• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош со Јоомла!

  • Ја почнал/а темата DimitarMK
  • Време на почнување
Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1
D

DimitarMK

Гостин
Незнам дали е на добро место темава, ако не е нека ја преместат администраторите или модераторите.

Вака сега.
Инсталирав Јоомла.Ама текстот сакам да ми биде на македонски .Мене ми излагаат прашалници,бројки,хиреоглифи.

Што треба да направам?
Да сменам енкодинг? Каде?

Поздрав, и фала однапред.
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
Инструкцииве сигурно работат на Линукс сервер под услов да работиш со Уникод:

Site -> Global Configuration -> Locale -> Country Locale = mk_MK.UTF-8

Исто така не е лошо да направиш .htaccess датотека со следнава линија:

AddDefaultCharset utf-8

Ако користиш верзијата со SEF, тогаш додади ја линијава на самиот почеток.

.htaccess треба да стои во коренот на јавниот директориум на веб сајтот (вообичаено public_html, www, html, htdocs, /var/www).

Кажи што си направил?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3
D

DimitarMK

Гостин
еј фала ти многу, еве средив, супер е! :bravo:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,018
Мислења
854,676
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно