• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош при избор на две графички

  • Ја почнал/а темата
  • #1

SpiritBond

On your way to fame
21 август 2015
362
787
Aerodrom
Здраво дечки сакам да слушнам ваше мислење за тоа која е подобра карта
Gigabyte GTX 970 4Gb ( http://www.anhoch.com/product/36882...gb-gddr5-hdmi2xdvi3xdp-overclock-windforce-3x ) или Asus R9 390 8Gb ( http://setec.mk/ASUS-STRIX-R9390-DC3OC-8GD5-GAMING16868?filter_name=r9 390 )
Повеќе почнав да ги играм овие поновиве игри што се као GTA V,Witcher 3,Assasins Creed Syndicate и сеа што ќе искочи Doom 4 па одлучив да земам нова графичка.

Моментално имам Gigabyte GTX 650 2GB што планирам да ја продадам.
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,747
2,423
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Neck and neck се генерално, во некои игри едната е нешто подобра во други другата. Во сумаризираните резултати на techpowerup до пред некој месец 390 имаше 5-7% водство, сега 970 има ситна предност.Еден исклучок е Far Cry Primal каде што 390 има голема предност, дали е во прашање проблем со драјвер кај Nvidia или нешто друго ќе се види понатака.


Генерално се разликуваат во 2 работи, 8GB-те меморија кај 390 кои можеби ќе ти помогнат во иднина и потрошувачката. Бидејќи имаш 500W Deepcool напојување, ако не сакаш да го менуваш иди со 970. Ако се одлучиш да менуваш напојување, планирај да одделиш едно 4500+ ден. за CM GM серија/Antec Neo Eco или подобро.

Инаку и двата нереферентни модели на Gigabyte и Asus се одлични.
 

Војвода

Unstoppable
26 октомври 2012
2,139
3,393
Скопје
Војвода's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k @4.5ghz - 1.2v || Noctua D14
Motherboard
Asus z97-A
Storage
OCZ Vector 128gb (OS) + Samsung 840 pro 512gb + WD Blue 320gb + WD Blue (EZEX) 1TB
PSU
Antec TPC 650w 80+ Gold
RAM
2x8gb DDR3 G-Skill Sniper CL11 @2400mhz
Video card
XFX RX 580 GTS
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum/Logitech G400S/Logitech mx310
Keyboard
Asus Strix Tactic Pro ( CherryMX Brown)
Audio
E-MU 0202 + Marantz sr5500 + DIY speakers + Eltax Atomic A 10 sub + SteelSeries 9h
Monitor
Dell U2414H 1080p @74hz
OS
Windows 10 Enterprise LTSB
Во твојов случај, поефтина варијанта ти е 970ката.
за 390ката, ќе ти треба појако напојување, што значи дополнителен трошок.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,172
16,632
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
970
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
697
566
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Доколку играш на 1080п и не планираш за брзо да апгрејдоваш на 1440п, оди со 970ката.
 

Jokerski

On your way to fame
28 октомври 2010
815
705
Во твојот ум чедо
Jokerski's setup  
Processor & Cooler
Intel I7 6700k & NZXT Kraken x42
Motherboard
Asus Z170 Deluxe
Storage
Samsung 950 Pro 512GB m.2 NVMe + 2 x 3TB WD Red
PSU
Antec HCP-1300 Platinum
RAM
32GB G.Skill Trident Z 3600mhz
Video card
Gigabyte Xtreme Gaming GTX1060 6GB
Case
NZXT s340 Elite + NZXT hue+ + NZXT RGB led strip + NZXT AER RGB 140mm x3 + NZXT AER RGB 120mm
Mouse
G.SKILL RIPJAWS MX780 - RGB Laser Gaming Mouse
Keyboard
Logitech diNovo
Audio
G.SKILL RIPJAWS SR910 - REAL 7.1 HEADSET
Monitor
Samsung S27E390HL PLS panel + Samsung D6510 40"
OS
Windows 10 Pro 64bit
Ја земав 970 STRIX и си ја добив Far Cry Primal гратис.
Графичкава е перверзија.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

SpiritBond

On your way to fame
21 август 2015
362
787
Aerodrom
Само што ми текна уште едно прашање за 970-ката.Дали е боље да ја зиам од гигабит или од асус стриксот или и двете се идентични?
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
697
566
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Стриксот е фабрички оверклокуван и е потивок од Windforce верзијата. Јас го земав Стриксот и после два дена го вратив во Сет пошто ми беше дефектен, па ми дадоа друг. Сега се е во ред. Али колку што читав по форуми, проблемот јас што го имав (no-signal на монитор / црн екран), го има кај сите производители. Јас би одел со Стриксот.

Иначе има и фабрички оверклокувана верзија во Анхоч, Xtreme моделот, али мислам дека не вреди уште 50 евра да се доплати за тоа.
 

nik0la_

Practice makes perfect
5 јануари 2012
710
1,303
nik0la_'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 1600 Processor
Motherboard
Gigabyte AB530m-Gaming1
Storage
Force Series™ MP500 120GB M.2 SSD - Corsair & 500GB Western Digital HDD
PSU
EVGA 600 BQ, 80+ BRONZE 600W
RAM
16 GB 2x8 VENGEANCE® LPX DDR4 DRAM 2400MHz C14
Video card
Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Vision III Gaming
Mouse
Bloody v7m
Keyboard
Sharkoon SKILLER MECH SGK3 mechanical RGB
Monitor
Philips 23" Full HD LED IPS
OS
Windows 10
Последна промена:

blackelf

Gaining Experience
14 декември 2013
611
499
Ако дома немаш радијатор земи 390, а ако немаш потреба од радијатор земи 970. Од искуство со АМД ти кажувам. Инаку земи 970, нема да згрешиш :)
 

nik0la_

Practice makes perfect
5 јануари 2012
710
1,303
nik0la_'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 1600 Processor
Motherboard
Gigabyte AB530m-Gaming1
Storage
Force Series™ MP500 120GB M.2 SSD - Corsair & 500GB Western Digital HDD
PSU
EVGA 600 BQ, 80+ BRONZE 600W
RAM
16 GB 2x8 VENGEANCE® LPX DDR4 DRAM 2400MHz C14
Video card
Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Vision III Gaming
Mouse
Bloody v7m
Keyboard
Sharkoon SKILLER MECH SGK3 mechanical RGB
Monitor
Philips 23" Full HD LED IPS
OS
Windows 10
@nik0la_ Така е :) Ама секој бира според своите потреби. Ама во секој случај 390 е подобра.
Па и јас мислам дека 390 е подобар избор, 8гб врам вс 3.5гб. А и како што гледам како нвидиа ги осакатува постарите нивни графички.. за греота се.
@blackelf
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
697
566
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Не е баш 3.5гб врам, туку е 3.5гб + 0.5гб. Значи врамот е сегментиран и 0.5гб е поспор. Во секој случај, ова не игра никаква улога во 1080п гејминг пошо врам-от не е ни близу до 3.5гб. За повисоки резолуции со максимални сетинзи, да, има разлика, но на досегашните бенчмаркови не е некоја огромна разлика (~5 FPS).
 

nik0la_

Practice makes perfect
5 јануари 2012
710
1,303
nik0la_'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 1600 Processor
Motherboard
Gigabyte AB530m-Gaming1
Storage
Force Series™ MP500 120GB M.2 SSD - Corsair & 500GB Western Digital HDD
PSU
EVGA 600 BQ, 80+ BRONZE 600W
RAM
16 GB 2x8 VENGEANCE® LPX DDR4 DRAM 2400MHz C14
Video card
Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Vision III Gaming
Mouse
Bloody v7m
Keyboard
Sharkoon SKILLER MECH SGK3 mechanical RGB
Monitor
Philips 23" Full HD LED IPS
OS
Windows 10
Не е баш 3.5гб врам, туку е 3.5гб + 0.5гб. Значи врамот е сегментиран и 0.5гб е поспор. Во секој случај, ова не игра никаква улога во 1080п гејминг пошо врам-от не е ни близу до 3.5гб. За повисоки резолуции со максимални сетинзи, да, има разлика, но на досегашните бенчмаркови не е некоја огромна разлика (~5 FPS).
Значи не е 3.5 ама не е ни 4? Кога купува нова графичка сигурно ќе сака и новите наслови да ги игра. Сите гледаме како Нвидиа се однесува на дх12, погоре гледаш и сам дека на Примал р9 390 бега со 20 фрејма а е дх11 наслов, јас мислам баш во тие 3.5 гб врам е проблемот. Доом 4 ќе бара минимум 4 гб врам.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
697
566
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Значи не е 3.5 ама не е ни 4? Кога купува нова графичка сигурно ќе сака и новите наслови да ги игра. Сите гледаме како Нвидиа се однесува на дх12, погоре гледаш и сам дека на Примал р9 390 бега со 20 фрејма а е дх11 наслов, јас мислам баш во тие 3.5 гб врам е проблемот. Доом 4 ќе бара минимум 4 гб врам.
4гб е врамот, само што е сегментиран во 3.5гб + 0.5гб. Погрешно е да се рече дека НЕ Е 4гб. Вкупниот врам е 4гб, само што е поделен на два дела од кои помалиот е поспор.

Врамот не е главен фактор, зависи и од играта. Зошто некои игри имаат подобар фрејмрејт на 970ката? Не може туку така да заклучиш која картичка е подобра. Јас не велам дека едната картичка е подобра од другата, туку зависи од потребите, за кого како :)

Баш ме интересира колку ќе влијае оверклок на 970ката во Far Cry Primal.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,077
3,560
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
1080р - GTX 970
> 1080p - R9 390

појасно амин.

честитки на ново купената графичка :)
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,719
4,612
У строК центар!
4гб е врамот, само што е сегментиран во 3.5гб + 0.5гб. Погрешно е да се рече дека НЕ Е 4гб. Вкупниот врам е 4гб, само што е поделен на два дела од кои помалиот е поспор.

Врамот не е главен фактор, зависи и од играта. Зошто некои игри имаат подобар фрејмрејт на 970ката? Не може туку така да заклучиш која картичка е подобра. Јас не велам дека едната картичка е подобра од другата, туку зависи од потребите, за кого како :)

Баш ме интересира колку ќе влијае оверклок на 970ката во Far Cry Primal.
Рамот е сегментиран, но тие 0.5 никогаш не се користат, така да реално имаш 3.5 тоа сегде го пишува и сегде е објаснето. Инаку на долги стази 390ка ќе биде секогаш подобра и не го кажувам ова само заради разликата во рамот, туку и за поддршката што ја имаат AMD и Nvidia за постари графички е различна. Моментот кога ќе излезе понова генерација од 9xx ќе приметиш самиот колку 390ката ќе биде пред 970ката.
 

nik0la_

Practice makes perfect
5 јануари 2012
710
1,303
nik0la_'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 1600 Processor
Motherboard
Gigabyte AB530m-Gaming1
Storage
Force Series™ MP500 120GB M.2 SSD - Corsair & 500GB Western Digital HDD
PSU
EVGA 600 BQ, 80+ BRONZE 600W
RAM
16 GB 2x8 VENGEANCE® LPX DDR4 DRAM 2400MHz C14
Video card
Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Vision III Gaming
Mouse
Bloody v7m
Keyboard
Sharkoon SKILLER MECH SGK3 mechanical RGB
Monitor
Philips 23" Full HD LED IPS
OS
Windows 10

Војвода

Unstoppable
26 октомври 2012
2,139
3,393
Скопје
Војвода's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k @4.5ghz - 1.2v || Noctua D14
Motherboard
Asus z97-A
Storage
OCZ Vector 128gb (OS) + Samsung 840 pro 512gb + WD Blue 320gb + WD Blue (EZEX) 1TB
PSU
Antec TPC 650w 80+ Gold
RAM
2x8gb DDR3 G-Skill Sniper CL11 @2400mhz
Video card
XFX RX 580 GTS
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum/Logitech G400S/Logitech mx310
Keyboard
Asus Strix Tactic Pro ( CherryMX Brown)
Audio
E-MU 0202 + Marantz sr5500 + DIY speakers + Eltax Atomic A 10 sub + SteelSeries 9h
Monitor
Dell U2414H 1080p @74hz
OS
Windows 10 Enterprise LTSB
Момци не заборавајте на напојувањето. 500 ватно напојување е малце за 390.
Ако земе во обзир друго напојување, ќе треба минимум +4000 да даде за некое солидно 600-700ватно напојување.
Ако веќе гледаме 1080п, подобро нека земе 290, место 390ка. 390ката е меѓу 5-10% појака, а 20-25% поскапа.
Проблем е само лагерот..
 

