• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Помош со image popup Галерија (Lightbox - phatfusion)

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
После долго малтретирање успеав речиси да ја средам галеријата со помош на http://www.phatfusion.net/lightbox

Во ИЕ7 работи добро (да видиш да не веруваш:ha:), проблемот се јавува во Мозила. Кога ќе кликнам на некоја слика, таа се отвора kako popup, но на страницата имам и анимација и таа излегува во преден план т.е. над сликата. Треба да биде како на горниот линк (ама таму нема анимација за да видам дали им функционира).

Анимацијата иначе ми е ставена вака заради валидацијата:
<script type="text/javascript" src="swf/swfobject.js"></script>

<div id="baner">
<script type="text/javascript">
//
var so = new SWFObject("swf/baner.swf", "baner", "900", "180", "9", "#edaf83" );
so.write("baner");
//
</script>
</div>

Уште нешто, како да додадам ако се кликне од десната страна на сликата (да се појави) да оди на наредна слика, а ако се кликне на левата страна од сликата да оди десно. Моментално функционираат само тие во фоотерот дугмиња.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Темата може да се затвори. Ги решив сите проблеми.
Проблемот беше во скриптата имаше многу багови. Уште не сум стигнал да учам JavaScript па проблемот го решив со друга скрипта, односно изворот на оваа скрипта.
Кој сака може да преземи од тука http://www.digitalia.be/software/slimbox
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.159
Мислења
891.803
Членови
31.500
Огласи
31
Најнов член
Stefanija99
На врв Дно