Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Помош при избор за ПЦ

26 август 2018
5
2
Здраво дечки
Епа вака , после толку време собрав некој денар и решив да земам нов ПЦ.Буџетот ми е околу 75-80 илјади.Разгледав некој составени конфигурации на Анхоч и Џирафа ,
па ме интересира ваше мислење зошо не се многу разбирам од делови и тие работи.Сеа незнам дали јас да си составам за тие пари или да зеам од тие нивните веќе напраени.
И да претежно ми е за FPS игри.Планирам да земам и монитор 144 ili 240hz.
https://www.anhoch.com/product/5992...en-5-5600x32gb250gb-m2-ssd-1tb-ssdrtx-3060-ti


Еве еден составен - https://pcpartpicker.com/list/L6x4GL
 

TheGamerTeacher

On your way to fame
9 декември 2016
436
502
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Бидејќи се наоѓам во слична ситуација, би сакал да ги видам препораките. Исто, би го споделил моето размислување / план, а то е да ги почекам Ryzen 7000 3D верзиите и поефтините матични плочи со АМ5 платформа (ова би требало да е околу нова година, јануари максимум), и во меѓувреме би излегле и АМД новата серија на графички. Ако ти се брза, би одел со 5800X 3D и 6700 графичка, мада шо не знам точно колку се во моментов и дали би ти било во буџет.
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.565
3.154
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
INNO3D RTX 2060 SUPER
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Речиси секогаш е подобро да се склопи конфигурација отколку да се купи prebuild. Овие prebuild, најчесто имаат тапа матична,лошо напојување, полошо ладење и проток на воздух во куќиштето, како и скратена гаранција за повеќето делови.
За склоповање на нова конфигурација во моментов најдобро е да се почека, на крај од годинива, покрај дел од новите АМД процесори, излегуваат non k 13-та генерација од Интел.
Пред се мислам на i5-13400,13400/F и 13500, овие би требало да бидат најдобри за парите кога е гејминг во прашања (ама ова допрва ќе видиме).
Покрај ова на крај на година излегуваат новата серија на графички од АМД и Нвидиа, на ова не би се надевал премногу затоа што ќе бидат изгор скапи(и ова допрва ќе видиме).
Затоа за 3-4 месеци би имал многу подобар избор, ако не ти се чека ова од CU, затоа што локалниве продавници имаат тапа избор и скапи цени :
1664694458274.png
До овде со се данок ќе те фати едно 52.000 денари.
Напојување, куќиште и SSD, заради габарит, даноци и давачки за нарачки над 800 евра од CU, локално :
Cooler Master MWE 650W BRONZE - 4.200 ден.
CoolerMaster Case MasterBox MB311L ARGB- 4.200 ден.
SAMSUNG 1TB SSD 980 Gen3.0x4 NVMe- 6.000 ден.

1664695422227.png
Вкупно 66.000 денари ти остануваат уште 14.000 за монитор.
За искуства и инструкции за купување од CU види овде.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.212
4.194
Скопје
hackitfree.github.io
Речиси секогаш е подобро да се склопи конфигурација отколку да се купи prebuild. Овие prebuild, најчесто имаат тапа матична,лошо напојување, полошо ладење и проток на воздух во куќиштето, како и скратена гаранција за повеќето делови.
За склоповање на нова конфигурација во моментов најдобро е да се почека, на крај од годинива, покрај дел од новите АМД процесори, излегуваат non k 13-та генерација од Интел.
Пред се мислам на i5-13400,13400/F и 13500, овие би требало да бидат најдобри за парите кога е гејминг во прашања (ама ова допрва ќе видиме).
Покрај ова на крај на година излегуваат новата серија на графички од АМД и Нвидиа, на ова не би се надевал премногу затоа што ќе бидат изгор скапи(и ова допрва ќе видиме).
Затоа за 3-4 месеци би имал многу подобар избор, ако не ти се чека ова од CU, затоа што локалниве продавници имаат тапа избор и скапи цени :
Погледнете го атачментот 117434
До овде со се данок ќе те фати едно 52.000 денари.
Напојување, куќиште и SSD, заради габарит, даноци и давачки за нарачки над 800 евра од CU, локално :
Cooler Master MWE 650W BRONZE - 4.200 ден.
CoolerMaster Case MasterBox MB311L ARGB- 4.200 ден.
SAMSUNG 1TB SSD 980 Gen3.0x4 NVMe- 6.000 ден.

Погледнете го атачментот 117435
Вкупно 66.000 денари ти остануваат уште 14.000 за монитор.
За искуства и инструкции за купување од CU види овде.
+1 Што значи го подржувам предлогов да си порачаш од ЦУ - цените се без ВАТ - може со Интел процесор како во ПартПикер конфигурацијата - може и со АМД . Тамам ќе си избереш и графичка кој модел сакаш и Се.- За 75-80К можеш супер конфигурација да склопиш. Оди на ЦУ - направи сметка со точни податоци за да ти даде цени без ВАТ - наполни кошничка - постирај скриншот оваде што си одбрал - членовите овде секако со задоволство ќе ти помогнат да направиш подобар избор
Мислењето е автоматски споено:

1664698209208.png
1664698238181.png

Јас вака би играл ...
 
Последна промена:
26 август 2018
5
2
+1 Што значи го подржувам предлогов да си порачаш од ЦУ - цените се без ВАТ - може со Интел процесор како во ПартПикер конфигурацијата - може и со АМД . Тамам ќе си избереш и графичка кој модел сакаш и Се.- За 75-80К можеш супер конфигурација да склопиш. Оди на ЦУ - направи сметка со точни податоци за да ти даде цени без ВАТ - наполни кошничка - постирај скриншот оваде што си одбрал - членовите овде секако со задоволство ќе ти помогнат да направиш подобар избор
Мислењето е автоматски споено:

Погледнете го атачментот 117436
Погледнете го атачментот 117437

Јас вака би играл ...
Од каде се , и за колку време отприлика стигаат?
 

Arabian

Gaining Experience
5 ноември 2013
716
458
+1 Што значи го подржувам предлогов да си порачаш од ЦУ - цените се без ВАТ - може со Интел процесор како во ПартПикер конфигурацијата - може и со АМД . Тамам ќе си избереш и графичка кој модел сакаш и Се.- За 75-80К можеш супер конфигурација да склопиш. Оди на ЦУ - направи сметка со точни податоци за да ти даде цени без ВАТ - наполни кошничка - постирај скриншот оваде што си одбрал - членовите овде секако со задоволство ќе ти помогнат да направиш подобар избор
Мислењето е автоматски споено:

Погледнете го атачментот 117436
Погледнете го атачментот 117437

Јас вака би играл ...
И јас слично, но ссд би го заменил со самсунг 970/980ка
 

viktorce

Gaining Experience
13 март 2015
434
336
Во ред е ова со Computer Universe, но секогаш пресметајте си го и ризикот од расипување на некој дел.

Не го знам начинот на работа, но факт е дека има неколку ризици или негативни работи.

Прво: во случај на дефект пр. (снемало слика) и немаме инфо кој дел е квар, ќе мора да одите и барате делови за тестирање. Од Анхоч е друго. Со локална гаранција предност е што го носам во сервис и тие ми утврдуваат и заменуваат дел. Не се замарам јас да барам графичка, плоча за тест итн.
Исто никогаш не сум чекал со недели. Туку истиот, до наредниот ден веќе имам заменет дел.

Второ: Хипотеза: Aко веќе се знае дефектот( пр. сме откриле дека е проблемот до графичката)
Колку време ќе треба додека да ми ја заменат ?
Претпоставка е дека до таму има една недела, некој период да се утврди и за назад.
Ако е вака, рачунајте дека минимум 15 дена ќе бидете без компјутер.

Трето: Кој ги плаќа трошоците за тоа?
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
466
727
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Во ред е ова со Computer Universe, но секогаш пресметајте си го и ризикот од расипување на некој дел.

Не го знам начинот на работа, но факт е дека има неколку ризици или негативни работи.

Прво: во случај на дефект пр. (снемало слика) и немаме инфо кој дел е квар, ќе мора да одите и барате делови за тестирање. Од Анхоч е друго. Со локална гаранција предност е што го носам во сервис и тие ми утврдуваат и заменуваат дел. Не се замарам јас да барам графичка, плоча за тест итн.
Исто никогаш не сум чекал со недели. Туку истиот, до наредниот ден веќе имам заменет дел.

Второ: Хипотеза: Aко веќе се знае дефектот( пр. сме откриле дека е проблемот до графичката)
Колку време ќе треба додека да ми ја заменат ?
Претпоставка е дека до таму има една недела, некој период да се утврди и за назад.
Ако е вака, рачунајте дека минимум 15 дена ќе бидете без компјутер.

Трето: Кој ги плаќа трошоците за тоа?
Најискрено да ти кажам попрво со CU ќе се расправам него со Анхоч. Другар најдобар зеде 3070ка од CU, имаше мака нешто графичката многу coil whine, му ја врати и парите CU му ги вратија без прашање по 2 месеци користење и то. Зборам значи оригиналните пари му ги вратија и плус поштарина за назад тие си покрија. За разлика од Анхоч, каде за електричен тротинет се имам маткано 2 месеци да го средат, или Сетек нов купен дел неотворен да нејќат да го вратат. Така да нема врска според мене, порадо би и поевтино и со подобар customer support.

Единствено губиш време како шо спомна, да, ама и во Анхоч или Сетек ќе изгубиш недели ако не и месеци, зависно за шо ги бараш и кој ќе ти се погоди. Од лични искуства зборам за двете.

Како шо спомна Гоце погоре, најдобра конфигурација е таја според мене со 12400. Иначе другарот ги порача сите делој од ЦУ, дури и куќуштето и без проблем му стигна. Да, погабаритно е ама стига убо спаковано се, така да ако сака дечкото да си порача можи дури и куќиште и се.
Мислењето е автоматски споено:

И само да спомнам на дечкото немој да те лажел умот тој склопениот од Жирафа да го земиш. Плочата е лоша, не пиши која i5ка иди, а да не збораме дека користат одвратен stock кулер за да заштедат 20 евра на соодветен кулер. Тој од Анхоч личи поарен ама ако си спремен сам да си склопиш или некој другар да ти поможи можиш поевтино да поминиш (во истата цена да земиш и монитор добар) или за истите пари цел ПЦ со ненормално поарни компоненти. Кажи дали во тие 80к спаѓа и мониторот или само ПЦ-то.
 
Последна промена:

viktorce

Gaining Experience
13 март 2015
434
336
Најискрено да ти кажам попрво со CU ќе се расправам него со Анхоч. Другар најдобар зеде 3070ка од CU, имаше мака нешто графичката многу coil whine, му ја врати и парите CU му ги вратија без прашање по 2 месеци користење и то. Зборам значи оригиналните пари му ги вратија и плус поштарина за назад тие си покрија. За разлика од Анхоч, каде за електричен тротинет се имам маткано 2 месеци да го средат, или Сетек нов купен дел неотворен да нејќат да го вратат. Така да нема врска според мене, порадо би и поевтино и со подобар customer support.

Единствено губиш време како шо спомна, да, ама и во Анхоч или Сетек ќе изгубиш недели ако не и месеци, зависно за шо ги бараш и кој ќе ти се погоди. Од лични искуства зборам за двете.

Како шо спомна Гоце погоре, најдобра конфигурација е таја според мене со 12400. Иначе другарот ги порача сите делој од ЦУ, дури и куќуштето и без проблем му стигна. Да, погабаритно е ама стига убо спаковано се, така да ако сака дечкото да си порача можи дури и куќиште и се.
Мислењето е автоматски споено:

И само да спомнам на дечкото немој да те лажел умот тој склопениот од Жирафа да го земиш. Плочата е лоша, не пиши која i5ка иди, а да не збораме дека користат одвратен stock кулер за да заштедат 20 евра на соодветен кулер. Тој од Анхоч личи поарен ама ако си спремен сам да си склопиш или некој другар да ти поможи можиш поевтино да поминиш (во истата цена да земиш и монитор добар) или за истите пари цел ПЦ со ненормално поарни компоненти. Кажи дали во тие 80к спаѓа и мониторот или само ПЦ-то.

Види незнам која возраст си, но некако многу попален ми делуваш по Computer universe. Јас вака кога бев мал нарачував делови од ChainReactionCycles за велосипедот. Тогаш како мал, си мислев којзнае што се они, мада тогаш и немаше кај нас избор. И добро знам каде е проблемот.