Piwcho

Gaining Experience
13 јули 2015
393
252
Мислaм декa вo "лoшo" време купувaш грaфичкa. Се oчекувaaт нoви мoдели (зa периoдoт кoгa ќе излезaт никoј сo сигурнoст не мoжи дa ти пoтврди).
Јaс би oдел нa 390че
 

Jokerski

On your way to fame
28 октомври 2010
815
705
Во твојот ум чедо
Jokerski's setup  
Processor & Cooler
Intel I7 6700k & NZXT Kraken x42
Motherboard
Asus Z170 Deluxe
Storage
Samsung 950 Pro 512GB m.2 NVMe + 2 x 3TB WD Red
PSU
Antec HCP-1300 Platinum
RAM
32GB G.Skill Trident Z 3600mhz
Video card
Gigabyte Xtreme Gaming GTX1060 6GB
Case
NZXT s340 Elite + NZXT hue+ + NZXT RGB led strip + NZXT AER RGB 140mm x3 + NZXT AER RGB 120mm
Mouse
G.SKILL RIPJAWS MX780 - RGB Laser Gaming Mouse
Keyboard
Logitech diNovo
Audio
G.SKILL RIPJAWS SR910 - REAL 7.1 HEADSET
Monitor
Samsung S27E390HL PLS panel + Samsung D6510 40"
OS
Windows 10 Pro 64bit
Полека момци.
GTX 970 е лудница !
Имав две р9 290ки, far cry двете едвај ја јадеја на 1080p.
970кава ја меле Far Cry од шала.
Сакав 980ti да земам, но ме пишманија паскалџиите.
Оваа мојава ќе ја продавам за некој месец кај и да е.
 

Војвода

Unstoppable
26 октомври 2012
2,139
3,393
Скопје
Војвода's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k @4.5ghz - 1.2v || Noctua D14
Motherboard
Asus z97-A
Storage
OCZ Vector 128gb (OS) + Samsung 840 pro 512gb + WD Blue 320gb + WD Blue (EZEX) 1TB
PSU
Antec TPC 650w 80+ Gold
RAM
2x8gb DDR3 G-Skill Sniper CL11 @2400mhz
Video card
XFX RX 580 GTS
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum/Logitech G400S/Logitech mx310
Keyboard
Asus Strix Tactic Pro ( CherryMX Brown)
Audio
E-MU 0202 + Marantz sr5500 + DIY speakers + Eltax Atomic A 10 sub + SteelSeries 9h
Monitor
Dell U2414H 1080p @74hz
OS
Windows 10 Enterprise LTSB
Полека момци.
GTX 970 е лудница !
Имав две р9 290ки, far cry двете едвај ја јадеја на 1080p.
970кава ја меле Far Cry од шала.
Сакав 980ti да земам, но ме пишманија паскалџиите.
Оваа мојава ќе ја продавам за некој месец кај и да е.
Што направи, испадна дека 970ка е појака од две 290...
А разликата е 10% во корист на 970. :)
Како и да е, ако ја продаваш во иднина, ко што би рекол Владо Ј. " Не заборавај да се сетиш на мене". :)
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,719
4,612
У строК центар!
Полека момци.
GTX 970 е лудница !
Имав две р9 290ки, far cry двете едвај ја јадеја на 1080p.
970кава ја меле Far Cry од шала.
Сакав 980ti да земам, но ме пишманија паскалџиите.
Оваа мојава ќе ја продавам за некој месец кај и да е.
Crossfire support е исто така многу битна работа, немаат сите игри таква поддршка. Инаку ова ни во теорија ни во пракса неможе да биде точно.
 

nik0la_

Practice makes perfect
5 јануари 2012
710
1,303
nik0la_'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 1600 Processor
Motherboard
Gigabyte AB530m-Gaming1
Storage
Force Series™ MP500 120GB M.2 SSD - Corsair & 500GB Western Digital HDD
PSU
EVGA 600 BQ, 80+ BRONZE 600W
RAM
16 GB 2x8 VENGEANCE® LPX DDR4 DRAM 2400MHz C14
Video card
Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Vision III Gaming
Mouse
Bloody v7m
Keyboard
Sharkoon SKILLER MECH SGK3 mechanical RGB
Monitor
Philips 23" Full HD LED IPS
OS
Windows 10
За Примал се збори изгледа, само незнам како пред тоа р9 290 х2 не ја играле а сега 970 партали ја прави ( а играта ти е гратис со новата графичка). Во бенч што кружи на јутуб пак р9 390 вади 20+ фрејма повеќе од 970.
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
985
2,479
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Полека момци.
GTX 970 е лудница !
Имав две р9 290ки, far cry двете едвај ја јадеја на 1080p.
970кава ја меле Far Cry од шала.
Сакав 980ti да земам, но ме пишманија паскалџиите.
Оваа мојава ќе ја продавам за некој месец кај и да е.
Хехеххехехе
Нвидиасенајбољи,амднечинат е муабетов
Сем ако не е ова некое многу високо ниво на сарказам кое го промовираш со постов
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,805
Мислења
850,823
Членови
29,489
Најнов член
cadi1
На врв Дно