1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош околу Woocommerce

Дискусија во форумот 'WordPress' започната од M.Pix, 18 Јануари 2018.

 1. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  651
  2,185
  27 Јануари 2014
  Машко
  Никогаш не сум сетирал Woocommerce. Горе доле се ми е сетирано ама на последното кај продуктите наидов на еден мал проблем. Ќе се користи за продажба на карти, и секоја настан го внесувам како продукт. Пример сабота 20ти јануари е продукт. Ама во сабота настанот од 9 до 10 се оддржува после од 10 до 11 нов, па од 11 до 12 и се така до крај на денот. Како да направам јузерот да има селекција на времето на кое сака да присуствува?

  Само еднаш може да се купи времето од 10 до 11, и да не се појавува веќе во изборот.
   
 2. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,223
  6,349
  27 Март 2014
  Плугин користи за тоа. Внесување секој евент како производ е утка тотална.

  Еве добар плугин за тоа:

  YITH Event Tickets for WooCommerce
   
 3. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  651
  2,185
  27 Јануари 2014
  Машко
  Со овој плугин треба да правам 10 продукти за еден евент т.е. еден ден. Секој ден има по 10 различни времиња за евентот. Овој плугин дозволува еден старт и еден енд да има продуктот.
   
 4. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,259
  1,282
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 5. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  651
  2,185
  27 Јануари 2014
  Машко
  Ни ова не функционира. Кога ја комплетирам нарачката после продажбата сеуште полето за тајминг е достапно. Една карта е за еден тајминг после тоа треба да го снема тоа поле од опции. Можеби некој друг додаток немора и да е фри?
   
 6. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,259
  1,282
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  ај да разграничиме... дали сакаш кога еден тајминг ќе се купи, да го снема кај сите глобално, или еден тајминг кога ќе се купи да го снема/покажува само кај корисникот што моментално ја посетува веб страната?
  ако е првото, ќе направиш при приказ да чита/бара од база дали е купен тајмингот, а ако е второто најлесно би се решило со сесиски колачи.
   
 7. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  651
  2,185
  27 Јануари 2014
  Машко
  Ај вака, читав по нет барав од вчера ситуацијата ја решив со attributes и variables. Во атрубити ги внесов тајминзите, а во варијации додадов цени, и секој тикет е достапен за купување еднаш. После купување глобално да го снема Out of Stock да го дава, ама ова никако да го решам со сток. По купување сеуште е достапен да се купи безброј пати иако во сток ставам дека го има само еднаш.
   
Слични теми
 1. Niki
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,559
 2. UnderMyRules
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  2,283
 3. Street h4ck3r
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  990
 4. Sukhoi
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  834
 5. Incognito007
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  725
Вчитување...

Сподели

Вчитување...