1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош при избор на Таблет (нискобуџетен „кинески“)

Дискусија во форумот 'Преостанати мобилни уреди' започната од GreenRoot, 11 Февруари 2013.

 1. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  918
  866
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Најпрво добро знам за ризикот од купување кинески таблет, како да играш лотарија :p
  Најголем проблем е тачот, така да барам таблет со што е можно по капацитивен тач. Тачот ми е многу битен за да немам големи проблеми при пишување.
  Заради перформанси, најдобро е да биде 7 инчен.

  Таблетот ке биде користен за интернет, и играње на игрици. Значи нема да играм ГТА и nfs, туку едноставни игрици како Angry Birds, Fruit Ninja...
  Во план ми е овој: http://www.aliexpress.com/item/Free...-Android-4-0-Camera-Wifi-A13-1/636790267.html

  Добри страни: Цената и има многу добар брз капацитивен екран(според ривјуата на јутуб)
  Лоши страни: Спорет ривјуата ми се чини игриве ги тера Моторолава подобро од него

  Рзгледав и други таблети со цена до кај 100 долари, со сите беа многу тромави, тачот не ми фаќа око. Иако на хартија имаа одлични перформанси.
  Страни од кои планирам да порачам се aliexpress.com и eforchina.com. Кај нас незнам како одат таблетите, ако има ефтини со солидни перформанси дајте предлог.

  Имам два критериума:

  Цена до 60 долари.
  -7 инчен, капацитивен мултитач (2point) 800x480 резолуција (најголемо внимание ми е свртено кон капацитивноста на екранот)
  -Процесор, не се разбирам многу оставам на вас има повеќе процесори, A13, A8, A9...
  -512 Рам
  -4гб Меморија
  -Wifi

  Цена до 100 долари
  -7 инчен, капацитивен мултитач,(4point) резолуција 1024x600. (повторно најголемото внимание ми е свртено кон капацитивноста на екранот, бидеќи кај ваквите модели некако е тромав)
  -Процесор двојадрен
  -1гб Рам
  -4гб Меморија
  -wi-fi

  GPS не ми треба, батеријата не очекувам да е добра. Ми треба предлог за добар таблет со добар тач. По можност да тера солидно по некоја игрица.
   
 2. maci

  maci
  On your way to fame

  2,898
  639
  2 Април 2008
  ако купуваш купи со 1 гб рам.за мала разлика во цена не оди со 512 рам.
   
 3. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,593
  5,142
  20 Април 2007
  Машко
 4. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  918
  866
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Normalno deka e podobro da zemam so 1gb ram, no na site modeli koi gi razgledav tacot bese.tromav.Ironicno na najslabiot model tacot.izgleda najdobar.lesno ke najdam tablet za mali pari so dobri karakteristiki,ama tacot...

  @SaleSk od mobilen sum sega, utre ke razgledam za predlogot.mada kolku so znam amc sam si brendira tableti (quart) najdobro e da trgnam kaj niv vo salon
   
 5. Pane24

  Pane24
  Баниран/a

  4,204
  3,321
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Point of View ProTab 25. Za igri e super , tacot isto taka. baterija 3-4 sati igranje i gledanje film. mana slabo se slusa za muzika. skajpot i fb ko nisto gi tera. se na se dobar tablet sto ne me izneveril. Prednost android 4.1 ima so oficijalen apdejt.
   
  На GreenRoot му/ѝ се допаѓа ова.
 6. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,593
  5,142
  20 Април 2007
  Машко
  Не станува збор за Quart. Погледни го...Мислам дека во тој ценовен ранг му нема рамен. За парите кои ке ги дадеш ке имаш можност да добиеш буквално се...
   
  На GreenRoot му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,974
  4,201
  28 oктомври 2008
  Го имав прво POV Protab25, кој го зема еден мој колега а јас потоа си го купив Simmtronics-ов од Анхоч. Позадоволен сум во однос на претходниот. Не е кинез, Индиец е :) Пушта и HD игри и HD видео, има HDMI, поддршка за Playstore...
   
 8. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  918
  866
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
 9. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,360
  3,052
  4 Септември 2008
  Ако порачуваш онлајн би препорачал само Ainol, перформансите што ги бараш ќе ги добиеш за таа цена и има солиден community за решавање на многу проблеми и надоградби.
   

Сподели

Вчитување...