1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош со Joomla сајт

Дискусија во форумот 'HTML, CSS, JavaScript, XML базирани' започната од skullmonkey, 22 Јануари 2020.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Имам проблем со брзина на вчитување на веб сајт. Не можам да детектирам што е проблемот. Сајтот е https://eurostandard.mk и направен е во Joomla 3. Дури и на https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/ не можам да го проверам зашто на 79-80% ми враќа Lighthouse returned error: NO_FCP. Something went wrong with recording the trace over your page load. Please run Lighthouse again. (NO_FCP)

  Пробано:
  - htaccess фајлот е тргнат но и така нема разлика
  - Пробано со инкогнито и прајвет таб исто не работи
  - Земен бекап од пред 15 дена кога работеше ок - нема разила

  - Хостиран е на МКХост. Од таму велат дека се е во ред со ресурсите и дека нема никаков проблем кај нив иако проблемот настана кога го зголемија пакетот на хостинг. Не сум сигурен дали денови пред тоа праеше проблем.

  - Успеав да го убрзам со плагини за оптимизација но тоа е ако секој ги помине бар еднаш страниците што е проблем. Кога се сурфа на нова подстрана се чека по 60 секунди.

  Дајте некој совет зашто од 9:00 сум на ПЦ и веќе немам идеи, а богами и морал.

  Фала!
   
 2. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  800
  709
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Имаш или споро квери или грешки во пхп кодот. Зависи на каков тип на сервер е хостиран, или пак типот на хостинг. Зашто не најмиш некој професионално да ти го среди проблемот, кога веќе се работи за комерцијална работа? Јас непамтам некоја банка нешто гратис да ми дала во животот.
   
 3. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Не е гратис. Јас им го правев пред 7 години и им го одржувам. Сега ми се јави проблемов и заглавив.
   
 4. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  800
  709
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Индиректно ти бараш помош за нешто за што си платен, што е малку невкусно, особено што се работи за банка.
   
  TylerMkD, G4M3R, DonFrozex и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. ivan1500

  ivan1500
  Practice makes perfect

  436
  1,304
  10 Септември 2009
  Машко
  MCSA / MCITP / CEH / CCENT
  @skullmonkey мене сосема нормално ми ја отвара странава од странство. Провери да не е заразена директно во база, барај users, cookies. Или е заразена или има проблем со некој од Uplink провајдерите, мислам дека Телекабел и А1 (и сите останати што го користат тој аплинк) во моментов имаат проблем со одреден uplink.
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,218
  1,269
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Исто и кај мене, значително добар респонс, прво вчитување 5 секунди.
  А1 30/1 пакет.
  2020-01-22 19_12_38-.png
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mrce

  mrce
  Intern

  177
  27
  2 ноември 2009
  Немаш проблем со клиентските ресурси освен шо лодаш 2 пати jquery. Чекав 1.5 минути да ми ја отвори https://eurostandard.mk/mk/krediti/nenamenski/vidi-nenamenski

  Queued at 0
  Started at 1.79 ms
  Resource Scheduling DURATION
  Queueing 1.79 ms
  Connection Start DURATION
  Stalled 123.93 ms
  DNS Lookup 0
  Initial connection 121.79 ms
  SSL 63.18 ms
  Request/Response DURATION
  Request sent 0.21 ms
  Waiting (TTFB) 1.5 min
  Content Download 3.67 ms

  TTFB (Time to First Byte) ти е 1.5 минути, што значи дека прелистувачот чекал толку време да го добие првиот податок од серверот. Што значи треба да бараш во логовите, дали споро квери, дали процесорот ти рика ако си на shared хостинг, може правиш екстерни повици до други сервиси етц..
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 8. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Може да пробате некое подмени и да ми пишете како отвара? Насловната е ок дека е искеширана.

  Го сконтав тоа и јас, затоа и пишав. За процесорот не можам ништо да превземам, али да видам од логовите дали ќе сконтам нешто. Фала.

  btw, На кои логови мислиш? Joomla или на серверот?
   
 9. mrce

  mrce
  Intern

  177
  27
  2 ноември 2009
  На каков хостинг си? Ако си на ВПС/Дедикејтер може да зирнам.
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 10. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  На МКХост е, стандарден шерд хостинг.

  EDIT: Сега веќе ќеширањето од плагинот JotCache работи и голем дел од страните се отвараат инстант. Али прво мора еднаш да ја отворам.
   
  Последна промена: 22 Јануари 2020
 11. mrce

  mrce
  Intern

  177
  27
  2 ноември 2009
  Незнам дали имаш пристап до серверските логови на шерд хостинг. Треба да чепнеш во логовите на веб серверот (најверојатно апачи) и дб серверот.
   
 12. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  212
  221
  12 Август 2014
  Машко
  Колку глуп муабет, алал. Според логикава, stackoverflow не треба да постои.
   
  artweb, tupacan и на Aowek им се допаѓа ова.
 13. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,218
  1,269
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Неколку рандом пејџови
  Хартии од вредност
  2020-01-22 19_51_01-Window.png
  Интернет банка
  2020-01-22 19_51_41-Window.png
  Сите наменски кредити
  2020-01-22 19_54_36-Window.png
  АТМ локации
  2020-01-22 19_57_06-Window.png

  Вака навидум све изгледа ок, но гугл многу слабо ја рангира странава
  PageSpeed Insights
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 14. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,763
  3,213
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Не е глуп муабет. Квази девелопери со драг н дроп шо прават веб страни и на најмали глупости заглавуваат, еве погоре пример. Како се нафаќа некој да направи нешто а после при системски проблем да не знае да го поправи (а проблемот е тривијален, лесен за решавање) е далеку од ок.

  Онтопик: провери во Network табот скриптите како и за колку време ги вчитува. Така ќе имаш идеја кај е проблемот.

  Инсталирање плагини за оптимизација (во твојот случај) не само шо е непотребно, туку и опасно.
   
  На DonFrozex и SmartGuru им се допаѓа ова.
 15. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Полека бе дечки, побарав помош како и на секој друг форум у светов. Немојте одма на боксови и клоци. Еве со ваков конкретен проблем првпат се среќавам. Како да научам ако не прашам.

  Инаку цел ден буљам во Network табот и нема ништо конкретно за да се фатам за него... барем јас не го гледам.

  Освен ова кое ми кажува дека минута време му треба на сајтот да се вчита. После тоа сајтот веднаш се појавува.
  Screenshot_8.png
   
  coNNectMKD, skopje_mkd и на Zippo им се допаѓа ова.
 16. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,763
  3,213
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Имаш еден чекбокс Preserve log. Штиклирај го. На црвеното копче исчисти го цел лог, и после еден рефреш. Така ќе ти зачува цел лог, нема да ти се избриши, и ќе видиш која скрипта се вчитува најдолго. Рефреширај со F5, а не со Crtl + F5.
   
  На DonFrozex и Zippo им се допаѓа ова.
 17. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Фала ти.
  Работата е што нема проблематична скрипта. Се се по 100-200мс.
  Ова е најголемиот проблем:
  upload_2020-1-22_20-27-50.png

  upload_2020-1-22_20-28-17.png

  upload_2020-1-22_20-28-54.png
   
 18. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,763
  3,213
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Ова е бекендот. Имаш менувано нешто во бекендот шо вчитува нешто, некое квери или некаков ресурс? Би тргнал, на staging (ako има versioning страната) делот, да дебагирам едно по едно шо лоудира. Ако не, ќе мораш касно навечер ко има малку сообраќај, и квери по квери. То шо ќе го исклучиш а се убрза страната, то е проблем .

  Сумњам на скапо квери (неоптимизирано или премногу ресурси бара) или некаде прај риквест и тој е спор. Треба да се види бекендот.

  Вака мислам дека нема да најдиме шо е пошто немаме пристап, а јас би бил внимателен на кој би дал пристап да види шо е проблемот.
   
  DonFrozex, Zippo и на skullmonkey им се допаѓа ова.
 19. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Игла у сено... ме курчи дека немаше проблем до пред недела дена, а од тогаш ништо не е менувано.
  У секој случај, фала ти.
   
 20. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,763
  3,213
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Види то шо досега вчитуваш едно по едно во бекендот колку време му треба да вчита. Претпоставувам вчитуваш слики нешто шо сега споро ги чита од некаде. Пробај така
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 21. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Ова независно за која потстрана се работи? На почетната и на потстраните има комплетно различни елементи.
   
 22. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,763
  3,213
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  На почетната, па после ќе дебагираш на останатите
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  800
  709
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Ако имаш пристап провери ги логовите за MySQL, Apache и PHP. Во MySQL имаш активирање на slow query log кој ќе се генерира секогаш кога некое квери ќе трае повеќе од времето наведено во long_query_time. Apache ќе ти даде преглед на 5xx и 4xx грешки кои ќе ти кажат ако има некоја интерна грешка, a PHP ќе ти каже дека некоја функција фали во PHP верзијата. Ако е cPanel ондак најверојатно се изместиле некои од вредностите кои биле зададени во претходниот пакет (конфигурација), променета е PHP верзијата или фали PHP екстензија.

  Кеширањето само го митигира проблемот.
   
  На spiritBreaker и skullmonkey им се допаѓа ова.
 24. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,763
  3,213
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  башка, ако е cpanel, подолу во опциите имаше едно Errors, како големо коцкасто копче, и голем дел од грешките ги дава таму. види и ако можиш да си уклучиш SSH пристап, па ако можиш, ондак е лесно да ги видиш логовите (apache, php) и да најдиш кај му е маката
   
  На Zippo и skullmonkey им се допаѓа ова.
 25. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,115
  599
  12 Април 2017
  Машко
  Јас искрено би ти препорачал да ја ре-изработиш во WordPress. Многу полесно се решаваат проблеми, најчесто со еден Google Search.

  Иначе моментално кај мене не го отвара сајтот. (Со и без ВПН)
   
  На Aowek му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. MilanS87
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,228
 2. vlatkorun
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  780
 3. daceee90
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  538
 4. smole
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  576
 5. Кристијан Про
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  1,053
Вчитување...

Сподели

Вчитување...