• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Помош при инсталација на XP!!!

Статус
Затворена за нови мислења.

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Имам еден проблем со инсталација на WIN XP SP2, на лаптоп. Лаптопот е нов и има инсталирано free dos. Е сега кога ставив бутабилно XP почна со инсталацијата, кога стигна до чекорот каде прашува да го инсталирам стегам ентер и после тоа кога ќе треба да излезе пораката за форматирање и одредување на партиции се појавува порака дека нема хард диск (има 80гб sata). Вакво нешто ми се има појавувано при инсталација на сата со RAID контролори каде при инсталација на XP се стега Ф2 и прво се подигнува со дискета направена од матичната со RAID. Лаптопот нема флопи и ми рекоа и дека нема RAID, значи не би требало да биде со таа постапка. Ми спомнаа нешто дека пред да го ставам XP за инсталација, ќе треба да го форматирам прво и да му ги одредам партициите. Е сега незнам баш добро DOS команди. Ако може помош како да постапам? Дали можам преку DOS да го форматирам и да ги одредам партициите и после нормално да се инсталира XP?
Фала однапред за помошта.
 

mr.wicket

Intern
29 ноември 2007
38
3
Скопје, Македонија
micevski.xyz
Старт Ап, дискетка за 98ца ако. Поткреваш со неа.
fdisk мислам дека беше наредбата, ке ги излисташ сите фајлови со dir и ке ја стартуваш fdisk (сепак провери убаво на гугл дали се вика така)
Ќе ти се отвори една апликација преку која можеш да партиционираш. Си правиш партиции. Рестартираш и со format X: ги форматираш партициите. (Да ти напоменам, сеуште ја користиш дискетката) Сега за сега ќе ти се форматирнаи партициите во FAT32, ама коа ќе поткренеш со бутабилно ЦД ќе си преформатираш во NTFS.

Ако неможе ни вака или нешто не е јасно пиши ќе се обидам да ти помогнам :) подобро
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Темата може да се затвори го решив проблемот.
Проблемот беше во BIOSOT, требаше да влезам во него, во System Configuration => Device Configuration => и требаше на Sata Native Mode да и направам Disable. После таа измена можеше нормално да се инсталира кој било оперативен систем, а пред инсталацијата кога се одредува на која партиција да се инсталира може и да се направат и форматираат партициите.
Ова е решение за лаптопи HP 530 и HP Compaq 6720s (за нив имам пробано), а драјверите што фалат можат да се најдат на www.hp.com
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Старт Ап, дискетка за 98ца ако. Поткреваш со неа.
fdisk мислам дека беше наредбата, ке ги излисташ сите фајлови со dir и ке ја стартуваш fdisk (сепак провери убаво на гугл дали се вика така)
Ќе ти се отвори една апликација преку која можеш да партиционираш. Си правиш партиции. Рестартираш и со format X: ги форматираш партициите. (Да ти напоменам, сеуште ја користиш дискетката) Сега за сега ќе ти се форматирнаи партициите во FAT32, ама коа ќе поткренеш со бутабилно ЦД ќе си преформатираш во NTFS.

Ако неможе ни вака или нешто не е јасно пиши ќе се обидам да ти помогнам :) подобро
Druze mislam deka nema disketna edinica negoviot laptop.
 

TATJANSIM

Intern
18 декември 2007
37
0
Да прашам и јас нешто?

Освен при инсталација со што може да се форматира некоја партиција?
И друго прашање:кога имам Виста Стартер и сакам да инсталирам ХР треба ли прво да ја избришам партицијата на која е Виста и пак да формирам друга или само ја бирам на која да инсталирам и сама ке се форматира за другиот оперативен систем?
Поздрав.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Освен при инсталација со што може да се форматира некоја партиција?
И друго прашање:кога имам Виста Стартер и сакам да инсталирам ХР треба ли прво да ја избришам партицијата на која е Виста и пак да формирам друга или само ја бирам на која да инсталирам и сама ке се форматира за другиот оперативен систем?
Поздрав.

Прво кога инсталираш некој Виндоуз оперативен систем пред да го инсталираш те прашува да дефеинираш партиција каде што ќе се иснталира тој.Ако претходно на компјутерот нема никаков оперативен систем тогаш сетапот ке земе целиот хард диск да го форматира со фајл систем за виндоуз и инсталацијата ке продолжи.Е сега најдобар фајл систем за Видноуз ХР и Виста е NTFS i toj ti go препорачувам.Е сега ти изгледа сакаш да инсталираш ХР а имаш стартер виста.Е сега кога ке ја покренеш инсталацијата за ХР кога ке стигнеш во делот каде што ке ти побара каде да го инсталира.Е сега потребно е да направиш нова партиција а за тоа ти треба празен простор на хард дискот.Ако сакаш да ја задржиш Виста тогаш треба да си направиш нова партиција а ако сакаш да ја отстраниш Виста тогаш треба да ја избришеш партицијата каде што е Виста и пофторно да ја форматираш во НТФС.Ке пазиш кога ќе форматираш немој да одбираш Quick Format tuku Format partition to NTFS.Е ако не се снаоѓаш баш лесно дај пиши колкав ти е дискот колку партиции имаш па ќе средиме некако.позз
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Читајте ги претходните постови во темата пред да дадете одговор..

Таурус, мило ми е што си го решил проблемот и решението си го истакнал овде :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.178
Членови
31.503
Огласи
34
Најнов член
IsabellaArchie
На врв Дно