Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Помош при креирање LAN во мала канцеларија

nashio

Practice makes perfect
14 јануари 2011
768
1.046
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe, Seagate Ironwolf
PSU
BE QUIET! STRAIGHT POWER 80 PLUS PLATINUM
RAM
64GB 3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
NVIDIA GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Benq PD3220U
OS
Windows 10
Здраво дечки,

Имам компанија за креативи (фото, видео и дизајн). Имаме 10 компјутери, на 2 ми треба да има брз пристап до сервер на другите 8 во ред е да е 1гбит.
Прикачив слики слики од моментална состојба и мојот план за надоградбата. Би сакал да слушнам мислење за планов од поискусни членови и можеби некоја сугестија за да подобрам.

Ова се деловите што планирам да ги купам за надоградбата:

Switch
PCIe Network Card
Switch to Server Cable 2x
SFP+ to RJ45 10GBIT
 

Атачменти

 • momentalna sostojba.jpg
  momentalna sostojba.jpg
  542,2 KB · Прегледи: 125
 • planirana sostojba.jpg
  planirana sostojba.jpg
  519,9 KB · Прегледи: 124

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
986
1.268
Ако самите порти на двата компјутери дозволуваат 10гбит упарени со SFP портите на свичот, тогаш си океј. Друго, провери за линк агрегацијата на серверот/синолоџито. Дали вистински зголемува брзина или само дозволува паралелен проток од макс 4GBit. А можно е да треба да се подеси и на самиот свич доколку поддржува.
 

nashio

Practice makes perfect
14 јануари 2011
768
1.046
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe, Seagate Ironwolf
PSU
BE QUIET! STRAIGHT POWER 80 PLUS PLATINUM
RAM
64GB 3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
NVIDIA GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Benq PD3220U
OS
Windows 10
Ако самите порти на двата компјутери дозволуваат 10гбит упарени со SFP портите на свичот, тогаш си океј. Друго, провери за линк агрегацијата на серверот/синолоџито. Дали вистински зголемува брзина или само дозволува паралелен проток од макс 4GBit. А можно е да треба да се подеси и на самиот свич доколку поддржува.
Како да проверам за агрегацијата? Би требало да дозволи побрз проток, ама во моментов немам 10гбит приклучок за да проверам дирек
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.484
2.410
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
на „серверот“ (што, како е тој сервер) сакаш да ставиш 2x10gbit И 4x 1Gbit? зашто? и како би сакал тоа да ти работи ?
 

nashio

Practice makes perfect
14 јануари 2011
768
1.046
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe, Seagate Ironwolf
PSU
BE QUIET! STRAIGHT POWER 80 PLUS PLATINUM
RAM
64GB 3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
NVIDIA GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Benq PD3220U
OS
Windows 10
„Серверот“ е Synology NAS 1821+, гледам сум заборавил да го пишам на едниот screenshot.

Имам
 • 6х 16ТB Seagate Exos (Synology Hybrid Raid)
 • 2x4TB SATA SSD (RAID 0)
 • 2x500GB NVME Cache (RAID 0)

2х10gbit ми се потребни за директна видео монтажа од истиот
4х1gbit тунелот би бил за пристап на сите други компјутери што одат на врска со 1gbit.

Проблемот е што не сум многу знаен во ова поле, затоа и прашувам која е најдобра конфигурација за да добијам екстра брз пристап на овие 2х 10гбит канали и да нема тесно грло кај 1гбит врските.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.484
2.410
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
2х10gbit ми се потребни за директна видео монтажа од истиот
4х1gbit тунелот би бил за пристап на сите други компјутери што одат на врска со 1gbit.

Проблемот е што не сум многу знаен во ова поле, затоа и прашувам која е најдобра конфигурација за да добијам екстра брз пристап на овие 2х 10гбит канали и да нема тесно грло кај 1гбит врските.

таа комбинацијата 2х10gbit + 4х1gbit - не дека е невозможна - ама пошо самиот викаш дека „не си многу знаен“ ќе ти прави проблеми. 20те gigabit-per-second со 802.3ad/lacp bonding треба да ти се доволно трансфрер за сите клиенти.

иначе ќе треба да се играш со сегрегација по vlan-и, па после ќе треба од vlan до vlan да рутираш низ некој рутер.

упрости :)

другото ти е ок.
switch-от не ми е познат (долго време не сум пипнал конкретна опрема) ,ама има 802.3ad/lacp така да ок си. можда би проверил во спецификација дека тоа важи и за SFP+ портите.
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.792
4.593
@nashio, колку што видов набрзина, на свичот 10 гигабитните портови се uplink. За надоле, односно до компјутерите се гигабитни. А тебе ти треба 10 гигабита од компјутер до сториџ.
Дали е изводливо да имаш директна 10 гб линија од тие два компјутера до сториџот, а 1 гб до свичот? Колку порти може да има вкупно на сториџот?
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.484
2.410
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
колку што видов набрзина, на свичот 10 гигабитните портови се uplink
тоа генерално само-по-себе не значи ништо (освен ако dell не направиле некоја тешка глупост и нарочно ги ограничиле тие порти)
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.792
4.593
тоа генерално само-по-себе не значи ништо (освен ако dell не направиле некоја тешка глупост и нарочно ги ограничиле тие порти)
Ама во тој случај не би ги одвоиле и потенцирале дека се аплинк порти. Не го анализирав детално свичот, затоа спомнав да обрне внимание на ова, во случај да значи.
 

nashio

Practice makes perfect
14 јануари 2011
768
1.046
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe, Seagate Ironwolf
PSU
BE QUIET! STRAIGHT POWER 80 PLUS PLATINUM
RAM
64GB 3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
NVIDIA GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Benq PD3220U
OS
Windows 10
Дали е изводливо да имаш директна 10 гб линија од тие два компјутера до сториџот, а 1 гб до свичот? Колку порти може да има вкупно на сториџот?
Да, изводливо е. И најверојатно така ќе постапам во иднина.

Рзгледував повеќе свичеви и читав по нет, испаѓа дека ова 10ГБИТ е скроз главоболка. (особено кога во прашање идат овие SFP+ transceiver)
Со оглед на тоа дека не ми е силна страна ова се откажав од идејата за 10ГБПС проток, ќе користам Synology Drive наместо тоа. Со надеж дека "bond-от" од 4х1gbps ќе биди доволен.

Се мислам меѓу овие два свичеви.
 • CISCO CBS220-24T-4X 24-PORT 10/100/1000 SWITCH 4X SFP - 35,000 МКД
 • HP Aruba 1930 24G 4SFP/SFP+ Switch - 17,000 МКД
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.792
4.593
Најмногу зависи од тоа со какви видеа работиш. Гигабит е сосема доволно за >90% од потребите.

Не ги троши парите за функционалности на свичот што не ти се потребни и никогаш нема да ги искористиш.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.759
5.659
Најмногу зависи од тоа со какви видеа работиш. Гигабит е сосема доволно за >90% од потребите.

Не ги троши парите за функционалности на свичот што не ти се потребни и никогаш нема да ги искористиш.
А може и со 10гбпс свич да се оди или 2.5гбпс. Има буџет решенија. И јас би одел со еден 10гбпс свич и линија до секаде од него и готово. Ама кога спомна ова со мултилајнот си викам, да си ќутам поарно...
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.792
4.593
А може и со 10гбпс свич да се оди или 2.5гбпс. Има буџет решенија. И јас би одел со еден 10гбпс свич и линија до секаде од него и готово. Ама кога спомна ова со мултилајнот си викам, да си ќутам поарно...
Синолоџито веќе има 4 гигабитни порти, не треба ништо да инвестира од таа страна.
 

nashio

Practice makes perfect
14 јануари 2011
768
1.046
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe, Seagate Ironwolf
PSU
BE QUIET! STRAIGHT POWER 80 PLUS PLATINUM
RAM
64GB 3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
NVIDIA GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Benq PD3220U
OS
Windows 10
А може и со 10гбпс свич да се оди или 2.5гбпс. Има буџет решенија. И јас би одел со еден 10гбпс свич и линија до секаде од него и готово. Ама кога спомна ова со мултилајнот си викам, да си ќутам поарно...

