• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош со Google Sheets

  • Ја почнал/а темата
  • #1

JunkieMKD

Retro King
3 декември 2008
2,370
1,131
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-6700K & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
Дечки ако може мала помош би било одлично. Имено работам на некои документи, имам потреба од формула доколку има такво нешто за следната ситуација:

pic1.PNG

Значи во cell Ј2 имам да селектрирам датум од табелата лево. Дали може кога ќе биде селектиран датумот автоматски да се пополнуваат ќелиите со точните вредности од датумот.

Пример ако на 12/28/2020 имаме 29 total completed тоа автоматски да се пополни во ќелија Ј3, Со одбирање на датумот во иднина како што ќе се одбери датумот да ги дава вредностите. Ви благодарам однапред.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

JunkieMKD

Retro King
3 декември 2008
2,370
1,131
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-6700K & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
@gega6mk Другар ме спаси од маките, се премачив со неколку формули не ми работаа како што сакав со index/match е баш како што сакам.

Да подобјаснам доколку му треба на некого истово.
Capture.PNG

Во ќелија J2 со Data Validation ја ставив целата weekly колумна, потоа на ќелијата I3 (total compl.) ја ставив формулата:

=index(D; D ,match(J2,A:A,0))

каде што од колумна D пребарува да е според ќелија Ј2 т.е датумот а 0-та е дека барам точно совпаѓање. Потоа истата формула само ги сменав колумните и добив точно пребарување според датумот. Благодарам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,656
Мислења
829,846
Членови
28,661
Најнов член
Zokibebrat
На врв Дно