• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош при поврзување со кабловски модем?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

ivotopansko

Intern
14 јануари 2008
36
0
formatirav pc i instalirav drajveri i toa za motorola kablovski modem sto se povrzuva so pc preku USB kabelce i se bese ok i na kraj proverka dali internet konekcijata e ok i vika FAILED UNABLE TO CONNECT.kako da napravam nova internet konekcija poso najverojatno e do toa.btw kabelskiot operator e telekabel.ke moze li kratok tutorijal? dokolku veke postoi vakva tema se izvinuvam odnapred i brisete ja no dadete mi link da ne lutam.
vi blagodaram odnapred.pozz
 

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
Најпаметно би ти било да се јавиш на 02/2446-288 (тоа е техничка поддршка, за град Скопје) и чекор по чекор со операторот да се разбереш.
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Отвори прелистувач и внеси 192.168.100.1
Оди во менито Signal и види дали Downstream податоците се слични(нема да се исти, +-1) на овие:

Frequency
466000000 Hz


Signal To Noise Ratio
34.2 dB

Power Level
-11.8 dBmV

И тоа можеш на операторите на телекабел да им кажеш ако не се во ред податоците
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Отвори прелистувач и внеси 192.168.100.1
Оди во менито Signal и види дали Downstream податоците се слични(нема да се исти, +-1) на овие:

Frequency
466000000 Hz


Signal To Noise Ratio
34.2 dB

Power Level
-11.8 dBmV

И тоа можеш на операторите на телекабел да им кажеш ако не се во ред податоците
А ако има проблеми со Upstream ??

Инаку Signal To Noise Ratio што поголем тоа подобро под 30 немаш интернет:

Power Level од -15 до +15 е добро ако не е во тие вредности немаш инетрент.

Frequency Може да е различна секаде...

Така да не шири заблуди...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,057
Мислења
861,176
Членови
29,914
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно