1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Помош при избор на графичка

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од hemicharot, 15 Септември 2018.

1. hemicharot

hemicharot
    Intern

68
    27
    29 ноември 2017
    Ваша препорака за графичка до 10.000 денари, доволно силна за да можам да играм игри од пред 2-3 години (Mirror's Edge Catalyst, Rise of the Tomb Raider) и компатабилна со CMOS BIOS.

specs: Google Drive

2. Astro

Astro
    Guru

6,787
    9,443
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Не можам да ти го отворам Гугл драјвот.

Нова или половна графичка? Ако сакаш нова тогаш земи ја таа што е по цена најблиска до 10.000 денари.

hemicharot, mdeni и на goce03 им се допаѓа ова.
  3. JensenInterceptor

JensenInterceptor
    Gaining Experience

576
    218
    28 ноември 2015
    Машко
    nVidia GTX 1050Ti 4GB video RAM? Мислам за овие пари на ново ќе ја најдеш сега.

Не ќе е лошо својствата на графичката што ја бараш да ги запишеш тука, наместо со линкови, Гугл драјвови.

Последна промена: 15 Септември 2018
    На hemicharot и mdeni им се допаѓа ова.
  4. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

3,092
    4,355
    28 oктомври 2008
    Дај линкче :)

На hemicharot му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ARMac

ARMac
    Орган

6,633
    7,699
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    На hemicharot и boro1 им се допаѓа ова.
  6. JensenInterceptor

JensenInterceptor
    Gaining Experience

576
    218
    28 ноември 2015
    Машко
    Хмм, ми ја нудеа таа со 4ГБ видео рам за испод 9 и нешто илјади во Сетек бидејќи бев во Сетек клуб, со Сетек клуб картичка. Доста работи изнакупив од таму. Ама бидејќи игрите што ги играм не се баш најзахтевни па немам потреба. Си ја заедов истата ама основната верзија од 2ГБ видео рам за 7800 ден исто клуб цена.

7. incontempt

incontempt
    Gaining Experience

215
    204
    24 Февруари 2016
    Машко
    rx 570-580, gtx10603гб, на старо до кај 12000 ден имаш доста понуди по огласи, 1050ti ама ич не вреди за парите.

8. Mao

Mao
    On your way to fame

1,177
    759
    5 Јуни 2007
    Машко
    Mozam da ti ponudam RX580 4GB za 12k. Kopani se, ali eve jas koristam edna na PUBG in-game vadi od 70-90 fps.

9. hemicharot

hemicharot
    Intern

68
    27
    29 ноември 2017
    Дечки фала за сите понуди но повеќе ми фаќа окото накај нова да си купам (ништо лично :) )
    и сеа се мислам помеѓу овие две:

Anhoch PC Market Online - Gigabyte PCX GeForce GTX 1050 D5 2GB GDDR5 DVI/HDMI/DP DX12 90mm Fan

и

Anhoch PC Market Online - Gigabyte PCX GeForce GTX 1050 OC Low Profile 2GB GDDR5 DVI/2xHDMI/DP DX12

и сеа вие кажете ми дали вредат за парите.
    p.s. игриве очекував да можам да ги играм на стабилни 30fps med сетинзи а не 60 на ултра ; малце оверкил ми е тоа хаха
    p.p.s. тоа specs што ми беше во оригиналниот пост беше спец. на мојот пц.

Испратено од LG-K500 преку IT.mk форум апликација

На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
  10. hemicharot

hemicharot
    Intern

68
    27
    29 ноември 2017
    Исто така, сомнително ми е да земам туку така картичка дека имаше една што видов што пишуваше UEFI COMPATIBLE а ја иам доста стара матична со cmos па незнам дали ќе прави проблеми тоа или не

Испратено од LG-K500 преку IT.mk форум апликација

11. JensenInterceptor

JensenInterceptor
    Gaining Experience

576
    218
    28 ноември 2015
    Машко
    Мислам дека не би требало да имаш пречка тука. UEFI е новиот BIOS. Помоќен е и повеќе можности има. Затоа ќе се применува во иднина.

Не сум некој познавач на хардвер ама мислам ако ти е приклучокот PCI Express 3.0(GEN3) ондак добар си. Нека ме поправи некој ако грешам.
    Меѓутоа битно е и процесорот каков ти е. Ако ти е послаб не ќе може компјутерот во целина да ја искорити моќта на графичката.

