1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош PWM to Molex

Дискусија во форумот 'Overclock & Modding' започната од boksata, 9 Април 2020.

 1. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  207
  213
  27 Декември 2017
  QA Engineer
  Пред некое време ја извадив пластиката од Molex конекторот на кулерот планирав да го користам со pwm. Арно ама матичната има само 1 header (зафатен) и сега треба да го вратам.
  Прашањето ми е дали кабелот што излегува од pwm со број 1 треба да влегува во број 2 на molex? и обратно: кабелот бр.2 од pwm да влегува во бр.1 od Molex напојувањето? слики: 1586444389102.JPEG 1586444389147.JPEG
   
 2. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  604
  572
  26 Јуни 2012
  Машко
  Маааалку нејасно ама штом има конектор од него тогаш треба да може. Но нема повеќе да имаш PWM модулација, само фиксни обртаи во зависност од напонот.
  Неможеш на друг конектор да го приклучиш, од тие со 3 пина? Треба да има плочата барем уште еден.
   
 3. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  207
  213
  27 Декември 2017
  QA Engineer
  Знам дека ќе работи на докрај ама немам избор. Матичната има 1 цпу и 1 chasis fan конектор. Зафатени се двата.
  Кулерот има pwm и молекс ама јас жиците од молексот ги имав извадено и сега не знам дали се точно поврзани.
   
 4. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Повели. Десната жица во твојов случај е +12, таа најлево е земја. Третата не ти треба мери обртаи.

  4_c1b98c50-e3b0-42e4-bfbc-997e13c55998_1800x.jpg
   
  На boksata и G4M3R им се допаѓа ова.
 5. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  207
  213
  27 Декември 2017
  QA Engineer
  значи пвм 1 во молекс 2
  и пвм 2 во молекс 1
  738c35a53fe3a142f121e6bdbf4f334840433867.png
   
 6. milos625

  milos625
  Intern

  13
  15
  24 ноември 2018
  Машко
  Imam
  Kolku shto te razbrav tolku i ne ama mislam deka sakash da go povrzesh molexot kako resurs za napon na kulerot ili se lazam ? ako e taka ti treba zolta i crnicka kako na slikata +12V i gnd ili vrzi go na +5v i gnd i kje ti vrti posporo. ne e strasno i obratno da go vrzesh ima zashtita vnatre :)
   
 7. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Епа сите жици му се црни :)

  3 пин конекторот е секогаш средната +12v првата останува да ја погодиш само, според мене од сликата тоа е левата.
   
 8. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  207
  213
  27 Декември 2017
  QA Engineer
  Od 3 pin izlegvat 2 samo. Srednata ja povrzav vo prvoto na molex a drugata (prvata od 3 pin) vo vtoroto na molex. Se nadevam nema da izgori nishto
   
 9. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  207
  213
  27 Декември 2017
  QA Engineer
  Еве сам да си одговорам и шема можи ќе му се најди на некој.
  Untitled.jpg
   
Слични теми
 1. RagingDemon
  Одговори:
  25
  Прегледи:
  2,283
 2. RagingDemon
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  765
 3. martin_mace
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  626
 4. reflexmk
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  699
 5. Blahah
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  207
Вчитување...

Сподели

Вчитување...