• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош / Прашања за Хостинг - WHM/Cpanel

  • Ја почнал/а темата
  • #1

QhostMK

Верификувана компанија
Во оваа тема може да се постираат прашања и проблеми поврзани со вашиот хостинг - WHM/CPanel etc, без разлика дали сте наш корисник или од друг хостинг провајдер.

Нашиот тим ќе се обиде да ви одговори и помогне најдобро што може.

Тимот на QHost.mk
 

Miki98

Intern
13 јануари 2021
121
33
Во оваа тема може да се постираат прашања и проблеми поврзани со вашиот хостинг - WHM/CPanel etc, без разлика дали сте наш корисник или од друг хостинг провајдер.

Нашиот тим ќе се обиде да ви одговори и помогне најдобро што може.

Тимот на QHost.mk
Дали може сопствен компјутер сам да го инстлиалирате со цпанел? Како хостинг фрее
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,638
3,000
Дали може сопствен компјутер сам да го инстлиалирате со цпанел? Како хостинг фрее
Како мислиш? Кај нив да стои во датацентар, или сакаш за дома на динамичка ИП. Инаку се може. Ставаш било која линукс дистрибуција поддржана од ЦПанел, купуваш лиценца зa WHM/CPa el со број на јузери колку сакаш, инсталираш и толку.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

MartinPP

Gaining Experience
26 јуни 2017
63
77
/root
Дали може сопствен компјутер сам да го инстлиалирате со цпанел? Како хостинг фрее
Да може, само ќе ти треба статичка ИП од интернет провајдерот и добар PC.

Ќе треба да инсталираш Linux и WHM/Cpanel, за почеток можеш со триал верзија, но потоа ќе мора да купиш лиценца која би коштала околу 15$ за 1 Account или пак 22$ за 5 Accounts месечно : Pricing

Сепак ќе треба да имаш барем основни познавања за WHM/Cpanel за да можеш да си направиш и конфигурираш Acc, да конфигурираш Apache/PHP спрема твоите потреби, да инсталираш и конфигураираш барем CSF за заштита етц.
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
207
96
Да може, само ќе ти треба статичка ИП од интернет провајдерот и добар PC.

Ќе треба да инсталираш Linux и WHM/Cpanel, за почеток можеш со триал верзија, но потоа ќе мора да купиш лиценца која би коштала околу 15$ за 1 Account или пак 22$ за 5 Accounts месечно : Pricing

Сепак ќе треба да имаш барем основни познавања за WHM/Cpanel за да можеш да си направиш и конфигурираш Acc, да конфигурираш Apache/PHP спрема твоите потреби, да инсталираш и конфигураираш барем CSF за заштита етц.
Ако една лиценца е 15 долари, како нудат хостинг за 20-25 долари годишно?
Или земаат пример 5 лиценци и од сите клиенти само 5 ќе може да се закачат истовремено на цпанел?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

QhostMK

Верификувана компанија
Ако една лиценца е 15 долари, како нудат хостинг за 20-25 долари годишно?
Или земаат пример 5 лиценци и од сите клиенти само 5 ќе може да се закачат истовремено на цпанел?

Cpanel нуди различни лиценци во зависност од потребите (до 5 корисници, до 30 корисници, до 100 корисници, до 200 корисници, до 450 корисници, до 1000 корисници etc..)
За споделен хостинг зависно и до хостинг провајдерот се користат и auto-scale лиценци ( без лимит ) а цената се одредува во зависност од корисниците (0.3-0,5$ по корисник).

Поздрав
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,518
Мислења
858,474
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно