte GTX 1070 и Sandisk Ultra II 240 GB ssd.

  Можеби некој сфати за каков проблем станува збор уште од читање на насловот, ама по се изгледа треба да се направи првин апдејт на биосот на матилнава па после да го препознае процесорот. Вака склопен све, го палам и ми свети CPU диотата на debug сијалиците.

  Доколку некој има hands-on искуство ве молам оправете ме или дајте ми совет како да го решам проблемов, пошто од интернет го скинав најновиот биос го стаив на усб, извадив цпу, рам и графика од него и преку FlashBack се апдејтираше и после следно вклучување као го препозна процесорот и графичката засвете ама толку. Немаше post немаше ништо на екранот.

  Пробав и со една плочка рам на сите слотови, неќе.

  Благодарам однапред.
   
 2. Dimitar535

  Dimitar535
  Intern

  35
  29
  16 Јули 2016
  Машко
  Можеш да се обратиш во Анхоч или Амако ако ти е земена од таму плочата и ќе ти флешнат нов биос.
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 3. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,710
  14,466
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Не ти треба амако.
  Најди флеш стик од 4гб или помал.
  Форматирај го со фат 32
  Симни најнов фирмвер
  Сними го на стикот и преименувај го во MSI.ROM
  Извади ги сите делови од матичната, значи се.
  Стави само напојување за матична и за процесор(без оглед што нема)
  Стави го стикот во најгорната-лево усб порта на матичната
  Уклучи пц и почекај 5 секунди
  Стисни го копчето за флеш биос над портата
  Треба да трепне стикот па да трепка усб портата
  Значи мора да трепка(многу пати) што значи флешува
  Кога ќе заврши со флешување ќе се рестартира пцто
  Исклучи го и нареди ги сите делови
  Со здравје да си ги служиш

  Ако не ти успева, пробај го истово и со друг стик, знае да не чита одредени стикови
   
  Последна промена: 14 Септември 2019
  На smole, shifty, gamer-eddie и уште 8 други им се допаѓа ова.
 4. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,173
  749
  5 Јуни 2007
  Машко
  Eve po 10 pat go probuvam istoto, pocnuva fleshot trepka mnogu pati edno 5 minuti cekav i se restartira. Gi staviv site delovi i eve pak istoto.

  Stikot e 8 gb, ti potencirase deka treba 4gb ili pomal. Sega pri raka nemam takov stik, ako ne ke najdam utre i kje se obidam pak.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 5. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  344
  165
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Која верзија на BIOS-от пробваш да флешниш?
   
 6. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,469
  1,957
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Тоа што фелшнува цпу диодата може да значи дека е и до рамот! Пробај со една плочка прво или со друг рам.
   
 7. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,173
  749
  5 Јуни 2007
  Машко
  7C02v1B


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 8. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,173
  749
  5 Јуни 2007
  Машко
  Probav so edna plocka, nejkese, potoa ja zameniv i drugata isto pravese, valjda ne e do ramot.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 9. CBB_6

  CBB_6
  On your way to fame

  155
  536
  9 Декември 2016
  Машко
  Јас би одел со 7C02v19 верзијата која е првиот апдејт за новите Рајзени, можно е последната која ти ја пробваш да е мушичава. Често се случува во наредни верзии да ги пеглаат претходните, зато треба со доза резерва трчање по најнови последни, нарочито бета верзии на биоси.
  Процедурата шо ја опиша Гојдо само со плоча и напојување е карактеристична за оваа плоча, пошто си има дугменце и усб слот специјално наменети за тоа. До душа јас ја флешнав успешно со 8 гига Корсер стик преку M-Flash, ама возам 2600-ка.
  Среќно со кревање на 3600-ката...
   
 10. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,710
  14,466
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  види да не е некоја бета. Со Последната верзија која не е бета функционира
   
  На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,173
  749
  5 Јуни 2007
  Машко
  Ќе проверам до друго усб и ром. Работа е да ме одам пак до скопје за едно флешување, башка сабота е дали и работат во сервисот и колку ќе трае таа процедура.

  Ако има некој од куманово да понуди постар амд процесор за да флешнеме биос ко бекап план би бил благодарен и част давам.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 12. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,710
  14,466
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Ако трепкало па се рестартирал по некое време значи си флешувал. Пробај со друг ром, последниот кој не е бета.
   
