1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош со Joomla сајт

Дискусија во форумот 'HTML, CSS, JavaScript, XML базирани' започната од skullmonkey, 22 Јануари 2020.

 1. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,258
  1,545
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ни кај мене не се отвара. Исто Пингдом и ГТМетрикс имаат проблем да го учитаат.
  Ама сите можеме само да нагаѓаме без увид во самиот сервер (ерор логови, конфигурација, цпанел барем и слично).
  Чисто за проба еднаш после упдејт на сервер-от на понов ЦПАНЕЛ исто ми се закочи еден стар Џумла. Нејќеше никако. На крај решењето беше, постар ПХП, Дисејбл на кеш, и следново
  во .htaccess
  Код:
  php_flag opcache.enable Off
  во php.ini (vo /home folderot) i .user.ini (vo www t.e. public_html)
  Код:
  opcache.enable = 0
   
 2. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  249
  235
  25 Април 2011
  Едно може глупо прашање од мене:
  Ја проба странава на друг сервер(на пр. local) освен овој на МКХост? Многу негативни искуства сум имал со нив во минатото, незнам дали се поправени во поново време.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 3. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  У моментов тоа правам :)
   
 4. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,258
  1,545
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ај пробај со она што пишав погоре.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 5. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  498
  212
  14 Април 2012
  Машко
  Кај мене ја отвара само споро се лоадира.
   
 6. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Пробав одма :) Со PHP 5.6 и останатите ствари, ама нема разлика.

  Токму тоа е фрката. Една минута дреме, ништо не праи и од еднаш цел сајт го лоадира без проблем.
   
  Изменето од модератор: 23 Јануари 2020
 7. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,258
  1,545
  5 oктомври 2007
  Машко
  OPCache mu naprai disable? U Home_dir u Logs nema php_error logovi nikakvi bitni ?
   
 8. Users

  Users
  Intern

  2
  1
  27 Декември 2019
 9. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,115
  600
  12 Април 2017
  Машко
  Waiting for * не значи дека додека чека не прави ништо. Времетраењето на waiting for може да биде инфлуенсирано од многу работи како темата, плугини, лош код, и сл.
   
 10. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,246
  574
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Уште ти треба помош или го реши проблемот?

  Другарче глупости тропаш.
   
  Изменето од модератор: 23 Јануари 2020
  На 1s3ct0wN и skullmonkey им се допаѓа ова.
 11. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Како лебац... кренав Wamp и го стаив сајтот. Сеа буљам у логовите да сватам што кажуваат :)

  Проблемот бил во плагинот System - Section кој не се појавувал во ерор логот затоа што ерор логот бил изгасен од цПанелот.
  Фала му на @artweb што заврши работа за пола саат што јас не ја гледав цел ден!
  Фала ви на сите за сугестиите.
   
  Изменето од модератор: 23 Јануари 2020
  На shooter, 1s3ct0wN, Aowek и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,115
  600
  12 Април 2017
  Машко
  Не тропам глупости.

  Wordpress има многу поголем user-base, исто така многу повеќе девелопери кои работат на Wordpress. Значи повеќе луге поставуваат прашања, и повеќе луге одговараат прашања.

  Како бонус, добиваш екстремно поголем број на теми, плугини, и слично.

  Е сега ако проблемот е server-side, најчесто би се случувал и на двете платформи, но не секогаш.

  А не реков дека тоа е причина да го реизработи, коментарот ми беше наменет како саркастичен. Не ми беше со очекување дека стварно ќе го конвертира во вордпрес.  Иначе сајтот работи феноменално сега.
   
 13. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,246
  574
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Да, Вордпрес има поглем јузер бејс, но Џумла има доволно голем јузер бејс за да најдеш решение за секој проблем.
  И плус грешки од ваков тип полесно се рашааат на Џумла затоа што Џумла има подобар ерор рипортинг од Вордпрес.
   
  shooter, Futurelakimens и на skullmonkey им се допаѓа ова.
 14. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,258
  1,545
  5 oктомври 2007
  Машко
  Кој и зошто исклучува ерор лог? Ти или од хостингот?
  И друго, рече ништо не е чепкано, дури и бекап си вратил и пак исто? Како испадна порано работело и без чепкање почнало да неработи???

  Џумла има само подобар „вграден“ систем за енејбл на нивоа на еррор рипортинг и вклучување на дебаг мод, да речеме од админ интефејсот. Во вордпресс треба да смениш 2 линии во конфиг фајл и пхп ини. Исто има неколку прилично лесни плагини кои го даваат трејс логот како кај џумла дебаг модот. Така да све је исто ако знаеш каде да бараш. Џумлата е со повеќе вградени функции, кои рееетко се користат. Wordpress филозофијата е се што не е суштинско и неморално, да е тргнато од корот на вордпресс и да иде со плагини. Затоа е и системски далеку полесен.
   
  Изменето од модератор: 23 Јануари 2020
  На Futurelakimens и artweb им се допаѓа ова.
 15. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Ветојатно во миграцијата се сменило. Некој спомна горе. И да, и вратениот бекап исто. До нова година работеше како сега и едно сабајле веќе не.
   
 16. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,258
  1,545
  5 oктомври 2007
  Машко
  Пак не ми е јасно како сам по себе се сјебал плагинот? Имало апдејт, некој го чепкал?

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 17. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Плагинот според artweb е стар плагин останат од 2ката кој не се користи. И веројатно со апдејтот на џумлата или пхп-то почна да праи фрки.
   
 18. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,258
  1,545
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ааааа значи сепак се сменило нешто.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На Маша и skullmonkey им се допаѓа ова.
 19. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,246
  574
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Taка е, не велам дека тоа го нема кај вордпрес туку дека малку одзема повеќе време.
  Инаку тие вградени функции ги користат ретко обичните корисници, додека девелоперите ги користат доста често.
   
  Последна промена: 23 Јануари 2020
 20. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  962
  391
  17 Јуни 2008
  Целосно off topic, но не ми е јасно како банка си дозволува вакви „луксузи“ во 2020 година. Со оглед на проблемов решив да проверам каква им е веб страната за електронско банкарство.
  Го крстиле [email protected], а линкот https://bank4you1.eurostandard.com.mk/
  После ова, не ми е јасно кај наоѓаат клиенти вакви банки, треба да си скроз отиден да бидеш клиент на ваква банка.
  Одбрале тотално небезбедно решение за веб страна и целосно портфрлиле во маркетинг/бизнис или како и да му доаѓа со електронското банкарство, за да заштедат неколку илјади еур.
   
  На Taurus му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,115
  600
  12 Април 2017
  Машко
  Истото и јас се мислам (сум го приметил и кај други бизниси). Барем овие имаат валиден ССЛ сертификат.
   
 22. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  На кој луксуз мислиш? Да имаш страна на шеруван хостинг или да користиш Joomla?
   
 23. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,115
  600
  12 Април 2017
  Машко
  That's the point.
   
 24. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Јас им советував тоа да го направат. Претходно имаа сервер кај нив кој требаше да се одржува, сервисира, плаќа лиценци итн итн...
  Со оглед на тоа дека веб страната нема никакви сензитивни податоци сметам дека ова е многу пооптимално решение. Бекапи колку сакаш има, што и да се деси ќе се вратат податоците. Парите не се ни проблем во случајот. И освен она вчера што се случи, од 2012та година страната е онлајн и во полна пареа 99% од времето (освен кога хостингот има пад или одржување).

  Што се однесува на до линкот и тоа како си го крстиле, секоја банка си има свој „брејнер“ на кој му текнува кул скратеница. Земи ги НЛБКлик, ebank.stb.com.mk и други... нема тука ништо спорно.

  Инаку внатрешниот систем и дизајн на електронското банкарство им е зачутувачки добар. Графичкиот дизајн, изгледот е бајат многу, но опциите за филтрирање и вадење на извештаи се зачудувачки подобри во однос на другите банки кај што имам сметки.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. MilanS87
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,229
 2. vlatkorun
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  781
 3. daceee90
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  538
 4. smole
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  576
 5. Кристијан Про
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  1,053
Вчитување...

Сподели

Вчитување...