1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош околу XAMPP

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од PeTaR-, 15 Јануари 2008.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. PeTaR-

  PeTaR-
  Intern

  92
  19
  14 Јануари 2008
  Доколку некој знае би го замолил да ми каже како се работи ХАМРР
   
 2. DimitarMK

  DimitarMK
  Гостин

  Најдобро би ти било прво да го прочиташ FAQ-от, тука.
   
 3. vlatkorun

  vlatkorun
  Intern

  633
  14
  8 Јуни 2007
  XAMPP e kratenka od X-znaci deka crossplatform mozes da go instaliras na Linux,Windows,Mac OS, A-znaci Apache Web Server, M-MySql Database Server,
  PP-PHP i Perl.Znaci so instalacijata na XAMPP gi instaliras site ovie so edna instalacija namesto da gi instaliras edna po edna komponenta.
  Admin na XAMPP e preku XAMPP Control Panel preku koj gi startuvas Apache, MySql i FileZila FTP serverot (izborno pri instalacijata) kako servisi, gi konfiguriras itn.Konkretno ti kazuvam za Xampp Windows instalacijata e ednostavna samo Next-Next-Finish ke treba da odogvoris na nekolku promts.
  U glavno xampp se koristi pri development ili proba na nekoi Web aplikacii,CMS kako sto e Joomla itn.Ne e preporacan vo production enviroment bidejki ima mnogu bezbednosti propusti.Poveke za XAMPP kako i tutorial za negova instalacija na:
  http://www.apachefriends.org/en/xampp.html
   
 4. PeTaR-

  PeTaR-
  Intern

  92
  19
  14 Јануари 2008
 5. vlatkorun

  vlatkorun
  Intern

  633
  14
  8 Јуни 2007
  Samo da ti kazam ako planiras da go instaliras na Winxp ili Windows Server 2003 bez SP1 ke treba da instaliras Microdsoft Framework 2.0.vidi na google za download na istata.Inace ne ke mozes da go startuvas Apache posle instalacijata na XAMPP.
   
 6. PeTaR-

  PeTaR-
  Intern

  92
  19
  14 Јануари 2008
  WAMP го користам и сум презадоволен засега :):)
   
Слични теми
 1. Dr.XaYC
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  962
 2. bruteforce
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,990
 3. Street h4ck3r
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,016
 4. Sukhoi
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  858
 5. icka
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,024
Вчитување...
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...