• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош ! Поврзување на лан конекција со WIFI

  • Ја почнал/а темата
  • #1

kakalo

Intern
24 април 2009
4
0
Здраво дечки,

Имам гоолем проблем. Вака сеа, имам интернет кој go добиваm преку switch кој претходно е фрзан на firewall ( IP Cop инсталиран на машина која изиграва firewall ) . Мојата IP адреса е unrestricted кај firewall-от. Значи нема никакви блокади или рестрикции. Интернетот го добивам на LAN кабел. Е сеа сакам преку wireless рутер да го поделам мојот интернет кој го добивам од тој Lan кабел да го ставам на рутер за да добијам нет на мобилен телефон и на лаптоп. Да кажеме мојата IP адреса на компјутерот е 192,168,2,2 е сеа кога ја ставам оваа адреса на рутерот во делот на LAN Connections т.е мојата 192,168,2,2 му ја давам на рутерот, а мојата на компјутерот ја менјам на 192,168,2,47 не добивам интернет ниту на компјутерот мој ниту на лап топот преку wireless-от. Позади на рутерот конекциите на 4-те Lan порти на рутерот јас сум на 4-ка а линијата од switch-от од каде зимам интернет ми е на 3-ка Во делот на internet connection на рутерот има PPOE, STATIC IP, DHCP, PPTP i L2TP a моделот на рутерот е Tenda w308r.

Го частам пиво кој ке ми помогне :D
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,238
12,920
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Епа вака сега... кога веќе пушташ муабети за частење пиво, боље да ти е веќе оладено :D Значи за да ти ја делиш конекцијата, ке треба на рутерот да му ја дадеш твојата адреса и да ја конфигурираш како static ip на WAN интерфаце и таму да го брцнеш каблот кој претходно бил во твојот ПеЦе. Потоа, рутерот треба да ти биде сетиран со ДХЦП и да дели адреси на останатите 4 порти и на гајтанлес. Така да, стај го кабелот од свич во wan на рутерот, стај го твоето ПеЦе на порта 4 (или билокоја друга) и стај го ПеЦе да зима дреса преку ДХЦП. За останатите ствари ке се снајдеш.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,238
12,920
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
@kakalo ... и ни трага ни глас од пивото :D :D :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,746
Мислења
863,832
Членови
30,079
Најнов член
ramrom
На врв Дно