• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош со база на податоци

  • Ја почнал/а темата
  • #1
28 мај 2019
32
11
Започнавме со учење на база на податоци по информатика па ако можи помош/видеа/страни/туторијали во областа на база на податоци пошто начинот на кој што професорката го предаде не го разбрав
П.С: претпоставувам има некаква сличност со Array во JavaScrip ?
 

bugggg

Intern
21 јуни 2017
10
12
Според мене не треба да гледаш од тој аспект, третирај го како нешто целосно ново, полесно ке ти биде(и подобро ке го разбереш). Генерално истиот концепт е со array, ама на доста повисоко ниво. Си има сопствена логика со напредните квериња(queries). За материјали има колку сакаш по youtube.
 

dddragan

Gaining Experience
12 август 2014
287
346
Каква база на податоци? Релациона или нерелациона? Конкретна база на податоци, пр. MySQL или општо за структура учите, како се организирани податоците? Мораш повеќе информации да ни дадеш ако сакаш да ти помогнеме. Вака е премногу општо и може само време да ти изгубиме и пак ништо да не научиш.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4
28 мај 2019
32
11
Каква база на податоци? Релациона или нерелациона? Конкретна база на податоци, пр. MySQL или општо за структура учите, како се организирани податоците? Мораш повеќе информации да ни дадеш ако сакаш да ти помогнеме. Вака е премногу општо и може само време да ти изгубиме и пак ништо да не научиш.
Имам pdf фајл за лекцијата исто така и гледав sql видеа на youtube и разбрав многу од колку порано. А за то со релациона и нерелациона барем како што сватив Релационата база на податоци е организирана во табели и е идентифирана со примарен клуч (ункатна бројка кој ја ги разликува записите). А нерелационата организира податоци во се освен табела (документи, графици, флексибилни табели(не го знам поимот што значи). Научив и нешто од синтаксата на SQL.
 

Атачменти

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,526
Мислења
822,619
Членови
28,051
Најнов член
Marko Janevski
На врв Дно