Работата е шо 10 гбпс картичка за NAS-ов кошта 300 евра + трансивери + свич .
Идејата на @moongose ми се чини како најдобра, засега некој евтин свич, па потоа можеби дирекна SFP линија до PC.

Патем, се мава некако најдобро решение на форумов?
 

nashio

Practice makes perfect
14 јануари 2011
768
1.046
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe, Seagate Ironwolf
PSU
BE QUIET! STRAIGHT POWER 80 PLUS PLATINUM
RAM
64GB 3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
NVIDIA GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Benq PD3220U
OS
Windows 10
Чекај малку, досега не ли беше исто така?
Па да, само што ќе наголемам на портови, а потоа ќе надоградам Synology SFP+ картица и директен пристап на компјутерите за видео монтажа.
 

lumixoid

Gaining Experience
22 септември 2008
175
205
Да, изводливо е. И најверојатно така ќе постапам во иднина.

Рзгледував повеќе свичеви и читав по нет, испаѓа дека ова 10ГБИТ е скроз главоболка. (особено кога во прашање идат овие SFP+ transceiver)
Со оглед на тоа дека не ми е силна страна ова се откажав од идејата за 10ГБПС проток, ќе користам Synology Drive наместо тоа. Со надеж дека "bond-от" од 4х1gbps ќе биди доволен.

Се мислам меѓу овие два свичеви.
 • CISCO CBS220-24T-4X 24-PORT 10/100/1000 SWITCH 4X SFP - 35,000 МКД
 • HP Aruba 1930 24G 4SFP/SFP+ Switch - 17,000 МКД
Од искуство би рекол дека ова Cisco ни оддакеку не вреди дупло пари.
Ептен бејзик се и двата свича, но повеќе би му верувал на софтверот што е во Аруба (влече корени од Comware).

Аруба се познати по проблеми со компатибилност на SFP, па затоа ти препорачувам да си нарачаш компатибилни DAC кабли (со фирмвер за Аруба) од:
https://www.fs.com/de-en/products/30849.html

И моја препорака е да стиснеш заби и да дигнеш се на 10Gbps бидејќи LACP/Etherchannel секогаш ќе те ограничува на гига по засебен стрим, со надеж дека load-balance ќе се погоди па ќе успееш паралелно да возиш 2,3 или во најдобар случај 4Gbps до NAS-от.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.286
14.416
Сакајќи да изводиш егзотики, ќе си направиш проблеми.
Монтажата на материјалите треба да си ја правиш локално, а пристапот до сториџот да ти биде само за депонирање содржини. Толку е едноставно.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.278
7.461
mikrotikmacedonia.online
Сакајќи да изводиш егзотики, ќе си направиш проблеми.
Монтажата на материјалите треба да си ја правиш локално, а пристапот до сториџот да ти биде само за депонирање содржини. Толку е едноставно.
Ова е најдоброто решение од се што прочитав во темава. Колку попросто толку подобро.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.759
5.659
Ова е најдоброто решение од се што прочитав во темава. Колку попросто толку подобро.
Не можам да се сложам повеќе.
300+300+100+100 = 800eur
Еве:
И картици соодветни кај што треба 10гбпс, ништо повеќе.
Plug&Play и утре нешто да треба да се смени се е лесно за адаптација.
Ова лично јас би го направил.
View: https://www.youtube.com/watch?v=erk4j51Lavc

Сакајќи да изводиш егзотики, ќе си направиш проблеми.
Монтажата на материјалите треба да си ја правиш локално, а пристапот до сториџот да ти биде само за депонирање содржини. Толку е едноставно.
Не знам колку ќе заштеди со недодавање на 10гбпс картичка во насот, ама не вреди заштедата. Ем ќе е помала брзината (мислам), ем проблем рејтот ќе е поголем. А разликата во пари ќе е релативно мала. Поготово кога почнавте со SPF, МПФ тоа се како да е беспари го зборите сите. по 50евра е комад најмалку. Еве го ре пресметка за фул 10гбпс решение. И тоа експендабл за на кој му треба 10гбпс и во иднина. Ако цркне нешто се е Plug&Play
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.286
14.416
Не можам да се сложам повеќе.
300+300+100+100 = 800eur
Еве:
И картици соодветни кај што треба 10гбпс, ништо повеќе.
Plug&Play и утре нешто да треба да се смени се е лесно за адаптација.
Ова лично јас би го направил.
View: https://www.youtube.com/watch?v=erk4j51Lavc


Не знам колку ќе заштеди со недодавање на 10гбпс картичка во насот, ама не вреди заштедата. Ем ќе е помала брзината (мислам), ем проблем рејтот ќе е поголем. А разликата во пари ќе е релативно мала. Поготово кога почнавте со SPF, МПФ тоа се како да е беспари го зборите сите. по 50евра е комад најмалку. Еве го ре пресметка за фул 10гбпс решение. И тоа експендабл за на кој му треба 10гбпс и во иднина. Ако цркне нешто се е Plug&Play
Башка работа што тие 16 терабајти се хард дискови
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.792
4.593
Па да, само што ќе наголемам на портови, а потоа ќе надоградам Synology SFP+ картица и директен пристап на компјутерите за видео монтажа.
А имаш проблем со тековната линија, што ти треба апгрејд?
Монтажата на материјалите треба да си ја правиш локално, а пристапот до сториџот да ти биде само за депонирање содржини. Толку е едноставно.
Убаво си тера, какво локално.
 

nashio

Practice makes perfect
14 јануари 2011
768
1.046
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe, Seagate Ironwolf
PSU
BE QUIET! STRAIGHT POWER 80 PLUS PLATINUM
RAM
64GB 3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
NVIDIA GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Benq PD3220U
OS
Windows 10
Прво ви благодарам на сите за идеите, сите се солидни решенија всушност.

И на Астро и на мдени решението се многу логични за процесот на работа што го имаме тука.

Се мислев да одам со Аруба, за да имам опции во иднина(тие SFP+ канали). А засега да користам Synology Drive и локално процесирање на документи.
Индексирањето на овој начин ќе го малтретира малку NAS-от на процесор, ама ќе биди драстично побрзо од она што имам сега (и немора 10гбпс мрежа).

Од друга страна, оваа верзија на 10gbps мрежа со TP-LINK-от не звучи ич лошо....


А имаш проблем со тековната линија, што ти треба апгрејд?

Убаво си тера, какво локално.

Имам проблем со портовите, не се доволни. Па кога земам нов Switch си реков да направам надоградба и за во иднина.

Имаат поента со локалното, преку мрежа никогаш нема да е исто како SSD во компјутер. А доколку работам со SynologyDrive, тогаш не знам ни дали воопшто има потреба од 10G брзина
 

nashio

Practice makes perfect
14 јануари 2011
768
1.046
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe, Seagate Ironwolf
PSU
BE QUIET! STRAIGHT POWER 80 PLUS PLATINUM
RAM
64GB 3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
NVIDIA GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Benq PD3220U
OS
Windows 10
Дечки одлучив да одам со најпростото решение во моментов и да не направам (голема) надоградба на мрежата.
Ќе земам евтин switch и ќе се обидам да имплементирам решение како Synology Drive, наместо директен пристап на сите до сервер.

Во меѓувреме ќе истражам повеќе и ќе видам како да надоградам и тек тогаш ќе кренам на 10ГБИТ мрежа во канцеларијава.

Ви благодарам на сите за советите и мислењата. Ми заштедивте околу 1000 евра (ЗАСЕГА!).
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.759
5.659
Напротив не ти заштедивме ништо. Ти потрошивме 100евра во ветер.

Бар земи 10гбпс свич прво, па отом потом другото. Вака ќе ти е вишок само.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.519
Мислења
964.178
Членови
34.887
Огласи
2.610
Најнов член
aleksimonovski
На врв Дно