Кога веќе ме цитираш, Пробај да одговориш на трите мои прашања, ама да бидеш реален.
Без да бидеш пристрасен како во ова мислење

А дали е баш така се топ со Computer Universe. eве и овде. Треба само малку да побарате.

 
Последна промена:

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
466
727
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Види незнам која возраст си, но некако многу попален ми делуваш по Computer universe. Јас вака кога бев мал нарачував делови од ChainReactionCycles за велосипедот. Тогаш како мал, си мислев којзнае што се они, мада тогаш и немаше кај нас избор. И добро знам каде е проблемот.

Кога веќе ме цитираш, Пробај да одговориш на трите мои прашања, ама да бидеш реален.
Без да бидеш пристрасен како во ова мислење

А дали е баш така се топ со Computer Universe. eве и овде. Треба само малку да побарате.

27 години сум и ти кажвам оти практично цел мој компјутер е од ЦУ (нејќам да испадни се фалам али конфигурацијата шо ја склопив од таму за 2000 евра тука ќе ме фатеше 2500+). Се освен кукиштето и напојувањето ми се од ЦУ (кој се купени од Сетек) и то чисто ради шо морав да ги купам порано за да ги искористам со друг build, иначе ќе ги порачав и нив. Другарот исто цел компјутер зеде од ЦУ, и тој одприлика 2000 евра, од кој како шо ти кажав графичка од 750 евра без проблем му ја примија по 2 месеци користење, и си покрија пат за назад. Настрана то шо му вратија 750 евра колку шо плати тогаш а сега ко ја врати истата карта вреди 650 евра, значи 100 евра загуба се ЦУ.

И не знам оти викаш не ти одговорив на прашањата ко точно ти одговорив уште погоре, не знам дали нејкиш да прочиташ. Ти пишав дека ти покриват патни трошоци за назад, и ти пишав дека недостаток е шо ќе мора да почекаш две-три недели ама според мое искуство истото се дешава и кај нас Сетек или Анхоч. Така да се ти одговорив уште погоре. Единствено можам да ти спомнам дека troubleshoot ако треба да се прај попрво сам ќе напрам него во Сетек или Анхоч во сервис. Ако си купваш сам делој и си склопваш ПЦ ваљда знајш да смениш GPU или RAM и да видиш дали е дефектен или не.

Ниту имам влог во ЦУ ниту имам корист ако купиш ти од кај нив или некој друг од форумот. Шо е до мене ако сакаш и 5000 евра дај на конфигурација шо реално кошта 2000. Совет мој е ако некој сака да помини поевтино или со подобри компоненти за истите пари. Ако ти имаш ќар или влог во Сетек или Анхоч друго е, оти некако се осети нападнат дека те цитирав а поќе беше за членот шо бара совет него за тебе.Не знам колку луѓе според тебе треба да имаат порачано од ЦУ за да биди валидно дека океј се. Јас ти кажвам ете двајца, а на форумот има Никола и уште ред други шо порачале графички или други делој и супер поминале, настрана шо заштедиле едно 20-30% од цената на истите делој од кај нас.

Нигде не бев пристрасен, туку мислам ти гледаш то шо сакаш да видиш. Во првата реченица погоре го спомнав само ЦУ, се друго беше искуство со продавници кај нас. Ако е то пристрасен не знам шо да речам. А самиот факт шо ми пушташ линк од TRUSTPILOT ти кажва дека се работи за глобална фирма од која порачват луѓе низ цел свет. Побарај тро низ форумот и види малку какво мислење имаат членови од форумот за фирми како Анхоч или Сетек. Ако ти си немал мака не значи други немале, значи ист е муабетот така? Секогаш некој ќе има проблем со фирма, настрана шо 4/5 рејтинг има ЦУ со 2,300 reviews. Еве го на Анхоч профилот со една оценка, и сега значи лајно се да не ги користи никој треба?
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.212
4.194
Скопје
hackitfree.github.io
Види незнам која возраст си, но некако многу попален ми делуваш по Computer universe. Јас вака кога бев мал нарачував делови од ChainReactionCycles за велосипедот. Тогаш како мал, си мислев којзнае што се они, мада тогаш и немаше кај нас избор. И добро знам каде е проблемот.

