• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најдобар одговор Помош со можна дефектна Asus z97 pro

Статус
Оваа тема е решена! Одете до решението…
  • Ја почнал/а темата
  • #1

no_retreat

Intern
22 јануари 2011
82
43
Веќе недела дена мака мачам со матичнава,
Пробано е вече све што сум нашол на нет.
Вадев батерија, рестарирав CMOSпреку jumper,сменив рам и процесор, смениф графичка, сменив и кулер на процесор ама нема фајде од ништо, сеуште го дава истиов error


Се пали напојувањето, се пали матичната, се палат кулерите на графичката и на процесорот и бројчаникот е заглавен на код 55, цело време е во loop на монитор не дава никаков сигнал.

Еве и едно кратко виде -
View: https://vimeo.com/533289488


Ако некој имал сличен проблем ве молам споделете доколку сте нашле решение, или предложете сервисер да ја однесам да ми ја направат.
 
Оваа тема е решена! Одете до решението…

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
765
900
Излегува дека код 55 е проблем со рам т.е како воопшто да нема рам приклучено.

Пробано ти е во сите слотови поединечно, со различни рамови?
Дали е менуван нешто процесорот, пиновите на сокетот дали се во ред?
Претходно работеше и наеднаш го појави проблемот? Или е сменет некој дел па од тогаш?

ЕДИТ: Пробај стартувај без никаков рам прилкучен, дали ќе даде пак грешка 55.
 

JunkieMKD

Retro King
3 декември 2008
2,375
1,149
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
Ја имаше истава плоча другарче. Според User Manual од плочата код 55 е за рам меморијата, стави ја на друг слот или пробај со друга. Доколку мислиш дека е исправна меморијата тогаш послушај го чичо Пане.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,102
16,449
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
@no_retreat

Донеси ги компонентите кај нас во Инсомина ИТ Сервис, ќе направиме дијагностика и евентуално поправка доколку е возможна. Се наоѓаме на Орце Николов 158 карши влезот на Центар за Странски Јазици во Карпош 1
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

no_retreat

Intern
22 јануари 2011
82
43
@no_retreat

Донеси ги компонентите кај нас во Инсомина ИТ Сервис, ќе направиме дијагностика и евентуално поправка доколку е возможна. Се наоѓаме на Орце Николов 158 карши влезот на Центар за Странски Јазици во Карпош 1
Како сте со работно време дечки ?
Мислењето е автоматски споено:

Iskriveni pinovi na cpu. Ili probaj so drug cpu.
Ќе пробам со зум на мобилен, моиве соколови очи не успеаа да видат нешто искривено
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,102
16,449
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
  • Ја почнал/а темата
  • #10

no_retreat

Intern
22 јануари 2011
82
43
Од 9 до 17 часот од Понеделник до Петок
Се поклопуваме со моето работно време, ќе ја пратам по девојками.
Потребна ви е само матичната, да ги извадам рамоти процесорот или да оставам све на матичната ?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,102
16,449
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Остави ги сите делови за да го дијагностицираме делот кој прави проблем.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

no_retreat

Intern
22 јануари 2011
82
43
Остави ги сите делови за да го дијагностицираме делот кој прави проблем.
Фала на услугата. Ако ви треба помош околу брендирање на излогот или изработка на реклама слободно контактирај ме :)
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,444
1,088
Неврленд
@Avid-че шо се чудеш? Инсомниа Ит ќе стане генерален застапник за писи делове за цела македонија (не само северна).
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,102
16,449
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Напишете барем епилог од проблемот, да знаеме ние останатите кај лежел зајакот.
А и заради темава да има хепиенд :sneaky:
Дувнат Winbond чип за BIOS-от на матичната плоча.
 
Статус
Оваа тема е решена! Одете до решението…

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,565
Мислења
846,629
Членови
29,351
Најнов член
Catcatcat
На врв Дно