• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош при избор на графичка картица

 • Ја почнал/а темата
 • #1

KalEl

Gaining Experience
20 август 2011
480
81
Ново Лисиче
KalEl's setup  
Processor & Cooler
Core2Quad Q9400 & DeepCool Ice Wind Pro
Motherboard
Asus P5Q3 Deluxe
Storage
SSD Crucial BX100 250 GB & Hitachi 1 TB
PSU
GlacialPower GP-PS550BP 550W
RAM
4 x 1GB Kingston DDR3
Video card
Sapphire 260X 2GB DDR5
Case
CoolerMaster Centurion
Mouse
Gigabyte GM-M6880
Keyboard
A4 Tech X7 G800V
Audio
Philips LX3900SA
Monitor
Samsung SyncMaster P2450
OS
Windows Enterpraise 8.1 64bit
Сакам да купам нова GPU па ме интересира според вас која мислите дека би требало да ја земам, благодарам и поздрав.


Mebius

HD5570 1GB DDR5 = 3120

HD5750 1GB DDR5 = 4240

Anhoch

HD6570 1GB DDR3 = 3770

HD6670 2GB DDR3 = 4355

Vortex

HD6750 1GB DDR3 = 4711

HD5670 1GB DDR5 = 4262
 

ImTheDude

On your way to fame
31 октомври 2011
593
675
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k Neptwin V2
Motherboard
Asus Maximus VII Ranger
Storage
Samsung 850 EVO 256 GB + 4TB HDD
PSU
CM V750 80+ Gold
RAM
2x8GB Fury Red @ 1860 MHz
Video card
Gigabyte GTX 980ti G1
Case
Thermaltake A41 Snow Ed.
Mouse
Steelseries Rival 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
5750=6750 со апдејтиран биос практично....
Мој предлог би ти бил да земеш нешто половно за околу 3500 може да најдеш нешто како 4890 која иако е постара од сите овие, ги јаде во перформанси глатко.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: tomi

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,747
2,423
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
За иста цена како и 5750 brasica продава 4890, доста појака карта само без DX11 и троши и грее повеќе, прашај го дали уште ја продава. Ако ја продал, земи 5750 или 6750, која ја имаат на лагер таа, како што кажаа другите членови нема разлика меѓу овие две карти.
 

Fearless

Gaining Experience
22 јули 2009
763
204
Скопје
Еве ја разликата помеѓу 5750 и 6750. Минимална е но ја има. Сеедно нема разлика голема во перформанси па затоа и цената е различна за 500 денари:
http://www.hwcompare.com/5601/radeon-hd-5750-1gb-vs-radeon-hd-6750-1gb/

Со 4890 разликата е доста голема во перформанси, но затоа нема DX11 и троши 120% повеќе струја од 6750:
http://www.hwcompare.com/5613/radeon-hd-4890-1gb-vs-radeon-hd-6750-1gb/

Сепак DX11 не е многу голема загуба, затоа што 6750 не вади високи перформанси и нема да се забележи разликата додека со 4890 DX10 ќе иде се на High и Very High settings.
 

ImTheDude

On your way to fame
31 октомври 2011
593
675
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k Neptwin V2
Motherboard
Asus Maximus VII Ranger
Storage
Samsung 850 EVO 256 GB + 4TB HDD
PSU
CM V750 80+ Gold
RAM
2x8GB Fury Red @ 1860 MHz
Video card
Gigabyte GTX 980ti G1
Case
Thermaltake A41 Snow Ed.
Mouse
Steelseries Rival 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
Еве ја разликата помеѓу 5750 и 6750. Минимална е но ја има. Сеедно нема разлика голема во перформанси па затоа и цената е различна за 500 денари:
http://www.hwcompare.com/5601/radeon-hd-5750-1gb-vs-radeon-hd-6750-1gb/
Во перформанси нема никаква разлика, 6750 има само 1.4a hdmi порт за разлика од 5750 која има 1.3. Небитно според мене, а во секој случај, картицата е прилично слаба за Dx11 кој реално, џабе го има... Имаш автопат за 200 да возиш ама имаш фичо работава... :)
Останувам на предлогот да си земеш нешто постаро, можда нема да биде толку економично ама ќе добиеш добри гејминг перформанси.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

