Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Помош! Плав екран...

23 јули 2007
338
9
Ispraven hard disk probav da stavam na drug kompjuter na koj ne go prepoznava negoviot hard disk, pa ne znam dali e ispraven ili ne, ama koga go startuvav so mojot hard disk prvo za moment se pojavi logoto na Windows Xp a odma potoa mi se pojavi plav ekran so sledniot tekst:
A problem has been detected and Windows has been shut down to prevent damage to your computer. If this is the first time you`ve seen this Stop error screen, restart your computer. If this screen appers again, folow these steps:
Chek for viruses on your computer. Remove any newly instaled to make sure it is properly configuried and terminated. Run CHKDSK/F to chek for hard drive corruption, and then restart your computer.
Technical information:
STOP: 0x0000007b:{0xfc803528, 0xc000034, 0x00000000, 0x00000000}
 
M

Mr.Alien

Гостин
Пред се, проблемот е во инсталираниот ХР на хард дискот кој си го ставил во другиот компјутер. Нормално е да ти се појави оваа порака. Ако се работи за матична плоча со поинаков чипсет, ништо чудно е што си ја добил поракава.
Зошто?
Секој чипсет има поинаков Plug'n'play контролер за хард дискот. Во твојот случај, потребните драјвери за новата плоча ги немаш во инсталацијата, поточно во регистрите (најпросто објаснето).
Постот на pocemk дава добро објаснение како да го избегнеш појавувањето на BSOD (Blue Screen Of Death) при вградувањето на инсталиран, системски диск на друг компјутер.
 

flamer

Intern
2 ноември 2007
15
1
Alek55555 е во право истото ми се деси и мене, после format на дискот и нов виндоус све си беше најнормално.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.130
Мислења
975.217
Членови
35.437
Најнов член
fensa08
На врв Дно