• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош при избор на графичка

 • Ја почнал/а темата
 • #1

hemicharot

Intern
29 ноември 2017
71
27
Skopje, Macedonia
Ваша препорака за графичка до 10.000 денари, доволно силна за да можам да играм игри од пред 2-3 години (Mirror's Edge Catalyst, Rise of the Tomb Raider) и компатабилна со CMOS BIOS.

specs: Google Drive
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,778
11,084
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Не можам да ти го отворам Гугл драјвот.

Нова или половна графичка? Ако сакаш нова тогаш земи ја таа што е по цена најблиска до 10.000 денари.
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
nVidia GTX 1050Ti 4GB video RAM? Мислам за овие пари на ново ќе ја најдеш сега.

Не ќе е лошо својствата на графичката што ја бараш да ги запишеш тука, наместо со линкови, Гугл драјвови.
 
Последна промена:

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,274
4,513
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,703
9,044
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Хмм, ми ја нудеа таа со 4ГБ видео рам за испод 9 и нешто илјади во Сетек бидејќи бев во Сетек клуб, со Сетек клуб картичка. Доста работи изнакупив од таму. Ама бидејќи игрите што ги играм не се баш најзахтевни па немам потреба. Си ја заедов истата ама основната верзија од 2ГБ видео рам за 7800 ден исто клуб цена.
 

incontempt

Gaining Experience
24 февруари 2016
217
202
incontempt's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600 Zalman CNPS10X Performa
Motherboard
Аsus Prime B350-Plus
Storage
KINGSTON SKC1000 240gb, SUV500 480gb,2x Toshiba 3tb
PSU
Antec High Current Gamer Modular 850 W
RAM
G.Skill FlareX 4x8gb 3266 mhz 14 14 14 30 44 320
Video card
ROG Strix RX570 OC edition 4GB
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Logitech G502
Keyboard
Natec Genesis Gaming Thor 300 Mechanical
Audio
Onkyo TX-SR373, Wharfedale Diamond 11.1
Monitor
AOC 24G2U + 22" Philips + 43" Philips TV
OS
Windows 10 Enterprise LTSC
rx 570-580, gtx10603гб, на старо до кај 12000 ден имаш доста понуди по огласи, 1050ti ама ич не вреди за парите.
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,261
1,055
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Mozam da ti ponudam RX580 4GB za 12k. Kopani se, ali eve jas koristam edna na PUBG in-game vadi od 70-90 fps.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

hemicharot

Intern
29 ноември 2017
71
27
Skopje, Macedonia
Дечки фала за сите понуди но повеќе ми фаќа окото накај нова да си купам (ништо лично :) )
и сеа се мислам помеѓу овие две:

Anhoch PC Market Online - Gigabyte PCX GeForce GTX 1050 D5 2GB GDDR5 DVI/HDMI/DP DX12 90mm Fan

и

Anhoch PC Market Online - Gigabyte PCX GeForce GTX 1050 OC Low Profile 2GB GDDR5 DVI/2xHDMI/DP DX12

и сеа вие кажете ми дали вредат за парите.
p.s. игриве очекував да можам да ги играм на стабилни 30fps med сетинзи а не 60 на ултра ; малце оверкил ми е тоа хаха
p.p.s. тоа specs што ми беше во оригиналниот пост беше спец. на мојот пц.

Испратено од LG-K500 преку IT.mk форум апликација
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

hemicharot

Intern
29 ноември 2017
71
27
Skopje, Macedonia
Исто така, сомнително ми е да земам туку така картичка дека имаше една што видов што пишуваше UEFI COMPATIBLE а ја иам доста стара матична со cmos па незнам дали ќе прави проблеми тоа или не

Испратено од LG-K500 преку IT.mk форум апликација
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Мислам дека не би требало да имаш пречка тука. UEFI е новиот BIOS. Помоќен е и повеќе можности има. Затоа ќе се применува во иднина.

Не сум некој познавач на хардвер ама мислам ако ти е приклучокот PCI Express 3.0(GEN3) ондак добар си. Нека ме поправи некој ако грешам.
Меѓутоа битно е и процесорот каков ти е. Ако ти е послаб не ќе може компјутерот во целина да ја искорити моќта на графичката.

Колку РАМ имаш и каков процесор?
Не е лошо и моделот на матичната да го пишеш. Ќе побараме инфо на Интернет.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,703
9,044
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Имаш дуал кор атлон?

Мој совет смени се на старо, па после и графичка.

Тие графички не се ни 1050ti така да според мене не вредат 10.000.

Дај ги тие пари на i5 haswell има на форумов, земи H81 плоча на ново за 2500 ден. Рамот задржи го и остали ствари, па после што ќе остане за графичка.

Најди користена со останаа гаранција, гарант ќе начекаш 1050ти за добра цена во догледно време.

EDIT

Заеби се што се дискутира во темава, земи монитор побогу.

Samsung SyncMaster 940N - LCD monitor - 19"
1280 x 1024 at 75 Hz
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #13

hemicharot

Intern
29 ноември 2017
71
27
Skopje, Macedonia
Колку РАМ имаш и каков процесор?
Не е лошо и моделот на матичната да го пишеш. Ќе побараме инфо на Интернет.
8 гига рам, ддр3 мислам, а матична msi 785gm e51, процесор amd athlon II X2 240

да знаев какво имав и напојување ќе ви кажев али неам појма и никад не сум отворил компјутер

Заеби се што се дискутира во темава, земи монитор побогу.
ахахахаха, оке вака цела приказна сеа, барам графичка за да издржам да можам да го користам уште година ипол дека нејкам да купам нов, дека овој ќе полни 10 години за година ипол па за инает ќе чекам јубилеј :)
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,703
9,044
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ок твои пари, твое право.

Бараше совет, мое мислење е дека 1050 non ti со 2гб рам не вреди за 10.000. Нит па на тој процесор се исплати да ставиш нешто ново.

Отвори го компјутерот и види си што напојување имаш и сликај го таму каде што пишува +12v xxA.

Темава испадна несериозна. Без да наведеш точни спецификации. Како и да е, со тие 10 иљади барем земи Phenom II од али експрес и после земи графичка, зошто 2 јадрен атлон е стварно дно дна за игри.

Или земи плејстејшн.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

hemicharot

Intern
29 ноември 2017
71
27
Skopje, Macedonia
Нит па на тој процесор се исплати да ставиш нешто ново.
знам, затоа поарно да си исчекам година ипол
Како и да е, со тие 10 иљади барем земи Phenom II од али експрес и после земи графичка.
Не ми се нешо сигурни нарачки преку интернет, ако не видам у живо: не купувам :)
зошто 2 јадрен атлон е стварно дно дна за игри.
Знам, од искуство
Темава испадна несериозна. Без да наведеш точни спецификации.
прв пат ми е да барам препораки на форумов, од сега ќе знам ;)

Moj sovet - pricekaj uste malku, izleguva nova generacija. Ke padnat cenite sekako koga ke cistat zalihi od starata generacija.
корисно е некад да имаш вакви информации :)
 

shifty

Модератор
5 септември 2009
1,036
1,348
shifty's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X & NZXT Kraken X73 RGB
Motherboard
ASUS ROG Strix X570-F Gaming
Storage
Samsung 980 Pro Samsung 1TB, 970 EVO Plus 512GB, 950 Pro 512GB...
PSU
Cooler Master V850
RAM
soon
Video card
EVGA GTX 1070 8GB ACX 3.0
Case
NZXT H710i
Mouse
Microsoft Classic Intellimouse
Keyboard
Microsoft Reclusa/CM QuickFire Rapid CHERRY MX Red
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c
OS
Windows 10 Professional x64
Ваша препорака за графичка до 10.000 денари, доволно силна за да можам да играм игри од пред 2-3 години (Mirror's Edge Catalyst, Rise of the Tomb Raider) и компатабилна со CMOS BIOS.
specs: Google Drive
Со оглед на конфигурацијата во потпис:
- GTX 1050 2GB е повеќе од доволно

Дечки фала за сите понуди но повеќе ми фаќа окото накај нова да си купам (ништо лично :) )
и сеа се мислам помеѓу овие две:
Anhoch PC Market Online - Gigabyte PCX GeForce GTX 1050 D5 2GB GDDR5 DVI/HDMI/DP DX12 90mm Fan
и
Anhoch PC Market Online - Gigabyte PCX GeForce GTX 1050 OC Low Profile 2GB GDDR5 DVI/2xHDMI/DP DX12
и сеа вие кажете ми дали вредат за парите.
p.s. игриве очекував да можам да ги играм на стабилни 30fps med сетинзи а не 60 на ултра ; малце оверкил ми е тоа хаха
p.p.s. тоа specs што ми беше во оригиналниот пост беше спец. на мојот пц.
Испратено од LG-K500 преку IT.mk форум апликација
Доколку не е мало куќиштето т.е. доколку немаш потреба од Low Profile компатибилност оди со графичка која има 2 кулерчиња (разликата во цена е тривијална).

пример: Gigabyte GTX 1050 OC 2GB GDDR5 WINDFORCE 2X - 9.465 ден. во Anhoch, побарај и во останатите дуќани кои препродаваат за нешто подобра цена (пр. DDStore).

Исто така, сомнително ми е да земам туку така картичка дека имаше една што видов што пишуваше UEFI COMPATIBLE а ја иам доста стара матична со cmos па незнам дали ќе прави проблеми тоа или не
Испратено од LG-K500 преку IT.mk форум апликација
За ова ќе мораш да провериш од прва рака, до сега со ваква (не)компатибилност се имам сретнато кај карти на ASUS и тоа Strix серијата. Имаат проблем што воопшто не дозволуваат системот да бутира ако има Legacy Bios. Имам 1050Ti од Gigabyte која ja тестирав на X58 платформа така да со Gigabyte графичкиве не би требало да имаш проблем (сподели искуство).

Имаш дуал кор атлон?
Мој совет смени се на старо, па после и графичка.
Тие графички не се ни 1050ti така да според мене не вредат 10.000.
Дај ги тие пари на i5 haswell има на форумов, земи H81 плоча на ново за 2500 ден. Рамот задржи го и остали ствари, па после што ќе остане за графичка.
Најди користена со останаа гаранција, гарант ќе начекаш 1050ти за добра цена во догледно време.
EDIT
Заеби се што се дискутира во темава, земи монитор побогу.
Samsung SyncMaster 940N - LCD monitor - 19"
1280 x 1024 at 75 Hz
Најбезболно е да купи феномче од 20тина долари на Ebay/Aliexpress, а за понатака нека размислува за смена на цела платформа.
 

Saso PC

Gaining Experience
5 април 2018
165
150
За тие пари тука си некаде околу 1050ти 4гб и 1060 3гб.
1060 е појака ама за кратко мислам дека ке ти треба повеке рам.
Само немој никако 1050 2гб или 3гб тие новите.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,751
Мислења
856,676
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно