Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Помош при избор на матична плоча (АМД)

Davko010

Gaining Experience
6 јуни 2019
77
250
Skopje
Здраво , во следниов период се спремам да склопам конфигурација со Ryzen 7 7700x . Стигнав до избор на матична (АМ5 socket , DDR5) со буџет до околу 200+-10 евра. Моментално се двоумам за следните опции :
ASrock B650 PRO RS + PCIe WiFi 6 & Bluetooth 5.3 = 206е
или
GiGABYTE B650 AORUS ELITE AX (со вградени WiFi 6 & BT 5.2) = 210e.
или
ASRock B650E PG Riptide WiFi (со вградени WiFi 6 & BT 5.2) = 206e.
Секоj предлог/критика/мислење се добредојдени :)
 
Последна промена:

Davko010

Gaining Experience
6 јуни 2019
77
250
Skopje
Поради ситуацијата со волтажата и фамата околу ЕХРО профилот и прегорувањето сепак ќе одам со интел варијанта,
Може да се затвори темата.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.382
14.586
Поради ситуацијата со волтажата и фамата околу ЕХРО профилот и прегорувањето сепак ќе одам со интел варијанта,
Може да се затвори темата.
Хахаха, добар виц.

Јас би идел со била која од овие, нема да згрешиш со ниедна. За прегорувањето ќе си апдејтнеш BIOS и тоа е тоа.
Од искуство преферирам Gigabyte пред ASrock, понормално и поочекувано ми се понашаат тие плочи, ASrock се специфични ко да се недовршени производи. Ама ако се помачиш да ги твикнеш како треба не се лоши.
 

Davko010

Gaining Experience
6 јуни 2019
77
250
Skopje

Атачменти

 • image.png
  image.png
  138,6 KB · Прегледи: 32

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.382
14.586
Тоа е за 7800x3D во одредени OC околности, нема да има никаков проблем со 7700x без оверкклокк. Башка извадија AGESA не памтам која верзија, сите Motherboard производители уште пред 2-3 недели
 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
880
1.158
ова афектира само еден процесор, 7800x3d. Иначе асус објавиле некој апдејт на биос и им рекле гуд лак после ова, гаранцијата не ви важи:ROFLMAO: Замисли купуваш 600 евра плоча и ти викаат гуд лак, кои цареви.

 
 • Хаха
Реакции: thrw

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.000
Мислења
973.043
Членови
35.348
Огласи
2.935
Најнов член
MilaKalkova93
На врв Дно