KalEl

Gaining Experience
20 август 2011
480
81
Ново Лисиче
KalEl's setup  
Processor & Cooler
Core2Quad Q9400 & DeepCool Ice Wind Pro
Motherboard
Asus P5Q3 Deluxe
Storage
SSD Crucial BX100 250 GB & Hitachi 1 TB
PSU
GlacialPower GP-PS550BP 550W
RAM
4 x 1GB Kingston DDR3
Video card
Sapphire 260X 2GB DDR5
Case
CoolerMaster Centurion
Mouse
Gigabyte GM-M6880
Keyboard
A4 Tech X7 G800V
Audio
Philips LX3900SA
Monitor
Samsung SyncMaster P2450
OS
Windows Enterpraise 8.1 64bit
 • Ја почнал/а темата
 • #8

KalEl

Gaining Experience
20 август 2011
480
81
Ново Лисиче
KalEl's setup  
Processor & Cooler
Core2Quad Q9400 & DeepCool Ice Wind Pro
Motherboard
Asus P5Q3 Deluxe
Storage
SSD Crucial BX100 250 GB & Hitachi 1 TB
PSU
GlacialPower GP-PS550BP 550W
RAM
4 x 1GB Kingston DDR3
Video card
Sapphire 260X 2GB DDR5
Case
CoolerMaster Centurion
Mouse
Gigabyte GM-M6880
Keyboard
A4 Tech X7 G800V
Audio
Philips LX3900SA
Monitor
Samsung SyncMaster P2450
OS
Windows Enterpraise 8.1 64bit
Еве ја разликата помеѓу 5750 и 6750. Минимална е но ја има. Сеедно нема разлика голема во перформанси па затоа и цената е различна за 500 денари:
http://www.hwcompare.com/5601/radeon-hd-5750-1gb-vs-radeon-hd-6750-1gb/

Со 4890 разликата е доста голема во перформанси, но затоа нема DX11 и троши 120% повеќе струја од 6750:
http://www.hwcompare.com/5613/radeon-hd-4890-1gb-vs-radeon-hd-6750-1gb/

Сепак DX11 не е многу голема загуба, затоа што 6750 не вади високи перформанси и нема да се забележи разликата додека со 4890 DX10 ќе иде се на High и Very High settings.
Овде највероватно се споредувани карти со иста DDR меморија, а во случајов HD6750 DDR3 Vs. HD5750 DDR5 па ме интересира дали поради тоа DDR5 HD5750 може да е појака, и кажете ми помеѓу овие HD5750 1GB DDR5 & HD5670 1GB DDR5 е подобра, разликата во цените е 20 денари поскапа втората во однос на првата :)
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,747
2,423
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Овде највероватно се споредувани карти со иста DDR меморија, а во случајов HD6750 DDR3 Vs. HD5750 DDR5 па ме интересира дали поради тоа DDR5 HD5750 може да е појака, и кажете ми помеѓу овие HD5750 1GB DDR5 & HD5670 1GB DDR5 е подобра, разликата во цените е 20 денари поскапа втората во однос на првата :)
Чим 6750 е со DDR3 меморија тогаш земи 5750.
Иначе 5750 е многу појака од 5670.
 
HD5750 1GB DDR5 = 4240 Mebius
Намалена е на 4120, денес ја купував за другар. Графичкава е во ранг на GTX 260 и има 2 години гаранција. Ај да ве видам сеа да продавате 3 години стара 9800GT за 50 евра :D
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,716
3,625
Да, дилерски уште некои 2-300 ден поефтина е, така да бољи избор нема моментално :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

KalEl

Gaining Experience
20 август 2011
480
81
Ново Лисиче
KalEl's setup  
Processor & Cooler
Core2Quad Q9400 & DeepCool Ice Wind Pro
Motherboard
Asus P5Q3 Deluxe
Storage
SSD Crucial BX100 250 GB & Hitachi 1 TB
PSU
GlacialPower GP-PS550BP 550W
RAM
4 x 1GB Kingston DDR3
Video card
Sapphire 260X 2GB DDR5
Case
CoolerMaster Centurion
Mouse
Gigabyte GM-M6880
Keyboard
A4 Tech X7 G800V
Audio
Philips LX3900SA
Monitor
Samsung SyncMaster P2450
OS
Windows Enterpraise 8.1 64bit
Да, дилерски уште некои 2-300 ден поефтина е, така да бољи избор нема моментално :)
Да, дилерски уште некои 2-300 ден поефтина е, така да бољи избор нема моментално :)
Уште да најдам некој "дилер" ај ќе се потрудам и тоа, за останатите пари ќе пиеме по некое пиво :) :).
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

KalEl

Gaining Experience
20 август 2011
480
81
Ново Лисиче
KalEl's setup  
Processor & Cooler
Core2Quad Q9400 & DeepCool Ice Wind Pro
Motherboard
Asus P5Q3 Deluxe
Storage
SSD Crucial BX100 250 GB & Hitachi 1 TB
PSU
GlacialPower GP-PS550BP 550W
RAM
4 x 1GB Kingston DDR3
Video card
Sapphire 260X 2GB DDR5
Case
CoolerMaster Centurion
Mouse
Gigabyte GM-M6880
Keyboard
A4 Tech X7 G800V
Audio
Philips LX3900SA
Monitor
Samsung SyncMaster P2450
OS
Windows Enterpraise 8.1 64bit

Phenomen

Баниран/a
6 декември 2011
898
411
Кисела Вода
hardwarehazard.com
Колку време е користена?
Јас ја купив пред 1-2 недели по истата цена, човекот ми кажа дека е користена само 6 месеци, но не ми се верува тоа да е така. Треба со serial number-от да прашаме од која фирма е земена и пред колку време.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

KalEl

Gaining Experience
20 август 2011
480
81
Ново Лисиче
KalEl's setup  
Processor & Cooler
Core2Quad Q9400 & DeepCool Ice Wind Pro
Motherboard
Asus P5Q3 Deluxe
Storage
SSD Crucial BX100 250 GB & Hitachi 1 TB
PSU
GlacialPower GP-PS550BP 550W
RAM
4 x 1GB Kingston DDR3
Video card
Sapphire 260X 2GB DDR5
Case
CoolerMaster Centurion
Mouse
Gigabyte GM-M6880
Keyboard
A4 Tech X7 G800V
Audio
Philips LX3900SA
Monitor
Samsung SyncMaster P2450
OS
Windows Enterpraise 8.1 64bit
ОК, ако можеш види и кажи ми, чисто да ја имам во предвид и неа.
 

toti

Intern
17 декември 2010
24
12
Графичкава е во ранг на GTX 260
Да,ама ако се лажеме.Јас би рекол во ранг на GTS450
http://www.hwcompare.com/1312/geforce-gtx-260-vs-radeon-hd-5750-1gb/
Ај да ве видам сеа да продавате 3 години стара 9800GT за 50 евра :D
А што и фали на 9800GT?Сеуште се држи одлично со новите игри а тоа што е стара 3 и повеке години нема никаква врска, ако е погодена ке тера и над 10години.Јас имам Radeon X550 у шкавче стара е 10години можеби и повеке си работи без никаков проблем.
 

ImTheDude

On your way to fame
31 октомври 2011
593
675
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k Neptwin V2
Motherboard
Asus Maximus VII Ranger
Storage
Samsung 850 EVO 256 GB + 4TB HDD
PSU
CM V750 80+ Gold
RAM
2x8GB Fury Red @ 1860 MHz
Video card
Gigabyte GTX 980ti G1
Case
Thermaltake A41 Snow Ed.
Mouse
Steelseries Rival 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
5750 е за нијанса подобра од 9800 gt. Тоа што троши помалку секако е плус. Ама затоа 9800 иде за 2000 гледам на форумов, а ова е дупло поскапо. А нема да добие дупло перформанси во никој случај. Инаку, се согласувам дека е од ранг на gts 450 а не на gtx260... ни приближно.
Добра цена, во секој случај. Вреди да се земе ако инсистираш на тоа да биде купена на ново картица.
 

tomi

Guru
16 април 2007
9,832
9,003
Скопје
Уште да најдам некој "дилер" ај ќе се потрудам и тоа, за останатите пари ќе пиеме по некое пиво :) :).
Барај ме за дилерска цена ќе ти завршам работа. Btw ја продавав до пред некое време 8800GT која е многу солидна графичка доколку немаш некој опасен пц и доколку немаш некој 22`` или поголем фулл хд монитор. Ја давав за 2000 денари багатела никој не се јави и ја тргнав од продажба. Сакам да кажам може да улета и да се најде ефтина графичка на старо за екстра цена само треба да се чека.
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,747
2,423
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Зависи која GTX260, мислам дека Сефирот мислеше на оригиналната GTX260 со 192 јадра, а не на подоцнежната 260 core 216, којашто се јадеше со 4870.
И 5750 е едно 20-30% појака од 9800GT.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,696
Мислења
848,905
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно