1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош околу задача.

Дискусија во форумот 'C // C++' започната од steelseries, 22 Јануари 2019.

 1. steelseries

  steelseries
  Gaining Experience

  668
  398
  20 Декември 2015
  Машко
  Слика од текстот на задачата :
  Screenshot

  Мојот код :
  [C++] forum.it.mk - Pastebin.com

  Неможам да го сконтам делот
  void najskapKoncert(Koncert ** koncerti, int n) – во која ќе се испечати називот и цената на најскапиот концерт во низата. Дополнително, да се испечати и колку од концертите се електронски, а колку не во формат:

  [Електронски концерти: X од вкупно Y.]

  ако некој можи да помогни благодарам.(тоа што ќе го напишете ставете коментар што што значи да не се изгубам.


  Го најдов ова решение и не ми е јасно. Објаснете ми како да сум тотален noob.


  void najskapKoncert(Koncert **koncerti, int n) {
  float sporedba=koncerti[0]->cena();
  int max = 0;
  for (int i=1; i<n; i++) {
  if (sporedba<koncerti->cena()) {
  sporedba = koncerti->cena();
  max = i;
  }
  }
  cout<<"Najskap koncert: "<<koncerti[max]->getNaziv()<<" "<<koncerti[max]->cena()<<endl;

  int brojElektronski = 0;
  for (int i=0; i<n; i++) {
  if (ElektronskiKoncert *ek = dynamic_cast<ElektronskiKoncert*>(koncerti)) {
  brojElektronski++;
  }
  }
  cout<<"Elektronski koncerti: "<<brojElektronski<<" od vkupno "<<n<<endl;
  }
   
 2. neraaa

  neraaa
  Intern

  4
  7
  17 Јануари 2014
  Машко
  Код:
  void najskapKoncert(Koncert **koncerti, int n) {
    float sporedba = numeric_limits<float>::min(); // земи ја најмалата можна вредност за тип float наместо да ја земеш вредноста на првио елемент у низата
    //int max = 0; не користи клучни зборови како имиња на променливи
    int index = 0; // тука го зачувуваш индексо на концерто со највисока цена
    for (int i=0; i<n; i++) { // изминување на сите концерти
      if (sporedba<koncerti[i]->cena()) { // ако цената на koncert[i] е поголема од sporedba, sporedba
        sporedba = koncerti[i]->cena(); // ја зема цената на концерто, а у index се
        index = i; //зачувува индексо од низата дека шо се наоѓа моменталнио концерт
      }
    }
    cout<<"Najskap koncert: "<<koncerti[index]->getNaziv()<<" "<<koncerti[index]->cena()<<endl;
  }
  
  Исто така има проблем кај конструкторо Koncert(char *ime, char *lokacija, float sezonskiPopust, float cenaBilet). Кога доделуваш вредност преку конструктор користи this->.
  Код:
  this->sezonskiPopust=sezonskiPopust;
  this->cenaBilet=cenaBilet;
  
  Код:
  void setCena(float cena){
      this->cenaBilet = cena; // кога правеш сет на променлива не ти треба return
  }
  
  Код:
  static float getSezonskiPopust() { // не може дa пристапеш до non-static променливи у static метод
    return sezonskiPopust; // т.е. овај метод е независен од било кој објект од оваа класа
  }
  
  Код:
  int brojElektronski = 0;
  for (int i=0; i<n; i++) {
  if (ElektronskiKoncert *ek = dynamic_cast<ElektronskiKoncert*>(koncerti[i])) {
  brojElektronski++; // ако dynamic_cast се изврше успешно т.е. ако koncerti[i] е ElektronskiKoncert
  } // тогај dynamic_cast ќе врне ElektronskiKoncert
  }
  
   
Слични теми
 1. Halcyon
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  645
 2. mendi19
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  1,404
 3. D@re
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,386
 4. alexandar11
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,565
 5. crnecON
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,894
Вчитување...

Сподели

Вчитување...