• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош околу XAMPP

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата

PeTaR-

Intern
14 јануари 2008
92
19
Доколку некој знае би го замолил да ми каже како се работи ХАМРР

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Доколку некој знае би го замолил да ми каже како се работи ХАМРР
XAMPP e kratenka od X-znaci deka crossplatform mozes da go instaliras na Linux,Windows,Mac OS, A-znaci Apache Web Server, M-MySql Database Server,
PP-PHP i Perl.Znaci so instalacijata na XAMPP gi instaliras site ovie so edna instalacija namesto da gi instaliras edna po edna komponenta.
Admin na XAMPP e preku XAMPP Control Panel preku koj gi startuvas Apache, MySql i FileZila FTP serverot (izborno pri instalacijata) kako servisi, gi konfiguriras itn.Konkretno ti kazuvam za Xampp Windows instalacijata e ednostavna samo Next-Next-Finish ke treba da odogvoris na nekolku promts.
U glavno xampp se koristi pri development ili proba na nekoi Web aplikacii,CMS kako sto e Joomla itn.Ne e preporacan vo production enviroment bidejki ima mnogu bezbednosti propusti.Poveke za XAMPP kako i tutorial za negova instalacija na:
http://www.apachefriends.org/en/xampp.html

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Samo da ti kazam ako planiras da go instaliras na Winxp ili Windows Server 2003 bez SP1 ke treba da instaliras Microdsoft Framework 2.0.vidi na google za download na istata.Inace ne ke mozes da go startuvas Apache posle instalacijata na XAMPP.

• Ја почнал/а темата

PeTaR-

Intern
14 јануари 2008
92
19
WAMP го користам и сум презадоволен засега :):)

Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,760
Членови
28,229
Најнов член