1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош при избор на лаптоп

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од Ljupco94, 14 Април 2012.

 1. Ljupco94

  Ljupco94
  Gaining Experience

  130
  75
  4 Февруари 2012
  Машко
  Другар сака да земе нов лаптоп па ако може малку помош при избор околу тоа, инаку ограничен е со буџет до 23 000 ден...
   
 2. IntelAmd

  IntelAmd
  Gaining Experience

  740
  197
  18 Јануари 2012
  Конкретно за што му треба?
   
 3. w0rm

  w0rm
  Intern

  32
  5
  2 Декември 2011
  Машко
  Цртач, и Информатичар
  Еве некој предлози
  http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?pid=12206

  http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?pid=12023

  http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?pid=12083


  Јас ти викам да го земаш HP-то, и Acer-oт не е за фрлање... а ако сака марка Dell, значи да плати за тоа што ќе му пишува DELL одзади, нека го зема овој црвениот шо е... али поарно HP или Acer..
   
 4. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,601
  5,175
  20 Април 2007
  Машко
 5. w0rm

  w0rm
  Intern

  32
  5
  2 Декември 2011
  Машко
  Цртач, и Информатичар
 6. IntelAmd

  IntelAmd
  Gaining Experience

  740
  197
  18 Јануари 2012
  слаби се сервисерите, а и гаранцијата исто ко да не ти важи во амц
   
 7. Ljupco94

  Ljupco94
  Gaining Experience

  130
  75
  4 Февруари 2012
  Машко
  па он сака за гејминг некој лаптоп...
   
 8. IntelAmd

  IntelAmd
  Gaining Experience

  740
  197
  18 Јануари 2012
  Друже да бидеме реални до кај 23 банки, за гејминг тешко, бидејки скоро на сите лаптопи до тие пари графичките се интегрирани, при малку повеке рам и добар процесор, ако може нека си земе десктоп, боље за гејминг, али сега да не излавам од темата.
   
 9. w0rm

  w0rm
  Intern

  32
  5
  2 Декември 2011
  Машко
  Цртач, и Информатичар
  Хах, лаптоп за гејминг со буџет до 23,000 тешко...
   
 10. Ljupco94

  Ljupco94
  Gaining Experience

  130
  75
  4 Февруари 2012
  Машко
  хахаха па и ја му викам али тој дај вика да можам да играм некоја игра бар приоритет NBA :)
   
 11. IntelAmd

  IntelAmd
  Gaining Experience

  740
  197
  18 Јануари 2012
  Можеби постарите верзии, да на медиум можеби ке одат некои, но ако сака да гледа слики од овие новите игри додека ги игра нека зима. :)
   
 12. Ljupco94

  Ljupco94
  Gaining Experience

  130
  75
  4 Февруари 2012
  Машко
  Епа тогаш да идеме на перформанси само, т.е најдобра опција на лаптоп до таа цена.
   
 13. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,601
  5,175
  20 Април 2007
  Машко
  За играње лаптоп до 23 000 може, да, но да игра MAME32...
  За друго слободно нека заборави, или пак на LOW сетинг да игра...
  Друга работа:

  Лаптопите не ги произведува АМЦ...Он само ги продава...Од каде тој муабет? Јас до сега имам купено околу 10 лаптопи од АМЦ, неколку од нив беа DELL, неколку ACER, Toshiba и HP. До сега не сум имал со ниеден од нив никаков проблем, сем проблем со полнење на прашина во отворите за вентилација...Со дувнување на компресор, прашината ја снемува. Тоа се случувало кај било кој лаптоп од каде и да го купиш...

  Сервисот исто така не зависи од АМЦ, него од фирмата со која имат склучено договор за сервисирање...Пред да купиш нешто, прашај кој е сервис...На пример за DELL има три различни сервиси, од кој јас сум само од еден задоволен, односно од Макпетрол...Другиве се тапанарија невидена, можеби грешам но лично мене ми имаат таков впечаток оставено...

  Но ако имаш предрасуди со производите од АМЦ, ондак купи си од друго место...Слободно можеш да си провериш и таму со какво потекло се лаптопите...

  Да е на пример конфигурација десктоп, во тој случај никој не може да знае што ти имаат спакувано внатре...
  Така да тоа е МИТ со лаптопите дека се расипувале брзо...

  Е сега, лаптопи кои не ги препорачувам се НР од проста причина што сум имал многу лошо искуство со нив во поглед на кварливост...
  Можеби бидејќи во моментот се најефтини модели на НР во АМЦ, а се лаптопи неколку години стари како генерација, се случува да се кварат, но тоа не е до АМЦ, него до непознавањето на технологијата и недоволна запознаеност со одредени серии и генерации на компонентите кои се вградени...
   
 14. w0rm

  w0rm
  Intern

  32
  5
  2 Декември 2011
  Машко
  Цртач, и Информатичар
  Неам предрасуди за АМЦ, така зборуваат, јас имам купено тастатура x7, еве на неа го пишувам овој пост, се си е супер... а и вујко ми има купено лаптоп и рутер од АМЦ, досега без проблеми работат... на крај краева зависи каква среќа имаш..
   

Сподели

Вчитување...