• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош при вмрежување (рутер + бежичен рутер + бежичен access point)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Plamen

Intern
11 јануари 2008
63
1
Mala pomos ako moze...Imam ADSL router D-link DSL 564-T,Wireless - G Broadband Router(linksys) i Wireless - G Access Point(linksys)..ponatamo
Wireless Router dobiva net od D-link.Od Access point-ot e povrzen za pc i na toa pc nema net t.e. ne mozam da go konektiram pc-vo....care....??? :bye1: Local Area connection si raboti dava ip megutoa Wireless Network Connection ne dava nikakov znak ip:0.0.0.0
subnet mask:0.0.0.0

Odnapred vi blagodaram
 

Vick

Intern
11 јануари 2008
48
0
Ти убаво имаш еден милион рутери. Кажи што сакаш да направиш и како да ги поврзеш (дај шема, слика, растојанија)? Потребно ли е сите тие уреди да се во мрежата. Како почеток, користи само едно устројство за рутер (во смисла да не правиш NAT два пати) и само на него пушти DHCP.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Plamen

Intern
11 јануари 2008
63
1
Епа вака...финтата ми е сакам еден компјутер да поврзам бежично.Имам 2 компјутри.Едниов е поврзан со router a другиов морам бежично да го поврзам.И сега пошто земав веке бежичен router и access point сакам да ги поврзам ,фркава е routerov не работи бежично и не се наогаат со аccesss pointov...пробав пред малце со лап топт да се уклучам и се уклучи бес никаков проблем али бес пасворд ставив пасворд почна да јавува грешка(linksys already represents a configured network in the Preferred Network list
Please change the network name or network type(to computer - to computer ) before attepting to configure this network.)го тргнав пасвордот и ставив све на дифолт и сега веке неке никако да се конектира...
 

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Епа вака...финтата ми е сакам еден компјутер да поврзам бежично.Имам 2 компјутри.Едниов е поврзан со router a другиов морам бежично да го поврзам.И сега пошто земав веке бежичен router и access point сакам да ги поврзам ,фркава е routerov не работи бежично и не се наогаат со аccesss pointov...пробав пред малце со лап топт да се уклучам и се уклучи бес никаков проблем али бес пасворд ставив пасворд почна да јавува грешка(linksys already represents a configured network in the Preferred Network list
Please change the network name or network type(to computer - to computer ) before attepting to configure this network.)го тргнав пасвордот и ставив све на дифолт и сега веке неке никако да се конектира...
Дали ја клонираш Mac Адресата?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Plamen

Intern
11 јануари 2008
63
1
ne....dali treba da go konfiguriram prviov router pa posle bezicniov i kako da go konfiguriram access pointvo i so ustvari da napravam posto nemam veke planovi u glavav :plachko2: probav sve i uste se obiduvam da najdam care .... ali slabo nekako mi odi :rolleyes:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

Plamen

Intern
11 јануари 2008
63
1
Momentalno imam frka so filtrite za mak adresite .... wifi routerov go postavivi da igra uloga kako swich megutoa imam frka so mak adresive ...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,983
Мислења
854,191
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно