1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош: Проблем со графичка

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Abkanis, 17 Јули 2019.

Тагови:
 1. Abkanis

  Abkanis
  Intern

  16
  4
  22 Септември 2016
  Машко
  Здраво друштво. Веќе неколку месеци се мачам со графичката, ја пратив и на сервис ама после некое време пак се јави истиот проблем, па реков да се обратам тука за совет/помош.

  Графичката е купена пред година и еден месец, уште е под гаранција, добро сочувана без никаков оверклок (пробав еднаш ама немаше никаков бенефит па вратив се на сток). Температурите се во нормала дури гејмам, 35-40c idle, 70-75 load. На матичната имам лед индикатор што покажува дали има некаков проблем со BOOT/RAM/CPU/VGA, сијаличето за VGA свети црвено. Графичката вади некој чуден звук кога покажува премногу FPS (над 200 обично) и еден од вентилаторите (левиот) исто така крцка при вртење.

  Расчитав на интернет и пробав да најдам шо значи тоа, пробав се што имаа препорачано ама ништо не помогна, проблемот ќе се средеше ама пак се појавува после некое време.

  Долу ќе прикачам две видеа и слика да знаете одприлика со шо се справувам. Графичката е Gigabyte GTX 1060 G1 Gaming 6GB. Благодарам однапред за помошта.

  Видео 1
  Видео 2
   

  Прикачени датотеки:

 2. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  768
  693
  31 Мај 2011
  coil whine e, носи им ја назад и барај си замена, они нека ја трпат
   
  На Astro и Abkanis им се допаѓа ова.
 3. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,599
  13,844
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Не спаѓа во дефект. Нормална работа е.
   
  На G4M3R и Abkanis им се допаѓа ова.
 4. Abkanis

  Abkanis
  Intern

  16
  4
  22 Септември 2016
  Машко
  Да, не спаѓа во дефект. Повеќе сум загрижен за вентилаторот, зошто би крцкал и зошто свети VGA лед диодата на матичната. Гледав баш едно видео на ЈуТјуб имаше ист проблем типот, графичката мислам беше 1070 ама исто од Gigabyte Gaming G1, најверојатно нешто сериски е ова со вентилаторот.

  Им ја пратив на сервис, утре ќе ја проверат, ќе им ги пуштам и овие работи па нека видат шо е проблемот.
   
 5. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  552
  504
  26 Јуни 2012
  Машко
  За вентилаторот имаш право да бараш да го заменат штом не е во ред. А можеби и кабелче некое фаќа на него па ќе го средат.
  За калемите што испуштаат звук на 200fps неверувам да направат нешто. Гето модови се да ги заливаш со лак или силикон за да не вибрираат :).
   
 6. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,599
  13,844
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Ни вентилаторите не се под гаранција, потрошен материјал се
   
 7. Can4sta

  Can4sta
  Баниран/a

  308
  333
  19 Јануари 2008
  Сигурно графичката е купена во СЕТ, можам да претпоставам. :tease:
   
  На Ceco му/ѝ се допаѓа ова.
 8. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  421
  597
  3 Јануари 2019
  Машко
  Сет не носат производи од Gigabayte. Мислам дека имаат само од ASUS. Ваљда од Анхоч.
   
 9. Abkanis

  Abkanis
  Intern

  16
  4
  22 Септември 2016
  Машко
  Ја тестирале графичката и откриле дека при загревање почнале да се појавуваат сите овие проблеми. Изгледа не можеле да ја поправат, па ќе прателе нова. Може да се заклучи темата, фала на помошта.
   
 10. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,475
  1,078
  8 Декември 2009
  Задолжително провери колку новата е уствари нова.
   
  На Abkanis му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Abkanis

  Abkanis
  Intern

  16
  4
  22 Септември 2016
  Машко
  Графичката пристигна после скоро месец дена, ама има еден проблем, не е G1 Gaming. Значи заменета е со Windforce OC, а и вака од прв поглед ми гледа како да е outlet. Кутијата е изгнасена, налепницата (жолтата) на целофанот каде што е сместена графичката ја нема, залепена е со обичен лепак.

  Во моментов не им работи сервисот ама утре имам план да им звонам обавезно, да видам зошто ја замениле баш со Windforce без прво да се консултираат со мене. Еве ќе почекам и мислење од вас, како вие би постапиле да бевте на мое место.
   
 12. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,419
  2,553
  9 Февруари 2011
  Очигледно чекале некој да им врати некоја 1060-ка (најверојатно надградба со доплата), дошла windforce и ти ја дале тебе.

  Јас лично не гледам проблем со тоа и не би имал ништо против, се додека гаранцијата од претходната графичка се пренесе на оваа.

  Edit: сега гледам, windforce e поефтина и со пониски клокови. Можда да им побараш компензација за разликата (некое усб или контролер или маус или барај си да ти најдат G1 или ти да си доплатиш до некоја боља).
   
  Последна промена: 20 Август 2019

Сподели

Вчитување...