 13. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,469
  1,957
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Ако имаш можност пробај и со друг рам не со тие две плочки ...
   
 14. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,173
  749
  5 Јуни 2007
  Машко
  Go flesuvav so posledniot ne-beta bios. Staviv edna plocka ram, i grafickata. Prvioto vklucuvanje beshe neuspesno. Go staviv ramot vo prviot slot go vkluciv i ne dade error. Svetns i grafickata ama slika na monitor ne dava, samo sveti a maticnata ne dava nikakov error. Staviv i ram plocka od drug pc 2666mhz, istoto se sluci, a sledniot pat se javi erorot pak.

  Procesorot nema graficka sto xnaci deka moram da koristam eksterna, eve ja sveti a ne dava slika. Care?


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 15. CBB_6

  CBB_6
  On your way to fame

  155
  536
  9 Декември 2016
  Машко
  Немогуче.. Како шо разбрав, плочата, процесорот и рамот се ганц нови. Дали и Gigabyte GTX 1070 ти е нова? Ако е купена на старо и непроверена, да не те зеза таа? Напојувањето е океј, доволно снажно е?
   
 16. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,173
  749
  5 Јуни 2007
  Машко
  Moguce e se, grafickata ja trgnav i zemav 2200G procesor staviv, postar so graficka. Isti simptomi kako i prethodno, se vkluciva se trga errorot a ne dava slika na monitor voopstop i so grafika i bez grafika. Napojuvanjeto e chieftec 750w


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 17. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,710
  14,466
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  RMA на матичната
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,173
  749
  5 Јуни 2007
  Машко
  Ja odnesov maticnata vo servis vo Anhoch, prethodno rabotela so 3200G procesor kao, ama valjda so fleshuvanjeto sum ja zaebal nesto i ostana za vo ponedelnik da ja fleshnat so programator.

  Inaku probuvaa i oni so flashback i so procesor od prva generacija no neuspesno.

  Ostanuva da vidime vo ponedelnik so ke bide.  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 19. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,173
  749
  5 Јуни 2007
  Машко
  Дечки од Анхоч ми дадоа нова плоча, претходната нешто не била арна или као се заебала од флешување.

  Како и да е, го склопив компјутерчево во куќарево што веќе го купив CM K350 но забележувам високи температури на процесорот.

  Кулерчево сумњав уште у старт дека ќе брка работа. Ќе ве молам за предлози за кулер за 3600ката. Може и половни, пуштет ги во инбокс. Другите предлози ако може пуштајте ги тука.

  Фала
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 20. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,840
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
  Имав ист проблем и зедов нова матична, касно видов да ти помогнам. Тоа е проблем до матичната зашто изгледа има 32кн биос а новите за рајзен се поголем од тоа. Решение нова или макс едиција со поголем биос.
   

  Прикачени датотеки:

  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 21. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,710
  14,466
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Ако работела со 3200G значи дека:
  1) Ти шитнале користена матична
  2) Веќе била флешувана и можела од прва да го прочита R5 3600. Ако не го читала значи била сјебана уште како ти ја шитнале. Значи не си заебал ти ништо!
  3) И да бил сјебан биосот со флешбек ќе го опраеше


  Ботом лајн: Ова е втор случај да наидам на сјебанa б450 томахавк, а знам помалку од 10 корисници на истата. Не знам дали е само коинциденција... @StefAngel
   
  На Rukfash, GGTT1, olikomerc и уште 2 други им се допаѓа ова.
 22. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  982
  1,618
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  флешај ги по ред биосите како што пишува на сајтот од верзија 7C02v17 па натака и проверувај со секој дали ке ти работи
  btw имам еден тон маки со b450 и 3600ки со плочи Само од msi
  отворив тикет на msi support па да видиме што ке кажат
   
 23. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,173
  749
  5 Јуни 2007
  Машко
  Ми дадоа друга плоча која што работи со 3600. Сега за сега работи, не ја дирам во доследно време барем не додека не се стабилизира ситуацијата до б450 и 3600 процесорите.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 24. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  344
  165
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Сега сакав Tomahawk-от да ја земам ама како што ми се гледа не е добра опција за 3600ката,Aorus Elite или како?
   
 25. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,840
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко

Сподели

Вчитување...