• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош - потребна 775 матична за тестирање Xeon

 • Ја почнал/а темата
 • #1

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
205
210
Дечки, се надевам дека некој ќе може да ми излезе во пресрет. Имам нарачано Х5460 од чичко Али, но според мојата матична која е исправна и сите други компоненти, единствена варијабила е процесорот и излага како дефектен (Q8200 си тера без проблеми). АИДА стабилност не поминува (паѓа по 5 секунди, q8200 тераше саат и пол како доказ), грешки при работа, паѓа браузер, инсталации не поминуваат, BSOD, само со Xeon-от. Се спорам со Али и бараат да пратам видео од неисправност и на друга матична. Доколку некој има и сака да помогне би бил благодарен.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,140
2,546
Дечки, се надевам дека некој ќе може да ми излезе во пресрет. Имам нарачано Х5460 од чичко Али, но според мојата матична која е исправна и сите други компоненти, единствена варијабила е процесорот и излага како дефектен (Q8200 си тера без проблеми). АИДА стабилност не поминува (паѓа по 5 секунди, q8200 тераше саат и пол како доказ), грешки при работа, паѓа браузер, инсталации не поминуваат, BSOD, само со Xeon-от. Се спорам со Али и бараат да пратам видео од неисправност и на друга матична. Доколку некој има и сака да помогне би бил благодарен.
А модуван биос имаш флешнато?

Sent from Телефон using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
205
210
А модуван биос имаш флешнато?

Sent from Телефон using Tapatalk
Модифициран не најдов за Asrock G31m-s, ама прочитав дека го терале без модифициран биос. Аida stability test буквално после 5-6 секунди дава hardware error и се друго константно крашира. Пробав да инјектирам Xeon microcodes ама не сакаше да помине и не успеав според туторијал. Ако имаш повеќе искуство да помогнеш некако за да тестирам, имаш пиво. :)
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,140
2,546
Модифициран не најдов за Asrock G31m-s, ама прочитав дека го терале без модифициран биос. Аida stability test буквално после 5-6 секунди дава hardware error и се друго константно крашира. Пробав да инјектирам Xeon microcodes ама не сакаше да помине и не успеав според туторијал. Ако имаш повеќе искуство да помогнеш некако за да тестирам, имаш пиво. :)
Не до толку. Кога си играв на времето 2пати завршив кај даниел на програматор да го опраиме биосот. После најдов среден готов и си работеше. И како воркинг се продаде и плочата и ксеонот. Неам веќе 775ки за тестирање.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

niagacrp

Intern
2 април 2018
17
9
Дечки, се надевам дека некој ќе може да ми излезе во пресрет. Имам нарачано Х5460 од чичко Али, но според мојата матична која е исправна и сите други компоненти, единствена варијабила е процесорот и излага како дефектен (Q8200 си тера без проблеми). АИДА стабилност не поминува (паѓа по 5 секунди, q8200 тераше саат и пол како доказ), грешки при работа, паѓа браузер, инсталации не поминуваат, BSOD, само со Xeon-от. Се спорам со Али и бараат да пратам видео од неисправност и на друга матична. Доколку некој има и сака да помогне би бил благодарен.
Имам г31 со флешнат биос и работи супер со 1333фсб зион. Може за утре да се договориме. Ти пуштам ПП
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
205
210

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
854
744
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
Флешнав прееска и пак исто. Значи дефектен е барем на мојава матична. Ќе пробаме утре и на друга.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Q45, Q43, Q35, Q33
X48, X38 на овие чипсети не работи 5*** серијата.

проба да избришеш некој друг, сличен микрокод?
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,082
11,460
youtu.be
Флешнав прееска и пак исто. Значи дефектен е барем на мојава матична. Ќе пробаме утре и на друга.
Дали ја имаш онаа лепенка што се лепи како адаптер на процесорот? Ако да, тогаш провери дали е на правилно место!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
205
210
Дали ја имаш онаа лепенка што се лепи како адаптер на процесорот? Ако да, тогаш провери дали е на правилно место!
Ми стигна спремен со се лепенка. Си бутира си работи ама нестабилно. Крашира и ниеден тест за стабилност не поминуе.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
205
210

krema

Professor
24 јуни 2009
12,082
11,460
youtu.be
Тогаш ти останува да пробаш на друга плоча. ако и таму го прави истото тогаш нешто не е во ред со процесорот.

Дали направи ресет на биос после флешување?
Ако си во можност пробај на твојата плоча со друга меморија!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
205
210
Тогаш ти останува да пробаш на друга плоча. ако и таму го прави истото тогаш нешто не е во ред со процесорот.

Дали направи ресет на биос после флешување?
Ако си во можност пробај на твојата плоча со друга меморија!
Пробав и со друга меморија, истите заебанции. Има проблем кога снима или чита од рам процесорот. На AIDA тестот, кога нема да ставам со рам да тестира, малку повеќе издржува и пак хардвер ерор дава. Исто направи и на prime95. Со сите мемории q8200 тера и тера.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
205
210
Процесорот го тестиравме и работеше на плоча кај @niagacrp. Пак пробав и апдејтирав микрокодови и пак не сакаше кај мене. Тестирав Xeon Е5440 na @niagacrp и тој работеше на мојата плоча без проблеми. Завршивме со замена на истите. Благодарам на љубезноста и услугата што ми ја направи @niagacrp
 

Gucci

On your way to fame
5 јули 2011
850
730
Чисто информативно, какво напојување имаш, и дали проба со друго?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,128
Мислења
838,954
Членови
29,038
Најнов член
Aspasija42
На врв Дно