Колку РАМ имаш и каков процесор?
    Не е лошо и моделот на матичната да го пишеш. Ќе побараме инфо на Интернет.

12. ARMac

ARMac
    Орган

6,633
    7,699
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Имаш дуал кор атлон?

Мој совет смени се на старо, па после и графичка.

Тие графички не се ни 1050ti така да според мене не вредат 10.000.

Дај ги тие пари на i5 haswell има на форумов, земи H81 плоча на ново за 2500 ден. Рамот задржи го и остали ствари, па после што ќе остане за графичка.

Најди користена со останаа гаранција, гарант ќе начекаш 1050ти за добра цена во догледно време.

EDIT

Заеби се што се дискутира во темава, земи монитор побогу.

Samsung SyncMaster 940N - LCD monitor - 19"
    1280 x 1024 at 75 Hz

Последна промена: 16 Септември 2018
  13. hemicharot

hemicharot
    Intern

68
    27
    29 ноември 2017
    8 гига рам, ддр3 мислам, а матична msi 785gm e51, процесор amd athlon II X2 240

да знаев какво имав и напојување ќе ви кажев али неам појма и никад не сум отворил компјутер

ахахахаха, оке вака цела приказна сеа, барам графичка за да издржам да можам да го користам уште година ипол дека нејкам да купам нов, дека овој ќе полни 10 години за година ипол па за инает ќе чекам јубилеј :)

На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ARMac

ARMac
    Орган

6,633
    7,699
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Ок твои пари, твое право.

Бараше совет, мое мислење е дека 1050 non ti со 2гб рам не вреди за 10.000. Нит па на тој процесор се исплати да ставиш нешто ново.

Отвори го компјутерот и види си што напојување имаш и сликај го таму каде што пишува +12v xxA.

Темава испадна несериозна. Без да наведеш точни спецификации. Како и да е, со тие 10 иљади барем земи Phenom II од али експрес и после земи графичка, зошто 2 јадрен атлон е стварно дно дна за игри.

Или земи плејстејшн.

hemicharot, goce03 и на Costigan_Jr им се допаѓа ова.
  15. Costigan_Jr

Costigan_Jr
    Unstoppable

2,844
    3,951
    5 Јули 2013
    Ili cekaj sleden ljubilej :D j/k

Moj sovet - pricekaj uste malku, izleguva nova generacija. Ke padnat cenite sekako koga ke cistat zalihi od starata generacija.

16. hemicharot

hemicharot
    Intern

68
    27
    29 ноември 2017
    знам, затоа поарно да си исчекам година ипол
    Не ми се нешо сигурни нарачки преку интернет, ако не видам у живо: не купувам :)
    Знам, од искуство
    прв пат ми е да барам препораки на форумов, од сега ќе знам ;)

корисно е некад да имаш вакви информации :)

На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
  17. shifty

shifty
    Модератор

1,026
    1,352
    5 Септември 2009
    Со оглед на конфигурацијата во потпис:
    - GTX 1050 2GB е повеќе од доволно

Доколку не е мало куќиштето т.е. доколку немаш потреба од Low Profile компатибилност оди со графичка која има 2 кулерчиња (разликата во цена е тривијална).

пример: Gigabyte GTX 1050 OC 2GB GDDR5 WINDFORCE 2X - 9.465 ден. во Anhoch, побарај и во останатите дуќани кои препродаваат за нешто подобра цена (пр. DDStore).

За ова ќе мораш да провериш од прва рака, до сега со ваква (не)компатибилност се имам сретнато кај карти на ASUS и тоа Strix серијата. Имаат проблем што воопшто не дозволуваат системот да бутира ако има Legacy Bios. Имам 1050Ti од Gigabyte која ja тестирав на X58 платформа така да со Gigabyte графичкиве не би требало да имаш проблем (сподели искуство).

Најбезболно е да купи феномче од 20тина долари на Ebay/Aliexpress, а за понатака нека размислува за смена на цела платформа.

18. Saso PC

Saso PC
    Gaining Experience

163
    272
    5 Април 2018
    Машко
    За тие пари тука си некаде околу 1050ти 4гб и 1060 3гб.
    1060 е појака ама за кратко мислам дека ке ти треба повеке рам.
    Само немој никако 1050 2гб или 3гб тие новите.

Сподели

Вчитување...