Кога веќе ме цитираш, Пробај да одговориш на трите мои прашања, ама да бидеш реален.
Без да бидеш пристрасен како во ова мислење

А дали е баш така се топ со Computer Universe. eве и овде. Треба само малку да побарате.

Еве јас сум 52 години - па попален сум по ЦУ. Срамота да не е ? И што има врска кој колку години има - сите сме исти тука.
Сум имал добро искуство - по добра цена земав продукт - зошто да не го препорачам на други ?
А и од други имам слушано дека си стојат на збор за замена или РМА !
И јас пред година две првпат овде слушнав за нив - читав искуства од задоволни луѓе што порачале - па дури има и такви што заработиле со купување од ЦУ и продажба овде на форумот...
Не се инаети - прочитај неколку страни од тема на форумов „Искуства со порачки од ЦУ „ пред да заклучуваш од некое ривју - оценка која сепак не е ниска 4/5 !
Или ајде кажи поевтина и поекспедитивна продавница со оценка 5/5 - јас прв ќе купам!
Абе Викторче :ROFLMAO:
 
Последна промена:
26 август 2018
5
2
Најискрено да ти кажам попрво со CU ќе се расправам него со Анхоч. Другар најдобар зеде 3070ка од CU, имаше мака нешто графичката многу coil whine, му ја врати и парите CU му ги вратија без прашање по 2 месеци користење и то. Зборам значи оригиналните пари му ги вратија и плус поштарина за назад тие си покрија. За разлика од Анхоч, каде за електричен тротинет се имам маткано 2 месеци да го средат, или Сетек нов купен дел неотворен да нејќат да го вратат. Така да нема врска според мене, порадо би и поевтино и со подобар customer support.

Единствено губиш време како шо спомна, да, ама и во Анхоч или Сетек ќе изгубиш недели ако не и месеци, зависно за шо ги бараш и кој ќе ти се погоди. Од лични искуства зборам за двете.

Како шо спомна Гоце погоре, најдобра конфигурација е таја според мене со 12400. Иначе другарот ги порача сите делој од ЦУ, дури и куќуштето и без проблем му стигна. Да, погабаритно е ама стига убо спаковано се, така да ако сака дечкото да си порача можи дури и куќиште и се.
Мислењето е автоматски споено:

И само да спомнам на дечкото немој да те лажел умот тој склопениот од Жирафа да го земиш. Плочата е лоша, не пиши која i5ка иди, а да не збораме дека користат одвратен stock кулер за да заштедат 20 евра на соодветен кулер. Тој од Анхоч личи поарен ама ако си спремен сам да си склопиш или некој другар да ти поможи можиш поевтино да поминиш (во истата цена да земиш и монитор добар) или за истите пари цел ПЦ со ненормално поарни компоненти. Кажи дали во тие 80к спаѓа и мониторот или само ПЦ-то.
Само ПЦ-то да , у план сум и овој монитор да го земам Alienware AW2521HFLA - LED монитор 24,5"
Мислењето е автоматски споено:

Инаку фала ви за мислењата , у дилема сум сеа али сум повеќе за да ги порачам од ЦУ, е сеа пошо сум тапа и не се разбирам од компоненти многу , ако сака некој во ПП да ми помогне да го склопиме?;)
 

viktorce

Gaining Experience
13 март 2015
434
336
И не знам оти викаш не ти одговорив на прашањата ко точно ти одговорив уште погоре, не знам дали нејкиш да прочиташ. Ти пишав дека ти покриват патни трошоци за назад, и ти пишав дека недостаток е шо ќе мора да почекаш две-три недели ама според мое искуство истото се дешава и кај нас Сетек или Анхоч.

добро не пишуваше 2-3 недели во мислењето, а дали покриваат патни трошоци, од reviews не ми делува така.
Ако си купваш сам делој и си склопваш ПЦ ваљда знајш да смениш GPU или RAM и да видиш дали е дефектен или не.Ако ти имаш ќар или влог во Сетек или Анхоч друго е, оти некако се осети нападнат дека те цитирав а поќе беше за членот шо бара совет него за тебе..
А како ќе проверам, без други делови до што е проблемот ако немам слика? Пак ќе треба да одам кај некој што има резервни делови така ли?

А самиот факт шо ми пушташ линк од TRUSTPILOT ти кажва дека се работи за глобална фирма од која порачват луѓе низ цел свет. Секогаш некој ќе има проблем со фирма, настрана шо 4/5 рејтинг има ЦУ со 2,300 reviews. Еве го на Анхоч профилот со една оценка, и сега значи лајно се да не ги користи никој треба?
А кој рече дека CU e маалска фирма? Беше муабет за сервисот и чекањето.
Знаеш ли како се формира oценката на trustpilot?
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
764
877
Царинење на компјутерска опрема овде можиш да види колку е царина на секој продукт.
Нарачки од Computer Universe искуства од членови кои имаат нарачано

Ако направиш нарачка на CU, добро е истиот ден да испратиш порака на [email protected] со tracking number и прикачени PDF фајлови од фактурата и банков извод, така нема да ти седи пратката со недели за да биди царинета. ( Најдобро е да платиш со paypal, така ќе можиш побрзо да си ги вратиш парите ако вракаш продукт. )

Буџетот ми е околу 75-80 илјади
Со монитор или без?
 
26 август 2018
5
2
Царинење на компјутерска опрема овде можиш да види колку е царина на секој продукт.
Нарачки од Computer Universe искуства од членови кои имаат нарачано

Ако направиш нарачка на CU, добро е истиот ден да испратиш порака на [email protected] со tracking number и прикачени PDF фајлови од фактурата и банков извод, така нема да ти седи пратката со недели за да биди царинета. ( Најдобро е да платиш со paypal, така ќе можиш побрзо да си ги вратиш парите ако вракаш продукт. )


Со монитор или без?
Без
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
466
727
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Само ПЦ-то да , у план сум и овој монитор да го земам Alienware AW2521HFLA - LED монитор 24,5"
Мислењето е автоматски споено:

Инаку фала ви за мислењата , у дилема сум сеа али сум повеќе за да ги порачам од ЦУ, е сеа пошо сум тапа и не се разбирам од компоненти многу , ако сака некој во ПП да ми помогне да го склопиме?;)
Пиши слободно ПП ако сакаш помош за компатибилност на компоненти, дали се ќе одговара шо сакаш да земиш. Ако си од Битола можам да ти поможам и за склопвање, ако не ваљда некој друг член ќе ти поможи или другар ако имаш шо разбира.
добро не пишуваше 2-3 недели во мислењето, а дали покриваат патни трошоци, од reviews не ми делува така.

А како ќе проверам, без други делови до што е проблемот ако немам слика? Пак ќе треба да одам кај некој што има резервни делови така ли?


А кој рече дека CU e маалска фирма? Беше муабет за сервисот и чекањето.
Знаеш ли како се формира oценката на trustpilot?
Од лично искуство ти кажвам дека покриват, можи одреден случај не покриле. Факт е дека мнозиството од луѓето шо се задоволни не остаават review, најчесто само ако си изреволтиран. Јас пример не остајв review на TP а задоволен сум, исто и другарот а и Никола. Зато и за дефект на кола ако земиш да читаш на форум од тој модел и производител, ќе си мислиш 50% стапка на дефект има. Оти луѓето задоволни со производот не се замараат да коментираат или да остават оценка.

Да не навлегваме оценка како се формира оти и самиот ваљда знајш дека можи намерно да се бомбардира одредена фирма со негативни ривјуа од страна на организиран напад, или па обратно, да се пишат лажни позитивини мислење. И да, пред да прашаш, работата ми е поврзана со SEO и content creation и имам склопвано позитивни ривјуа за фирми кои после ги користат да му платат на луѓе да ги објават (пример преку UpWork).
Во секој случај немам ништо лично против тебе, оти ти спомнав дека има drawbacks како чекање недела-две, ама то можи и кај нас да се деси. А за провервање на делој ќе искористиш друга постара графичка пример ако имаш или ќе позајмиш од другар или член на форумот компонента. Можи јас се лажам пошто јас така имам праено, а и шансите дека ќе имаш мака зе минијатурни, али океј.

За без можиш топ ПЦ да склопиш za 80к, со 3070ка и 12600К пример. Провери си и пиши слободно ПП ако имаш прашања.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.100
Мислења
974.575
Членови
35.405
Најнов член
Bizra
На врв Дно